روش های پاک کردن لکه‌ قهوه از روی فرش

روش پاک كردن لكه قهوه از روی فرش

قهوه به عنوان یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان شناخته می شود و افراد در طول روز معمولا چندین بار از این نوشیدنی جذاب و خوشمزه استفاده می کنند. هرچند که این نوشیدنی بسیار خوشمزه است اما لکه هایی که بر اثر آن بر روی فرش ها، موکت ها، مبل ها، گلیم و … ایجاد می شود ممکن است مشکلات و چالش هایی برای افراد به وجود بیاورد. پاک کردن لکه‌ قهوه همانند پاک کردن لکه های ناشی از شکلات، انار، خون، جوهر، ادرار و … می تواند به وسیله محلول های مختلف انجام شود. در ادامه مطلب به بررسی شیوه های تمیز کردن فرش از لکه های قهوه و مناسب ترین محلول ها پرداخته خواهد شد

نحوه پاک کردن لکه قهوه از سطح فرش

به صورت کلی برای پاک کردن هر نوع لکه ای باید در سریع ترین زمان ممکن اقدام شود چراکه اگر لکه ها به بافت و الیاف فرش ها نفوذ کرده و خشک شوند به سختی پاک خواهند شد و ممکن است آثار آن حتی با شستن فرش نیز باقی بماند. به صورت کلی برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش لازم است که مراحل زیر انجام شود.

 • در مرحله اول لازم است که به وسیله یک دستمال تمیز لکه را از روی فرش تمیز کرد. باید توجه داشت که نباید لکه را مالش داد چرا که ممکن است مساحت بیشتری از فرش را درگیر کند. دستمال باید به شکل عمودی روی لکه قرار بگیرد و از سمت بیرون به داخل لکه فشار داده شود تا بخش اصلی لکه تمیز شود.
 • بعد از مرحله اول لازم است که مقداری آب سرد بر روی لکه ریخته تا لکه رقیق شود و سپس دوباره از دستمال برای تمیز کردن آن استفاده کرد. باید توجه داشت که نباید لکه قهوه گسترش پیدا کند.
 • در مرحله سوم و بعد از کم رنگ شدن لکه می توان از یکی از محلول های پاک کننده استفاده کرد و لکه را از روی فرش تمیز کرد.
 • بعد از تمیز کردن لکه با استفاده از شوینده ها و محلول ها باید آبکشی شده و سپس اجازه داد تا کاملا خشک شود. بعد از خشک شدن محل لکه چنانچه هنوز آثار آن بر روی فرش باقی مانده بود به معنی نفوذ قهوه به بافت و الیاف های فرش است و یا اینکه مواد شوینده وارد بافت فرش شده اند و باید دوباره مراحل از ابتدا تکرار شود و در صورت تمیز نشدن کامل از خدمات قالیشویی معتبر استفاده شود.

محلول های مورد نیاز برای پاک کردن قهوه

برای پاک کردن لکه‌ قهوه و تمیز کردن فرش می توان از انواع محلول ها و شوینده ها استفاده کرد که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. از مهم ترین و رایج ترین محلول های پاک کننده لکه قهوه از فرش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محلول شامپو فرش و آب
 • محلول مایع ظرفشویی و آب
 • محلول آب اکسیژنه
 • محلول جوش شیرین و سرکه
 • اسپری آماده مخصوص لکه فرش
 • محلول آمونیاک
 • محلول مایع ظرفشویی و سرکه سفید
 • محلول پراکسید هیدروژن و آمونیاک
 • محلول آب، وایتکس و سرکه سفید

هر کدام از محلول های عنوان شده می توانند به خوبی لکه های حاصل از قهوه، چای، کاکائو، شکلات و … را از سطح فرش تمیز کنند اما باید توجه داشت که استفاده از هر کدام از این محلول ها برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش دستباف و ماشینی، باید با دقت و حساسیت کامل انجام شود چرا که بعضی از این محلول ها ممکن است که باعث تغییر رنگ الیاف فرش های مختلف شوند و خسارت های جبران ناپذیری به فرش های نفیس وارد کنند.

ما در یک مقاله به موضوع روش پاک کردن لکه شکلات از روی فرش پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کرد.

استفاده از ماست برای پاک کردن لکه قهوه

شاید عجیب به نظر برسد اما ماست می تواند یک پاک کننده مناسب برای لکه قهوه باشد. در این روش برای پاک کردن لکه‌ قهوه چند قاشق ماست بر روی لکه قهوه قرار داده و بعد از ده دقیقه آن جمع آوری خواهد شد. ماست می تواند لکه های قهوه را به خود جذب کند و بعد از آن با استفاده از آب می توان محل لکه را کاملا تمیز کرد. در صورتی که لکه قهوه همچنان بر روی فرش باقی مانده بود می توان این روش را دوباره تکرار کرد تا لکه کاملا تمیز شود.

نکاتی برای از بین بردن لکه قهوه از روی فرش

همانطور که گفته شد استفاده از محلول های عنوان شده برای پاک کردن لکه‌ قهوه را از روی فرش باید با دقت و حساسیت استفاده شود. لکه های در صورت خشک شدن و باقی ماندن در سطح فرش ممکن است کار را برای تمیز کردن فرش سخت کند. مهم ترین نکات در تمیز کردن فرش و پاک کردن لکه‌ قهوه از روی آن شامل موارد زیر هستند:

 • بهتر است که عمل تمیز کردن لکه قهوه دقیقا در زمان ریخته شدن آن و بدون فوت وقت انجام شود چرا که خشک شدن لکه ممکن است عملیات تمیز شدن فرش را با مشکل مواجه کند.
 • برای انتخاب مواد و محلول های شوینده و تمیز کننده باید به جنس و نوع الیاف و بافت فرش ها توجه شود چرا که ممکن است الیاف تعدادی از فرش های دستبافت و حتی ماشینی در اثر ارتباط با این مواد دچار تغییر رنگ شوند.
 • برای تمیز کردن لکه در هنگام ریخته شدن بر روی فرش نباید دستمال را بر روی آن مالش داد و حتما باید به شکل عمودی دستمال را بر سطح آن فشار داد و برداشت تا کاملا قهوه جذب دستمال شود.

یکی از مشکلاتی که برای فرش یا قالی در منزل همیشه مورد تهدید است ریخته شدن نوشیدنی است و پاک کردن ان بسیار دردسر ساز است و مشکل ساز است مانند پاک کردن شیر بروی فرش چون علاوه بر لکه به وجود آمده بوی بدی به وجود می آورد که همه خانواده درگیر آن می شوند و بهتر است در این زمینه با یک فرد باتجربه یا یک قالیشویی مشورت کنید.

جمع بندی نهایی

لکه های قهوه بر روی فرش ها، موکت، مبل و … می تواند ظاهر ناخوشایند و زشتی داشته باشد به همین دلیل تمیز کردن آن دغدغه بسیاری از افراد می باشد. خوشبختانه لکه های قهوه را می توان به کمک محلول ها و شوینده های مختلفی تمیز کرد اما چنانچه این روش ها برای پاک کردن لکه‌ قهوه پاسخگو نبودند لازم است که از خدمات یک قالیشویی معتبر مانند قالیشویی تهران استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالیشویی بانو

برای مشاوره قالیشویی با کارشناسان ما تماس بگیرید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لوگوی قالیشویی بانو - فوتر

کارخانه قالیشویی بانو به پشتوانه سال‌ها فعالیت، تجربه و با تکیه بر تخصص کارکنان خود، آماده ارائه کلیه خدمات شستشوی فرش، مبل، موکت و پرده با بهترین کیفیت به مشتریان خود است. ما در قالیشویی بانو با استفاده از به‌روزترین و بهترین تجهیزات و مواد شستشو، این اطمینان را به شما می‌دهیم که از مجموعه خدمات این کارخانه رضایت کامل داشته باشید.

© تمامی حقوق برای قالیشویی بانو محفوظ است.