شستشوی فرش به روش سنتی

شستشوی فرش به روش سنتی
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
۰ ۰ رای
رتبه بندی

پس از مدتی که از خرید فرش می‌گذرد حتی اگر کدبانوی منزل بسیار هم از ایجاد لکه‌ها و سایر آسیب‌هایی که ممکن است به فرش برسد جلوگیری کند باز هم مجاورت دائمی با هوا و ورود گردوخاک به منزل، فرش را کثیف خواهد کرد. بنابراین پس از مدتی شستشوی فرش باید انجام شود. در این مقاله می‌خواهیم به شستشوی فرش به روش سنتی بپردازیم.

گردوغباری که در هوا وجود دارد در لابه‌لای پرزهای فرش می‌نشیند و به مرور زمان باعث کثیف شدن فرش می‌شود. اگر فرش از زمینه روشنی برخوردار باشد سرعت کثیف شدن آن بیشتر می‌شود و نیاز به شستشوی آن در اولویت بیشتری قرار می‌گیرد. زیرا هر چه آلودگی بیشتر روی سطح فرش باقی بماند علاوه بر آسیب به کیفیت فرش، جلوه و زیبایی آن را از بین می‌برد.

نظافت و شستشوی فرش باید با اصولی انجام شود تا با کمترین آسیب به فرش جلوه اولیه آن از دست نرود. برای شستشوی فرش به روش سنتی ابتدا باید پیش از شستشو گردوغبار فرش گرفته شود. زیرا وجود گردوغبار در پرزهای فرش علاوه بر ایجاد پوسیدگی ممکن است محیط را برای رشد حشراتی نظیر بید مساعد سازد. اگر فرش را اصطلاحا بید بزند به طور کامل از بین می‌رود.

غبارگیری دستی

برای غبارگیری دستی فرش را روی سطح بلندی مانند یک میله یا شبکه توری فلزی قرار می‌دهند و به وسیله چوب یا وسیله‌ای مشابه به پشت فرش ضربه می‌زنند. این ضربه‌ها باعث می‌شود گردوغبار و آشغال‌های ریز که در پرزهای فرش وجود دارند از لابه‌لای فرش خارج شود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این ضربات به قدری محکم زده نمی‌شود که به بافت فرش آسیب برساند.

ممکن است فرش به صورت پشت‌ورو روی سطح زمین گسترده شود و با زدن ضربه به پشت فرش گردوخاک و خرده آشغال‌ها از آن خارج شود. برای نتیجه بهتر با جاروهای دستی بر روی فرش جارو کشیده می‌شود تا سطح آن کاملا عاری از گردوخاک شود.

بعضی افراد برای از بین بردن گردوغبار فرش را به صورت محکم به زمین می‌کوبند اما این روش ممکن است آسیب‌های جدی به بافت فرش وارد کند و تاروپود فرش را از انسجام طبیعی‌اش خارج کند.

به ویژه اگر فرش شما قدیمی باشد یا قبلا رفوکاری شده باشد باید غبارگیر دستی آن با دقت بیشتری انجام شود زیرا ممکن است فرش در اثر ضربه شدید آسیب جدی ببیند و شما را متحمل هزینه بسیاری برای ترمیم مجدد کند.

پس از غبارگیری، فرش کاملا وارسی می‌شود تا اگر سوراخی در آن وجود داشته باشد برای رفوکاری و ترمیم به متخصص این کار سپرده شود. رفوکاری قبل از شستشوی فرش انجام می‌گیرد.

شستشوی فرش در نهر

شستشوی فرش به روش سنتی در زمان‌های گذشته و در جاهایی که افراد دسترسی به رودخانه و نهر داشتند بسیار آسان بود. ابتدا فرش را در آب روان قرار می‌دادند تا فرش کاملا خیس شود سپس آن را از آب خارج می‌کردند و با مواد شوینده قدیمی مانند چوبک و با استفاده از پاروهای بزرگ می‌شستند. پس از این مرحله مجددا فرش را در نهر آب قرار می‌دادند تا مواد شوینده خارج شده و فرش کاملا تمیز شود. سپس فرش را روی سنگ‌ها به صورت شیب‌دار و در مقابل نور آفتاب قرار می‌دادند تا فرش کاملا خشک شود.

در حال حاضر بیشتر افراد از خدمات قالیشویی برای شستشوی فرش استفاده می‌کنند اما اگر زمانی خواستید خودتان در منزل فرش بشویید پس از گرفتن گردوغبار به وسیله جاروبرقی بهتر است فرش را روی سطحی که با موزاییک پوشانده شده و یا سطح سیمانی قرار دهید.

اگر فرش شما دستبافت است اصلا از آب گرم برای شستن آن استفاده نکنید زیرا احتمال رنگ پس دادن فرش وجود دارد. پس از خیس کردن فرش از شوینده‌های ملایم و مخصوص شستن فرش مانند شامپو فرش استفاده کنید. برای از بین بردن لکه‌ها پودر صابون معجزه می‌کند. پس از شستشو تا جای ممکن با کمک پارو آب را از فرش خارج کنید. سپس فرش مرطوب را در معرض جریان هوا قرار دهید تا کاملا خشک شود. پس از خشک شدن، فرش را در جهت خواب آن جارو کنید تا جلوه اولیه خود را به دست بیاورد.   

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
قالیشویی بانو

برای بررسی کارشناسی شستشو قـالی شما با ما تماس بگیرید.

لوگوی قالیشویی بانو - فوتر

فرش‌ها، مبلمان و حتی موکت‌ها، محصولات ارزشمند و البته حساسی هستند. الیشویی بانو در خدمت شماست تا تجربه‌ای خوب و دلنشین از شستشوی فرش، موکت و مبلمان خود داشته باشید. ما با تجربه سال‌ها فعالیت در این زمینه، این اطمینان را به شما می‌دهیم که از مجموعه خدمات قالیشویی بانو رضایت کامل داشته باشید.