چند نکته ساده برای محافظت از درخشش فرش

محافظت از درخشش فرش
تمیزی و نو بودن فرش‌ها حس متفاوتی در خانه ایجاد می‌کند. وقتی فرش‌های خانه تمیز هستند، احساس می‌کنید که کل وسایل و اثاثیه منزل تمیز است و بوی خوبی می‌دهد. بنابراین خیلی از خانم‌ها دوست دارند که فرش‌های‌شان همیشه تمیز و خوشبو باشد. به غیر از شستشوی فرش روش‌های دیگری نیز برای محافظت از درخشش آن‌ها وجود دارد. شما با رعایت چند نکته ساده‌ای که در این مقاله به آنها اشاره کرده‌ایم ؛می‌توانید از درخشش فرش منزل‌تان به مدت طولانی‌تری محافظت کنید.

چطور می‌توانیم درخشش فرش را بیشتر کنیم؟

یک نکته کلی در مورد این موضوع وجود دارد و آن هم این است که هر چه بیشتر از فرش‌ها مراقبت کنید، نوتر می‌مانند و درخشش آنها به مدت طولانی‌تری حفظ می‌شود. بنابراین کلید موفقیت در این راه، محافظت از فرش است.
اما توصیه ما این است که حداقل یک بار در سال برای شستشوی فرش از خدمات قالیشویی‌ ها استفاده کنید و یک بار هم خودتان در منزل با استفاده از شامپو فرش آن‌ها را تمیز کنید.

از یک روکش اضافه استفاده کنید

روی قسمت‌های پرتردد فرش، روفرشی بیاندازید تا فرش‌تان زیاد پا نخورد. اگر برایتان امکان‌پذیر است، درست در قسمت ورودی خانه یک پادری نسبتا بزرگ پهن کنید تا آلودگی‌ها و رطوبت پا قبل از ورود به خانه گرفته شود.

ما یک مقاله در مورد تمیز کردن روفرشی نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

زیاد از جاروبرقی استفاده کنید

حداقل هفته‌ای دو بار روی فرش‌ها را جاروبرقی بکشید. ذرات گرد و غبار به حدی ریز هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. بنابراین ممکن است بدون این که اطلاع داشته باشید، لابه‌لای الیاف فرش‌تان پر از گرد و خاک باشد. برای این که این ذرات نتوانند عمیقا به فرش نفوذ کنند لازم است که حداقل هفته‌ای دو بار جاروبرقی بکشید.
ما در قالیشویی بانو قبل از شستشوی فرش از جاروبرقی‌ها صنعتی بزرگ برای خارج کردن گرد و خاک استفاده می‌کنیم. درست است که خرید این دستگاه و استفاده از آن در خانه کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد؛ اما آویزان کردن فرش و ضربه زدن به آن، همان کار را انجام می‌دهد و به خارج کردن گرد و خاک از تار و پود فرش کمک می‌کند.

کیسه و فیلتر جاروبرقی را مرتبا تعویض کنید

پر شدن کیسه یا کثیف شدن فیلتر جاروبرقی موجب می‌شود که قدرت مکش دستگاه پایین بیاید. در ضمن اگر کیسه زیاد پر شود، حتی ممکن است گرد و خاک درون آن هنگام جارو کشیدن به فرش منتقل شود. بنابراین حواستان به کیسه و فیلترهای جاروبرقی باشد.

قبل از جارو، روی فرش جوش شیرین بریزید

یکی از ترفندهای خانگی اما ساده برای از بین بردن بوی بد فرش، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین بوی خوبی به فرش می‌دهد و درخشش آن را زیاد می‌کند. بنابراین چند ساعت قبل از این که فرش‌ها را جاروبرقی بکشید، مقداری جوش شیرین روی سطح آن بپاشید. فقط دقت کنید که در این فاصله زمانی نباید روی فرش راه بروید. به خصوص اگر پاهای‌تان مرطوب است.

لکه‌ها را به سرعت پاک کنید

درخشش فرش به شدت با میزان لکه‌های روی آن ارتباط دارد. بنابراین هرچه لکه‌های قدیمی روی آن بیشتر باشد، درخشش فرش نیز کمتر می‌شود. پس به محض ایجاد لکه، یا با قالیشویی تماس بگیرید یا با استفاده از روش‌های خانگی آن را تمیز کنید. هر چقدر عمر لکه‌ها بیشتر شود، تمیز کردن‌شان نیز سخت‌تر می‌شود. اگر در حال حاضر لکه قدیمی و سرسختی روی فرش دارید حتما تمیز کردن آن را به متخصصین قالیشویی بسپارید. چرا که در قالیشویی‌ها برای از بین بردن هر نوع لکه‌ای از یک ماده شوینده خاص و یک روش متفاوت استفاده می‌شود.
با رعایت این چند نکته ساده می‌توانید درخشش فرش را بیشتر کنید و از مهمانان و اعضای خانواده در فضای تمیزتر و خوشبوتری پذیرایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.