روش های پاک کردن لکه انار از روی فرش و مبل

تمیز کردن لکه انار از روی فرش

انار از جمله محبوب ترین و خوشمزه ترین میوه های پاییزی است که علاوه بر طعم عالی دارای خواص بی نظیری است. یکی از بزرگ ترین دغدغه ها و معضلاتی که افراد با آن مواجه هستند لکه های ناشی از آب انار است که بر روی فرش ها، موکت، گلیم، مبل، لباس و … ایجاد می شود. لکه هایی که ناشی از قطرات آب انار است بر خلاف لکه های خون، ادرار، چربی، جوهر و … به سختی تمیز می شوند خصوصا اگر لکه ها کاملا خشک شده باشند. برای تمیز کردن لکه انار از روی فرش لازم است که از محلول های خانگی معتبر و یا خدمات یک قالیشویی معتبر استفاده کرد. در ادامه مطلب به بررسی روش های پاک کردن لکه انار و بهترین و مناسب ترین محلول ها برای آن پرداخته خواهد شد.

روش پاک کردن لکه انار از روی فرش و مبل

به صورت کلی برای پاک کردن هر نوع لکه ای که بر روی فرش ها ریخته می شود بهتر است که در سریع ترین زمان ممکن و قبل از خشک شدن آن اقدام شود در غیر این صورت ممکن است تمیز شدن کامل لکه کار دشواری باشد. روش های متعددی برای پاک کردن لکه انار از روی فرش وجود دارد که معمولا در شرکت های قالیشویی معتبر استفاده می شوند و افراد می توانند با توجه به مواد و امکاناتی که در دسترس دارند از هرکدام از آنها استفاده کنند.
می توان گفت بهترین و اصلی ترین روش پاک کردن لکه انار از روی فرش ها استفاده از محلول آب و سرکه است. فرد باید با استفاده از یک پارچه تمیز و سفید و با آغشته کردن آن به محلول اقدام تمیز کردن لکه ها نماید. همچنین استفاده از شامپو فرش ها نیز می توان یک روش کاربردی برای تمیز کردن این لکه ها باشد. محلول شامپو فرش، سرکه و آب نیز از کاربردی ترین روش های تمیز کردن لکه انار به حساب می آید.

در روش دیگری برای تمیز کردن لکه انار از روی فرش می توان از آب یخ استفاده کرد. آب سرد به رقیق شدن غلظت آب انار ریخته شده کمک می کند و در نهایت تمیز کردن آن ساده تر خواهد شد. بعد از رقیق شدن آب انار می توان از مواد شوینده، مایع ظرفشویی و … برای پاک کردن لکه استفاده کرد. قسمتی از فرش که لکه گرفته است باید حداقل ۳-۵ دقیقه در آب سرد قرار بگیرد و بعد از آن اقدام به تمیز کردن لکه شود. البته باید در انتخاب مواد شوینده و ترکیبات آن دقت زیادی داشت تا به بافت و الیاف فرش آسیبی وارد نشود.

 

محلول های پاک کننده لکه انار از روی فرش

برای پاک کردن لکه انار از روی فرش و هر نوع لکه دیگری با توجه به نوع الیاف و بافت فرش می توان از محلول ها و ترفندهای متعددی استفاده کرد. از جمله بهترین محلول ها و مواد برای تمیز کردن لکه انار از روی فرش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از اسپری های لکه بر
 • استفاده از محلول مواد شوینده و هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)
 • استفاده از محلول سرکه سفید و آب
 • استفاده از محلول آب جوش و جوش شیرین
 • استفاده از عصاره لیمو ترش
 • استفاده از محلول آب و نمک
 • استفاده از محلول آب، هیدروژن پراکسید و سدیم کربنات
 • استفاده از شوینده های مخصوص و شامپو فرش
 • استفاده از محلول آب و آمونیاک

انواع روش رفع لکه انار

همانطور که گفته شد روش های متعددی برای تمیز کردن لکه انار از روی فرش وجود دارند که هر کدام می توانند کاربردهای خاص خود را در فرش های مختلف داشته باشند. بهترین و مهم ترین کار در تمیز کردن لکه انار از روی فرش پاک کردن آن بلافاصله و قبل از خشک شدن است چرا که در صورت خشک شدن ممکن است حتی در صورت استفاده از محلول های مختلف لکه انار پخش شده و به خوبی تمیز نشود.
اگرچه پاک کردن لکه انار کار سختی نیست اما استفاده از خدمات یک قالیشویی معتبر می تواند به افراد اطمینان خاطر دهد که این کار به خوبی انجام خواهد شد. به صورت کلی زمانی که لکه هنوز تازه است می توان از آب سرد و رقیق کردن آن و سپس تمیز کردن با مواد مختلف استفاده کرد اما اگر لکه انار خشک شده باشد نیاز به تلاش و دقت بیشتر برای تمیز کردن است.

ما در یک مقاله روش های ضدعفونی کردن فرش را بررسی کرده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

روش شستن لکه انار از فرش در قالیشویی

شرکت ها و کارخانه های قالیشویی معتبر و مکانیزه امروزی در کنار امکانات و تجهیزات مدرن و به روز خود از افراد با تجربه و متخصصی بهره می برند که دانش و مهارت کافی برای برطرف کردن هر نوع لکه و آلودگی و همچنین مشکلاتی مانند پارگی و … فرش ها را دارند. در قالیشویی ها نیز از ترفند ها و روش های متعددی برای تمیز کردن لکه انار از روی فرش استفاده می شود که می توان رایج ترین و کاربردی ترین آنها را استفاده از محلول آب و سرکه و شامپو فرش است. در کل اگرچه تمیز کردن لکه های خشک شده انار از روی فرش کار سختی است اما با استفاده از ترفندهای مناسب و محلول های شوینده مطمئن می توان به سادگی این عملیات را انجام داد.

جمع بندی نهایی

استفاده از فرش زیبایی و جذابیت منحصر به فردی منازل و خانه ها می دهد اما نگهداری و تمیز کردن آنها نیز نیاز به توجه و دقت بالایی دارد. یکی از مهم ترین دغدغه های افراد در فصل پاییز ریخته شدن قطرات آب انار بر روی فرش ها است چرا که پاک کردن لکه انار خصوصا بعد از خشک شدن آن کار سختی خواهد بود. برای این امر می توان از روش ها و مواد مختلفی کمک گرفت و در صورتی که روش های خانگی و سنتی به سرانجام نرسید می تواند از خدمات یک قالیشویی معتبر بهره گرفت.

2 پاسخ

  1. با سلام و احترام خدمت شما، قالیشویی بانو در شهر تهران فقط شعبه دارد و تمامی نقاط تهران را پوشش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.