روش‌های پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش و مبل

پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش

ریخته شدن نوشابه بر روی فرش، مبلمان، موکت، قالی و … می‌تواند یک اتفاق کاملاً عادی باشد و تقریباً همه افراد با چنین اتفاقی مواجه شده‌اند. نوشابه‌ها امروزه در رنگ‌ها و طعم‌های مختلفی تولید می‌شوند و می‌توانند لکه‌های مختلفی بر روی فرش و مبل نیز ایجاد کنند. لکه‌های نوشابه که بر روی فرش و مبلمان روشن ایجاد می‌شود می‌تواند چالش‌های متعددی برای افراد ایجاد کند چراکه تمیز کردن آن کار سختی خواهد بود. برای پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش و مبل می‌توان از روش‌ها، راهکارها و مواد مختلفی استفاده کرد که در ادامه مطلب به مهم‌ترین آنها پرداخته خواهد شد.

روش‌های پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش

خوشبختانه امروزه برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش، لکه ادرار، لکه چربی، لکه جوهر، لکه خون و انواع لکه‌های دیگر می‌توان از مواد مختلفی استفاده کرد. برای پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش و مبل نیز می‌توان از روش‌های خانگی مختلفی استفاده کرده که مهم‌ترین آنها به شرح زیر خواهند بود.

پاک کردن لکه نوشابه با نمک خوراکی

برای تمیز کردن لکه نوشابه، پاک کردن لکه غذا از روی فرش و پاک کردن سایر لکه‌ها در مرحله اول باید مواد اضافی ریخته شده را به‌سرعت جمع‌آوری کرد چراکه بافت روان بسیاری از مواد می‌تواند به‌سرعت به الیاف فرش‌ها نفوذ کرده و در نهایت تمیز کردن آن سخت‌تر می‌شود. نمک می‌تواند یکی از بهترین پاک‌کننده‌های لکه نوشابه باشد درحالی‌که به دلیل طبیعی بودن نمی‌تواند آسیبی به الیاف فرش و مبل وارد کند. البته باید توجه داشت استفاده از نمک زمانی کاربردی است که لکه نوشابه تازه باشد. در این روش ابتدا لکه نوشابه را با یک پارچه تمیز خشک کرده و سپس باید بر روی آن نمک پاشید. بعد از چند دقیقه باید با استفاده از یک اسفنج تمیز و مرطوب محل لکه را مالش داد و در نهایت با آب گرم و پارچه‌ای تمیز محل لکه را پاک و خشک کرد.

پاک کردن لکه نوشابه با حوله کاغذی

هیچ‌گاه نباید از حوله‌های معمولی برای پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش و مبل استفاده کرد چرا که کشیدن حوله بر روی نوشابه ریخته شده باعث می‌شود نوشابه بیشتر به عمق الیاف فرش نفوذ کند و تمیز کردن آن سخت‌تر می‌شود. در این روش فقط باید حوله کاغذی را روی محل لکه قرار داد و سپس آن را برداشت و نباید آن را مالش داد. این کار باعث می‌شود که حوله مواد نوشابه را جذب کند. در مرحله بعدی می‌توان از آب برای شستشوی محل لکه استفاده کرد و سپس به کمک حوله محل لکه را کاملاً خشک نمود.

پاک کردن لکه نوشابه با مایع ظرف‌شویی

چنانچه لکه نوشابه به‌سرعت تمیز نشود ممکن است کهنه و قدیمی شده و تمیز کردن آن سخت‌تر شود. در این روش می‌توان یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی را داخل قوطی افشانه با مقداری آب مخلوط کرد. سپس می‌توان با اسپری کردن محلول ساخته شده بر روی محل لکه و استفاده از یک اسفنج اقدام به تمیز کردن آن نمود. این عمل باید تا زمان از بین رفتن لکه ادامه داشته باشد و سپس در نهایت با استفاده از آن می‌تواند محل لکه را شسته و خشک کرد و اجازه نداد مایع ظرف‌شویی بر روی فرش باقی بماند چون چهره زشتی به فرش خواهد داد.

پاک کردن لکه نوشابه با ماست

ماست یکی از مواد خانگی مناسبی است که می‌تواند برای پاک کردن لکه چای از روی فرش و لکه نوشابه و … استفاده شود. در این روش نیز ابتدا باید از نفوذ نوشابه به عمق فرش و مبل جلوگیری کرد و سپس مقداری ماست را بر روی محل لکه ریخت و اجازه داد که چند دقیقه بر روی فرش باقی بماند. ماست به دلیل داشتن اسید می‌تواند به‌سرعت مواد را تمیز کند. در آخر می‌توان با استفاده از یک کاردک یا قاشق ماست را جمع کرده و سپس به کمک اسپری کردن مایع ظرف‌شویی بر روی محل لکه آن را کاملاً تمیز کرد. باید توجه داشت باقی ماندن ماست بر روی فرش می‌تواند خود باعث زشتی و آلودگی آن شود و حتماً باید با آب و اسفنج محل آن کاملاً تمیز شود و در نهایت محل لکه کاملاً خشک گردد.

پاک کردن لکه نوشابه با سرکه

سرکه در کنار موادی همچون جوش شیرین همواره از بهترین مواد پاک‌کننده خانگی به شمار می‌رود. در این روش نیز برای پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش و مبل ابتدا باید مواد ریخته شده جمع‌آوری شده و اجازه نفوذ و توسعه به آن نداد و سپس مقداری سرکه را با آب مخلوط کرده و با آغشته کردن یک دستمال تمیز به آن اقدام به تمیز نمود محل لکه کرد و این کار را تا محو شدن کامل نوشابه ادامه داد. در نهایت نیز باید با استفاده از آب و یک پارچه تمیز محل لکه را کاملاً تمیز کرد و اجازه داد که کاملاً خشک شود.

نکاتی کلیدی برای از پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش

از آنجایی که نوشابه حاوی ترکیبات مختلفی است لازم است برای پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش و مبل به نکات و فاکتورهای مختلفی توجه داشت که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

  • تا حد امکان نباید اجازه داد نوشابه به بافت و عمق فرش و مبل نفوذ کند و سریعاً باید اقدام به تمیز کردن آن نمود.
  • به هیچ عنوان از صابون برای تمیز کردن نوشابه استفاده نشود چرا که باعث ماندگار شدن لکه شده و توسط هیچ شوینده‌ای نیز تمیز نخواهد شد.
  • به هیچ عنوان نباید از شوینده‌های شیمیایی به صورت خودسرانه برای تمیز کردن لکه نوشابه خصوص در فرش‌های قیمتی استفاده کرد چرا که ممکن است باعث آسیب دیدن فرش شوند.
  • قبل از استفاده از هر ماده‌ای برای تمیز کردن لکه نوشابه ابتدا باید اثرات آن بر روی فرش یا مبل تست شود.
  • چنانچه فرد دانش، مهارت و آگاهی لازم برای تمیز کردن لکه‌های مختلفی از روی فرش و مبل را ندارد باید حتماً از خدمات شرکت‌های قالی‌شویی استفاده کند.

پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش

همان‌طور که گفته شد بهترین زمان برای تمیز کردن هر نوع لکه‌ای بر روی فرش‌ها، مبلمان، موکت و … زمانی است که لکه هنوز تازه بوده و به عمق و الیاف آنها نفوذ نکرده و خشک نشده است. زمانی که به هر دلیلی لکه‌های ایجاد شده کهنه و قدیمی شد تمیز کردن آن سخت‌تر خواهد شد. بهترین روش برای تمیز کردن لکه‌های خشک شده نوشابه از روی فرش و مبل استفاده از مایع ظرف‌شویی است اما توصیه می‌شود از خدمات شرکت‌های قالیشویی استفاده شود که قابل اطمینان تر است.

جمع‌بندی نهایی

ریخته شدن نوشابه بر روی فرش و مبل می‌تواند چهره زشتی به آنها بدهد به همین دلیل حتماً باید در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به تمیز کردن نمود. بهترین روش‌های پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش و مبل شامل استفاده از نمک، استفاده از سرکه، استفاده از مایع ظرف‌شویی و استفاده از ماست است اما می‌تواند از خدمات قالی‌شویی نیز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.