روش های پاک کردن لاک از روی فرش

نکاتی در مورد پاک کردن لاک از روی فرش

مطمئنا همه ما دوست داریم که به یک سالن رفته و ناخن‌های خود را آنجا لاک بزنیم. اما در شرایط کنونی، یافتن زمان مناسب برای مرتب کردن ناخن‌ها و لاک زدن آن‌ها به صورت حرفه‌ای برای همه دشوار است. در این شرایط، باید خودمان دست به کار شویم. همچنین شیوع ویروس کرونا و ضرورت خودداری از تجمع در مکان‌های عمومی دلیل دیگری است که باید این کار را در خانه انجام دهیم. اما متاسفانه گاهی اوقات مشکلاتی مانند ریختن لاک روی فرش به وجود می‌آید که ما را ناچار به شستشوی فرش می‌کنند.

ریختن لاک روی فرش یکی اتفاقات ناخوشایندی است که با ان روبرو می‌شویم. رنگدانه‌های متراکم لاک ناخن و ترکیب شیمیایی آن‌ها موجب می‌شود که برداشتن آن کاری غیرممکن به نظر رسد. در این مواقع اغلب به دنبال بهترین قالیشویی در محل سکونت خود هستیم تا مشکل را برطرف کنیم. اما در صورتی که می‌خواهیم این کار را خودمان انجام دهیم، باید نکاتی را دنبال کنیم که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. با استفاده از این آموزش قادر خواهید بود تا لاک را بلافاصله از روی فرش برداریم و فرشی تمیز و یکدست در اختیار داشته باشیم.

پاک کردن لکه لاک خیس از روی فرش

اگر لاک روی فرش ریخته شده و سریعا برای برداشتن آن اقدام کنید، از دردسر شستشوی فرش خلاص خواهید شد. مراحل زیر را دنبال کنید.

 • لاک را از روی فرش بردارید

بهترین کاری که در چنین مواقعی می‌توانید انجام دهید، برداشتن لاک با استفاده از یک قاشق است. از تعداد زیادی دستمال کاغذی نیز برای این کار استفاده کنید و هرگز لکه را به سمت پایین فشار ندهید. استفاده از حوله و پارچه‌های نخی نیز می‌تواند بسیار کارامد باشد. پارچه را مرتبا تا کرده و از قسمت‌های تمیز آن برای برداشتن لاک استفاده کنید.

 • یک پاک‌کننده مخصوص برای تمیز کردن فرش بیابید

در حال حاضر، پاک‌کننده‌های مخصوص لاک ناخن را می‌توانید در تمامی فروشگاه‌های معتبر پیدا کنید. در صورتی که نتوانستید یک پاک‌کننده مناسب برای فرش بیابید، این امکان را در اختیار دارید که از مواردی مانند شیشه‌ پاک‌کن، الکل یا اسپری مو بهره ببرید. قبل از بکارگیری هر کدام، آن را روی یکی از بخش‌های پنهان فرش مانند زیر مبل امتحان کنید تا اطمینان داشته باشید که باعث آسیب به رنگ فرش نمی‌شود.

 • لکه را پاک کنید

یک حوله یا پارچه تمیز را با پاک‌کننده مخلوط کرده و قسمت آلوده شده را پاک کنید. هرگز لاک را با حرکات تند تمیز نکنید.

 • پاک‌کننده را از روی فرش بردارید

پاک‌کننده را با استفاده از تعدادی دستمال کاغذی و مقداری آب از روی فرش برداشته و آن را کاملا خشک کنید. سپس فرش را به دقت جاروبرقی بکشید.

پاک کردن لکه لاک خشک‌شده از روی فرش

برای پاک کردن لکه لاک خشک همیشه نیاز به شستشوی فرش نخواهد بود. مراحل زیر را به دقت دنبال کنید:

 • لاک را با دقت از روی فرش بردارید

باید پیش از هر چیز لاک خشک شده را از روی فرش بردارید. برای خراش دادن لاک از یک قاشق، برس یا مسواک استفاده کنید. لاک را در جهت خواب فرش بردارید تا الیاف آن آسیبی نبینند. برای این کار می‌توانید مقداری آب گرم روی لاک ریخته و با یک مسواک آن را بردارید. سپس فرش را جاروبرقی بکشید تا هیچ خرده لاکی روی آن باقی نماند.

 • از یک پاک‌کننده مخصوص استفاده کنید

همانند روش قبلی، یک پاک‌کننده مخصوص لاک فرش خریداری کنید. به یاد داشته باشید که هرگز نباید از مواردی مانند استون یا سفیدکننده برای پاک کردن لاک ناخن از روی فرش استفاده کنید، چرا که رنگ فرش را به شدت دچار تغییر خواهد کرد. استفاده از پراکسید هیدروژن در بسیاری از موارد می‌تواند موثر باشد، اما اگر فرش شما رنگی تیره دارد، بهتر است که به سراغ پاک‌کننده‌های مخصوص بروید.

 • لکه را به صورت کامل برداشته و فرش را تمیز کنید

از یک پارچه یا حوله تمیز استفاده کنید و لاک را به صورت کامل از روی فرش بردارید. پارچه را روی لکه قرار داده و سپس لاک ناخن را با حرکات ملایم پاک کنید. پارچه را عوض کنید و از پاک‌کننده زیاد استفاده نکنید. هرگز لکه را به سمت پایین فشار ندهید، چرا که باعث نفوذ آن به عمق الیاف فرش خواهد شد. اگر هنوز هم مقدار کمی از لکه باقی مانده است، از مسواک و پاک‌کننده استفاده کنید تا آن را به صورت کامل پاک کنید. در نهایت رطوبت و باقیمانده مواد پاک‌کننده را با استفاده از دستمال کاغذی خشک کرده و محل لکه را جاروبرقی بکشید.

ما در یک مقاله به موضوع روش های ضدعفونی فرش پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

روش های پاک کردن لکه لاک از روی فرش

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، ریختن لاک روی فرش در وهله اول ما را به فکر شستشوی فرش می‌اندازد. اما این کار همیشه ضروری نبوده و راه‌های آسان‌تری برای حل مشکل وجود دارد. روش‌های زیر می‌توانند بیشتر لکه‌های لاک را از روی فرش به صورت کامل پاک کنند.

 • روش اول: با استفاده از یک اسپری مقداری الکل روی لکه خشک بپاشید و با یک مسواک آن را بردارید. سپس از دستمال کاغذی برای برداشتن لاک استفاده کنید.
 • روش دوم: محلولی از مایع ظرفشویی، سرکه سفید، نمک و آب تهیه کنید. پس از برداشتن لاک همانند توضیحات بالا، محل آن را تمیز کنید. سپس فرش را به خوبی تمیز کرده و جاروبرقی بکشید.
 • روش سوم: شیشه‌پاک‌کن از جمله مواردی است که تاثیر چشم‌گیری روی لکه‌های این‌چنینی دارد. کمی شیشه‌ پاک‌کن را روی محل آلودگی ریخته و با استفاده از مسواک آن را تمیز کنید. اجازه ندهید که شیشه پاک‌کن برای مدتی طولانی روی فرش باقی بماند، چرا که احتمال آسیب رساندن به رنگ فرش وجود دارد.
 • روش چهارم: اسپری مو از جمله مواردی است که برای پاک کردن لاک ناخن معجزه می‌کند. مقداری از آن را روی لکه ریخته و پس از ۱۵ دقیقه با مسواک، محل لاک را تمیز کنید. مقداری دستمال کاغذی در اطراف لکه قرار دهید تا اسپری با الیاف دور و بر تماسی نداشته باشد.

ما یک مقاله درمورد پاک کردن انواع لوازم آرایش نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

مواد پاک کننده لکه لاک روی فرش

بهترین و ساده‌ترین ماده‌ای که می‌توانید برای پاک کردن لاک ناخن از روی فرش به کار بگیرید، پاک‌کننده مخصوص لاک ناخن است. این مواد از ترکیبات غیرمضر تولید شده و آسیبی را متوجه فرش شما نخواهند کرد. در میان پاک‌کننده‌های دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرکه سفید
 • اسپری مو
 • جوش شیرین
 • الکل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.