تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش با روش های خانگی

تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
۰ ۰ رای
رتبه بندی

فرش یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی منزل است که تاثیر زیادی در زیبایی فضا دارد. فرش نیز پس از مدتی و در اثر رفت‌وآمد کثیف می‌شود. اگر زمانی که لکه روی فرش ایجاد می‌شود فورا آن را تمیز کنید نیاز به شستشوی فرش به طور کامل نیست. در این مقاله راه‌هایی برای تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش ارائه می‌شود تا بتوانید عمر مفید فرش خود را افزایش دهید.

تمیز کردن لکه چربی و روغن

یکی از لکه‌های رایجی که معمولا روی فرش ایجاد می‌شود لکه روغن و چربی است. زمانی که مهمان دارید و سفره را روی فرش انداخته‌اید ممکن است ظرف غذا از دست افراد بیفتد و لکه روغن روی فرش ایجاد شود. لکه‌های چربی و روغن سرسخت هستند و تمیز کردن آنها زحمت بیشتری می‌طلبد.

نکته مهم درباره لکه چربی و روغن این است که باید فورا تمیز شود در غیر این صورت لکه کهنه شده و تمیز کردن آن سخت‌تر خواهد بود.

برای پاک کردن لکه چربی ابتدا یک دستمال یا حوله کاغذی را روی لکه قرار دهید تا روغن اضافی را به خودش جذب کند. در این مرحله دقت کنید لکه پخش نشود. سپس مقداری مایع ظرف‌شویی را در کمی آب گرم مخلوط کنید و ترکیب حاصل را با کمک یک اسفنج یا یک مسواک روی لکه بمالید تا پاک شود. اگر لکه سرسخت باشد شاید نیاز باشد چند بار این عمل را تکرار کنید.

پراکسید هیدروژن یکی از موادی است که برای تمیز کردن لکه چربی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کافی است یک قاشق غذاخوری از پراکسید هیدروژن را در یک لیتر آب گرم مخلوط کنید و با استفاده از ترکیب حاصل لکه‌های چربی را تمیز کنید. در پاک کردن لکه با این روش باید سرعت عمل داشته باشید و فورا محل لکه را تمیز کنید تا مواد شیمیایی به فرش آسیب نزند.

با استفاده از سرکه هم می‌توان لکه چربی را تمیز کرد. برای این منظور اسفنج یا پارچه را به سرکه آغشته کنید و سپس آن را روی لکه بکشید تا تمیز شود. ممکن است نیاز باشد پس از استفاده از سرکه، با کف صابون نیز محل لکه را تمیز کنید تا هیچ اثری از آن باقی نماند.

تمیز کردن لکه چای و قهوه

اولین قدم برای تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش، آگاهی از نوع لکه است تا ماده پاک‌کننده متناسب با آن انتخاب شود. برای پاک کردن لکه چای و قهوه، بهتر است به محض ریختن چای یا قهوه روی فرش با کمک یک قاشق آن را از سطح فرش جمع کنید. سپس برای پاک کردن اثر لکه می‌توانید از موادی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود مانند سرکه، نمک یا ماست استفاده کنید.

ممکن است استفاده از مواد طبیعی نتیجه مطلوبی نداشته باشد و همچنان رد لکه روی فرش باقی بماند. بنابراین کمی شامپوی فرش را در مقداری آب مخلوط کنید و کف حاصل را به کمک یک اسفنج یا پارچه روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود.

تمیز کردن لکه نوشابه

برای تمیز کردن لکه نوشابه ابتدا مانند لکه چای و قهوه، با استفاده از یک قاشق، نوشابه را از سطح فرش جمع کنید. سپس کمی مایع ظرف‌شویی را در مقداری آب مخلوط کنید و کف حاصل را با استفاده از اسفنج روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود.

اگر لکه نوشابه روی فرش خشک شده بود ابتدا یک دستمال نم‌دار را روی لکه قرار دهید تا مرطوب شود سپس به کمک محلول شوینده آن را پاک کنید.

تمیز کردن لکه خون

هر چه سریع‌تر برای پاک کردن لکه خون اقدام کنید نتیجه بهتری خواهد داشت. ابتدا یک پارچه تمیز نخی را روی لکه خون تازه قرار دهید تا خون را به خود جذب کند. سپس محل لکه را با استفاده از کف صابون یا کف مایع ظرف‌شویی تمیز کنید.

با تمیز کردن به‌موقع لکه‌ها فرش شما دیرتر به شست‌وشو نیاز پیدا خواهد کرد، در نتیجه عمر مفید آن افزایش پیدا می‌کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
قالیشویی بانو

برای بررسی کارشناسی شستشو قـالی شما با ما تماس بگیرید.

لوگوی قالیشویی بانو - فوتر

فرش‌ها، مبلمان و حتی موکت‌ها، محصولات ارزشمند و البته حساسی هستند. الیشویی بانو در خدمت شماست تا تجربه‌ای خوب و دلنشین از شستشوی فرش، موکت و مبلمان خود داشته باشید. ما با تجربه سال‌ها فعالیت در این زمینه، این اطمینان را به شما می‌دهیم که از مجموعه خدمات قالیشویی بانو رضایت کامل داشته باشید.