تمیز کردن یا شستشوی گلیم فرش به چه صورتی است؟

طریقه ای شستشوی گلیم فرش

فرهنگ ایرانی همواره با فرش و دستباف‌های سنتی عجین بوده است و می‌توان آن‌ها را در بیشتر خانه‌ها پیدا کرد. گلیم یکی از این موارد است که معمولا در جاهای کم رفت و آمد خانه یا روی دیوارها آویزان می‌شود و جلوه خاصی به اتاق‌های خانه می‌بخشد. اگرچه گلیم‌ها با استفاده از مواد طبیعی ساخته شده و مقاومت بسیار زیادی در برابر شرایط مختلف دارند، اما عدم آشنایی با نحوه مراقبت از آن‌ها می‌تواند مشکلات ناخواسته‌ای را به وجود آورد. در این مطلب راه‌های بسیار ساده‌ای را مرور خواهیم کرد که می‌توانید برای شستشوی گلیم خود به کار بگیرید.

آشنایی با گلیم

گلیم (از کلمه ترکی Kilim) یکی از صنایع دستی محبوب است که از طریق چند تکنیک مختلف بافته شده و در بخش‌های زیادی از ترکیه، ایران، شمال آفریقا، افغانستان، پاکستان، آسیای میانه و چین تولید می‌شود. اگرچه گاهی اوقات ممکن است که گلیم را در دسته‌بندی فرش‌های شرقی قرار دهیم، اما متخصصین این حوزه اعتقاد دارند که باید یک طبقه بندی مجزا برای گلیم‌ها تعریف کرد.

تفاوت عمده فرش‌های دستباف سنتی با گلیم در این است که اگرچه طرح‌ همه آن‌ها توسط گره خوردن تار و پود در فواصلی کوتاه به وجود می‌آید، اما در گلیم از روش‌هایی متنوع برای در هم آمیختن بافت‌ها و تارهای رنگی استفاده می‌شود که باعث ایجاد ساختاری با عنوان بافت پهن می‌شود. گلیم اغلب از پشم حیوانات اهلی ساخته شده و در ایران نیز انواع مختلفی وجود دارد که گلیم شاهسون، گلیم لری و گلیم قشقایی تنها چند مورد از آن‌ها هستند.

نگهداری گلیم

برای نگهداری و نظافت گلیم از یک جاروبرقی با تنظیمات مکش پایین استفاده کنید. استفاده از ماشین لباسشویی برای شستشوی گلیم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که بافت آن را از بین خواهد برد. در زمان استفاده از جاروبرقی هردو طرف گلیم را جارو بکشید و از حرکات ملایم روی آن استفاده کنید. همچنین نکات را به یاد داشته باشید:

  • حاشیه گلیم را به هیچ عنوان جاروبرقی نکشید، چرا که امکان پاره شدن آن بالا است.
  • برخی از دستگاه‌های بخارشو با تنظیمات متوسط می‌توانند برای تمیزکاری گلیم مناسب باشند.
  • هر چند وقت یکبار از خدمات یک قالیشویی معتبر برای نگهداری گلیم خود استفاده کنید. این مراکز دقت بسیار بیشتری را در مورد گلیم‌های شما به کار می‌برند.
  • فکر استفاده از شوینده‌هایی مانند وایتکس یا ترکیب کردن آن با مواد دیگر برای شستشوی گلیم را به صورت کامل از سر بیرون کنید.

گلیم Kilim یک فرش دستباف و سنتی است که طرح و رنگ آن بسیار حساس است برای شستشو گلیم بهتر است از افراد با تجربه یا قالیشویی ها مشورت بگیرید و به دو روش خشک و شستشو با آب می توان گلیم را تمیز کرد و جوش شیرین، شامپو فرش و… مواد ضدعفونی برای پاک کردن گلیم می باشد.

روش تمیز کردن گلیم فرش به چه صورتی است

در یک مقاله به صورت کامل به موضوع “نکات نگهداری فرش” پرداختیم

روش شستشوی گلیم

هر چند ماه یکبار به فکر شستشوی گلیم خود باشید. در این مواقع توصیه می‌شود که از موادی مانند جوش شیرین برای شستشوی خشک استفاده کنید. مقداری جوش شیرین را روی تمام بخش‌های گلیم بریزید و اجازه دهید که برای نیم ساعت روی آن باقی بماند. جوش شیرین به عنوان یک جذب‌کننده عالی برای آلودگی‌ها عمل می‌کند و گرد و غبار را از بافت زیرین گلیم بیرون می‌کشد. گلیم را پس از نیم ساعت به خوبی جاروبرقی بکشید تا اثری از آلودگی روی آن باقی نماند. اگر مشکل همچنان برجا مانده است، به سراغ آموزش بعدی بروید.

روش شستن گلیم دستباف

برای شستشوی فرش و گلیم دستباف نیاز به مهارت بیشتری می باشد. زیرا این گلیم ها از حساسیت بالاتری در رنگ و بافت برخوردار هستند. پس بهتر است در صورت نداشتن مهارت کافی از قالیشویی معتبری کمک بگیرید. اما برای شستشوی فرش و گلیم خود در منزل باید ابتدا آن را در مکانی پهن کرده و سطح آن را خیس کنید. سپس به وسیله ترکیبی از شامپو فرش و آب گرم و یک اسفنج تمیز کل سطح گلیم را بشویید و در آخر با آب آن را از مواد شوینده پاک و تمیز نمایید.

نحوه شستشوی گلیم فرش

این مراحل را به منظور شستشوی گلیم دنبال کنید تا از تمیز بودن آن اطمینان داشته باشید.

تمیز کردن گلیم

دو طرف گلیم را جارو بکشید تا هیچ‌گونه آلودگی روی آن باقی نماند. برای تمیز کردن گلیم می‌توانید از جاروبرقی هم استفاده کنید، اما جاروهای دستی و قدیمی با پرزهای ملایم بهترین گزینه برای این کار هستند.

جارو کشیدن گلیم فرش

آماده سازی محلول شستشو

شامپو فرش را با آب ولرم و سرکه سفید مخلوط کنید. برای آماده کردن یک محلول تمیز کننده ملایم، در ابتدا نیم فنجان (حدود ۱۲۰ میلی ‌لیتر) شامپو فرش را به همراه یک لیتر آب و یک قاشق غذاخوری (حدود ۱۵ میلی‌ لیتر) سرکه سفید مخلوط کنید. این محلول را خوب هم بزنید تا مطمئن شوید که مواد داخل آن به خوبی با هم مخلوط می‌شوند. سرکه سفید از روشن شدن رنگ‌های گلیم در هنگام شستشو جلوگیری خواهد کرد.

در یک مقاله دیگر در مورد موضوع ” چگونه شامپو فرش بکشیم ” صحبت کرده ایم.

شستشوی گلیم

یک برس بسیار نرم را در محلول آغشته کرده و آن را به آرامی در دو جهت روی گلیم بمالید. شستشو را از یک گوشه شروع کرده و در حرکاتی متوالی همه جا را به خوبی تمیز کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که سطح گلیم از کف پوشیده شده باشد. به هیچ عنوان از حرکات محکم استفاده نکنید، چرا که به بافت گلیم آسیب خواهید زد. زمانی که به حاشیه گلیم رسیدید، برس را در امتداد آن به صورت عمودی بکشید و هر زمان که برس در حال خشک شدن بود، آن را دوباره در محلول قرار دهید.

ظریقه شستشویی گلیم فرش به چه شکلی است

برگرداندن گلیم

هنگامی که یک طرف گلیم را به خوبی تمیز کردید، باید آن را به طرف دیگر برگردانید. این کار را نباید به صورت ناگهانی انجام دهید، چرا که تار و پود گلیم آسیب خواهد دید. طرف دیگر را نیز به همان شیوه قبلی تمیز کنید. اگر گلیم بیش از حد کثیف است، این کار را باید یک بار دیگر از سر بگیرید.

آب کشی گلیم

گلیم را تنها باید با استفاده از آب سرد آب کشی کنید. تمام محلول تمیزکننده را از روی گلیم پاک کنید. وقتی مطمئن شدید که هیچ محلول تمیزکننده‌ای روی گلیم باقی نمانده است، برس را در آب سرد فرو کرده و بخش‌های مختلف گلیم را به صورت عمودی و افقی به آرامی تمیز کنید. این کار باعث جلوگیری از رشد باکتری و کپک در بافت گلیم خواهد شد.

خشک کردن گلیم

فرش را در حالتی افقی و صاف قرار دهید تا به صورت کامل خشک شود. استفاده از یک سطح شیب‌دار برای خشک کردن گلیم بسیار بهینه است. این امکان را در اختیار دارید که گلیم را زیر نور آفتاب (به مدت کم) یا زیر دستگاه تهویه خانه قرار دهید تا به روند کار کمک کند. به یاد داشته باشید که خشک شدن کامل گلیم گاهی اوقات به ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد. فرش را هر شش ساعت برگردانید تا از خشک شدن دو طرف آن اطمینان به دست آورید. بهتر است که فرش را بیرون روی چمن بگذارید تا رطوبت آن کاملا تخلیه شود.

کارهایی که نباید با گلیم فرش کرد

برای نگهداری و مراقبت از گلیم بهتر است از قرار دادن وسایل و لوازم سنگین بر روی آن خودداری نمایید و یا در صورت قرار دادن، هر از چند گاهی مکان آن را تغییر دهید تا فشار برای مدت طولانی بر قسمتی خاص وارد نشود. سعی کنید حاشیه فرش را جاروبرقی نکشید، زیرا امکان پاره شدن آن وجود دارد. برای شستشوی فرش خود از یک قالیشویی معتبر و شناخته شده استفاده نمایید. زیرا از مواد شوینده مناسب و روش های شستشوی بهتر و اصولی در آن استفاده می شود.

نکات اصولی برای شستن گلیم در قالیشویی

گلیم ها لوازمی هستند که ارزش معنوی و مادی بالایی دارند و شستن و نگهداری درست و صحیح از آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. پیش از شستشوی فرش و گلیم خود باید بدانید که در صورت عدم آگاهی و اطلاع درست از طریقه شستشو بهتر است آن را به یک قالیشویی معتبر و خوب بسپارید تا با روشی اصولی و صحیح آن را شسته و تحویل دهند. اما در صورتی که می خواهید گلیم و فرش خود را در منزل شست و شو و تمیز کنید، باید به یکسری نکات و موارد توجه نمایید. اولین و مهم ترین مورد که در ابتدا باید آن را انجام داده و رعایت کنید آن است که گلیم مورد نظر خود را از هرگونه آلودگی و گرد و خاک پاک و تمیز کنید. به این منظور نیز از یک جاروبرقی کمک بگیرید. بعد از غبارگیری توسط جاروبرقی، سعی کنید لکه های موجود بر روی گلیم را به صورت جداگانه تمیز کنید و سپس به شستشوی فرش و گلیم به طور کامل دست بزنید.

قیمت شستشوی گلیم فرش

در واقع هیچ قیمت مشخص و ثابتی برای شستشوی گلیم وجود ندارد و قالیشویی‌ها بر اساس مواد شوینده، نوع گلیم و تعمیرات انجام شده نرخ مخصوص خود را ارائه می‌دهند. جستجو و سپردن گلیم به یک قالیشویی کارآزموده در هر صورت در درجه اول اهمیت قرار دارد.

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.