از بین بردن لکه چسب از روی فرش

مراحل پاک کردن لکه چسب از روی قالی

هرچند که فرش‌ها می‌توانند زیبایی منحصربه‌فردی به فضای داخلی و دکوراسیون منازل بدهند اما ممکن است در شرایط مختلف و با مواد و آلودگی‌های مختلفی لکه‌دار شده و ظاهری نامناسب داشته باشند. یکی از انواع لکه‌هایی که می‌تواند باعث زشت شدن ظاهر فرش‌ها شود ریخته شدن چسب‌های مایع بر روی آن است. چسب چوب، چسب آهن، چسب قطره‌ای، چسب آکواریوم، چسب دوقلو، چسب یک دو سه و … همگی می‌توانند باعث ایجاد لکه بر روی فرش شوند. تمیز کردن چسب از روی فرش‌ها کار ساده‌ای نیست و لازم است که از ابزارها و مواد مختلفی استفاده شود، همچنین ممکن است حتی فرد ناچار باشد از خدمات قالیشویی و شستشوی فرش استفاده کند. در ادامه مطلب به بررسی نحوه از بین بردن لکه چسب از روی فرش پرداخته خواهد شد.

روش ها و مراحل پاک کردن لکه چسب از روی فرش

لکه‌هایی که بر اثر ریخته شدن انواع چسب‌های مایع بر روی فرش ایجاد می‌شوند برخلاف لکه‌هایی همچون ادرار، خون، جوهر، چربی، آب‌میوه‌ها و … باید با روش‌های مختلفی تمیز شوند. مهم‌ترین راهکارها برای از بین بردن لکه چسب از روی فرش شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده از اتوی لباس

یکی از بهترین روش‌های از بین بردن لکه چسب از روی فرش استفاده از اتوی لباس است. در این روش ابتدا باید یک پارچه نخی را بر روی فرش و لکه قرارداد و سپس اتو را با دمای متوسط بر روی آن قرارداد. این کار باعث می‌شود که لکه چسب کاملاً به پارچه نخی منتقل شود. به هیچ عنوان نباید از پارچه‌های پلاستیکی برای این کار استفاده کرد چرا که موجب بدتر شدن لکه خواهد شد. این عملیات باید تا زمانی که لکه کاملاً از بین می‌رود تکرار شود.

  • استفاده از یخ و فریز کردن لکه

در این روش نیز از چند قطعه یخ استفاده می‌شود و بعد از آنکه یخ بر روی چسب قرار داده شد، چسب فریز شده و به راحتی کنده می‌شود. البته برای جداسازی یخ‌های فریز شده باید از ابزارهایی استفاده شود که به الیافت و بافت فرش آسیبی وارد نشود.

  • استفاده از سرکه سفید

یکی دیگر از راهکارهای کاربردی از بین بردن لکه چسب از روی فرش استفاده از سرکه سفید است. در این روش ابتدا لازم است که با یک چاقو لکه چسب تراشیده شود و سپس مقداری سرکه سفید مقطر را بر روی یک پارچه ریخته و برای یک دقیقه محل لکه را با آن پاک کرد. البته باید توجه داشت که حتماً محل لکه کاملاً مرطوب باشد و سرکه برای ۱۵ دقیقه بر روی لکه باقی بماند.
می‌توان از محلول آب و سرکه نیز برای این کار استفاده کرد به نحوی که به میزان یکسانی از آب و سرکه استفاده شود و محلول از یک روز قبل تهیه شده باشد. به صورت کلی سرکه کمک می‌کند که چسب به سرعت لایه‌برداری شود. چنانچه لکه‌های چسب بزرگ بودند لازم است که حتماً از سرکه مقطر یا سرکه سفید استفاده شود و حتماً از قبل آن را بر روی بخشی از فرش تست کرد. چنانچه سرکه قادر به تمیز کردن لکه نبود می‌تواند از خدمات قالیشویی و شستشوی فرش استفاده کرد.

  • استفاده از استون

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن لکه‌های ناشی از چسب را از روی فرش‌ها تمیز کرد استفاده از استون است. البته استون یک ماده شیمیایی است و لازم است که حتماً از قبل آن را بر روی قسمتی از فرش تست کرد و مطمئن شدن که آسیبی به فرش وارد نمی‌کند. در این روش چند قطره استون بر روی لکه ریخته می‌شود و سپس با استفاده از یک دستمال نخی تمیز و مرطوب لکه تمیز می‌شود.

  • استفاده از آب و صابون و مایع ظرف‌شویی

یکی از ساده‌ترین روش‌های تمیز کردن لکه‌های چسب از روی فرش‌ها استفاده از محلول آب، صابون و مایع ظرف‌شویی است. بعد از درست کردن این محلول می‌توان از یک دستمال تمیز استفاده کرد و آن را روی لکه قرارداد و بعد از فشار کوچکی برداشت. استفاده از این محلول یکی از روش‌های کاربردی برای تمیز کردن لکه‌های چسب است و می‌توان آن را تا زمانی که لکه کاملاً تمیز می‌شود تکرار کرد.

مهم‌ترین نکات در پاک کردن لکه‌های چسب از روی فرش‌ها

برای تمیز کردن و از بین بردن لکه چسب از روی فرش و سایر لکه‌ها لازم است که افراد به نکات و موارد مختلفی توجه داشته باشند تا بهترین نتیجه را دریافت کنند.

  • مهم‌ترین نکته این است که نباید به چسب‌ها اجازه داد که کاملاً خشک شود و باید سریعاً اقدام به تمیز کردن آن کرد چرا که اگر لکه چسب کهنه گردد می‌تواند باعث کدر شدن فرش و تغییر رنگ آن شود و حتی در صورت تمیز کردن کامل لکه نیز جای آن باقی بماند. در صورتی که فرد نتوانست سریعاً لکه را تمیز کند می‌تواند از خدمات قالیشویی استفاده کند و یا اقدام به شستشوی فرش نماید.
  • باید از تکه تکه کردن لکه چسب خودداری کرد و در صورت امکان آن را به صورت کامل از فرش جدا کرد چرا که در این حالت آسیبی به الیاف فرش وارد نخواهد شد.
  • از هر ماده و محلولی برای تمیز کردن لکه چسب استفاده می‌شود ابتدا باید تأثیر آن بر روی الیاف و بافت فرش بررسی گردد.
  • در صورتی که فرد دانش و تخصص لازم برای پاک کردن لکه‌های فرش خصوصاً فرش‌های گران‌قیمت را نداشت باید از خدمات قالیشویی استفاده کند و عملیات شستشوی فرش را به آنها بسپارد.

پاک کردن لکه چسب مایع و قطره‌ای

به صورت کلی هر نوع لکه چسبی که بر روی فرش ایجاد می‌شود می‌تواند با روش‌های گفته شده در بخش قبلی تمیز شوند و فقط لازم است که افراد ابتدا تلاش کنند که در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به تمیز کردن آن کنند و در صورتی که لکه چسب خشک شده بود از ابزارهایی مانند اتوی لباس، فریز کردن با یخ، محلول صابون و مایع ظرف‌شویی و یا استون استفاده کنند. هر کدام از این روش‌ها می‌توانند به خوبی لکه‌های چسب مایع و قطره‌ای را از سطح فرش تمیز کنند. در صورتی که فرد نتواند از این روش‌ها برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کند می‌تواند از خدمات مشاوره‌ای قالیشویی‌ها استفاده کند و یا شستشوی فرش را به آنها بسپارد.

جمع‌بندی نهایی

لکه‌های ناشی از انواع چسب‌ها مانند چسب‌ صنعتی، چسب ناخن مصنوعی، چسب اکلیلی، چسب پی‌وی‌سی، چسب حرارتی یا تفنگی، چسب لاستیک، چسب قطره‌ای، چسب آکواریوم، چسب چوب و … می‌توانند زیبایی فرش‌ها از تحت تأثیر قرار دهند. برای تمیز کردن این نوع از لکه‌ها می‌توان از ابزارهایی مانند اتو لباس و یا موادی همچون سرکه سفید، صابون، استون و … استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.