پاک کردن لکه ادرار از سطح فرش

روش های پاک کزدن لکه ادرار بروی فرش

کسانی که در منزل کودک خردسال دارند و یا کسانی که از حیوانات مختلف خانگی نگهداری می کنند همیشه دغدغه های زیادی در مورد بهداشت لوازم خانه خصوصا فرش ها دارند. یکی از رایج ترین مشکلات این افراد ادرار کودکان یا حیوانات خانگی است که می تواند باعث کثیفی فرش ها و در نهایت بوی بد آن شود، لکه هایی است که ناشی از ادرار کودک یا حیوانات می باشند. این لکه ها معمولا به سختی تمیز شده و باعث زرد شدن فرش ها می شوند. بهترین کار برای پاک کردن لکه ادرار از سطح فرش تمیز کردن آن بلافاصله و قبل از خشک شدن است. در ادامه مطلب به بررسی روش ها و مواد مناسب برای تمیز کردن لکه های ناشی از ادرار پرداخته خواهد شد.

محلول های مناسب برای پاک کردن لکه ادرار

به صورت کلی برای تمیز کردن انواع لکه های موجود در فرش ها می توان از انواع محصولات و شوینده های شیمیایی و محلول های خانگی استفاده کرد. لکه هایی که ناشی از ادرار کودکان یا حیوانات خانگی هستند در مقایسه با لکه های ناشی از خون، جوهر و … متفاوت هستند و طبیعتا باید از مواد مختلفی نیز برای تمیز کردن آنها استفاده کرد. از جمله مهم ترین موادی که می توان در پاک کردن لکه ادرار از سطح فرش استفاده کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شامپو فرش
  • محلول آمونیاک
  • محلول آب اکسیژنه
  • اسپری آماده مخصوص لکه فرش
  • محلول مایع ظرفشویی و سرکه سفید
  • محلول پراکسید هیدروژن و آمونیاک
  • محلول جوش شیرین و سرکه سفید
  • محلول آب، وایتکس و سرکه سفید

نحوه تمیز کردن لکه ادرار

با توجه به آنکه لکه ادرار از مواد مختلفی مانند پروتئین ها، اسید اوریک، نمک، مواد معدنی و آمونیاک تشکیل می شود بهترین کار این است که بلافاصله با استفاده از محلول های مناسب تمیز شود در غیر اینصورت و در صورت خشک شدن ادرار ممکن است باعث زرد شدن و در نهایت بدبو شدن فرش شود. برای پاک کردن لکه ادرار از سطح فرش ابتدا باید به کمک یک دستمال تمیز قطرات ادرار را خشک کرد و توجه داشت که نباید دستمال را به روی فرش کشید و فقط با گذاشتن و برداشتن دستمال اقدام به خشک کردن آن کند. بعد از این کار می توان از هر کدام از محلول های عنوان شده در بخش قبلی استفاده کرد و اقدام به تمیز کردن لکه ها کرد. این کار باید تا زمانی که آثاری از لکه باقی نماند ادامه پیدا کند و چنانچه همچنان محل ادرار نمایان بود می توان از محلول های دیگر همچون پراکسید هیدروژن و آمونیاک استفاده کرد. بعد از استفاده از این محلول ها لازم است که محل ادرار با آب معمولی نیمه ولرم شسته شود و سپس خشک شود تا بوی بدی به خود نگیرد.

پاک کردن لکه ادرار حیوانات خانگی از فرش

حیوانات خانگی مانند سگ ها معمولا از ادرار خود برای تعیین قلمرو استفاده می کنند و چنانچه این لکه ها تمیز نشود ممکن است که دوباره این عمل را تکرار کنند و باعث کثیف شدن و بد بو شدن بیشتری فرش ها شوند. اولین اقدام برای تمیز کردن لکه ادرار حیوانات خانگی جمع کردن آن زمانی که هنوز تازه است و خشک نشده می باشد. می توان این کار را به کمک یک حوله، دستمال و یا روزنامه ها انجام دهد. باید حوله یا دستمال را بر روی لکه قرار داد و سپس آن را فشار داد تا لکه های ادرار کاملا جذب دستمال شوند. اگر مایع ادرار زیاد بود می توان این عمل را چند بار تکرار کرد تا کاملا خشک شود. بعد از خشک کردن ادرار حیوانات به وسیله حوله و … و برای جلوگیری زرد شدن و بو گرفتن فرش لازم است که از محلول های تمیز کننده مختلف استفاده کرد. همانطور که گفته شد چندین محلول مختلف برای پاک کردن لکه ادرار از سطح فرش وجود دارند و هر کدام که در دسترس بود می توانند استفاده شود.
باید یک پارچه، حوله یا دستمال تمیز را به محلول مورد نظر آغشته کرده و محل لکه ادرار را با آن تمیز کرد. این عمل باید تا زمانی که محل لکه کاملا تمیز می شود تکرار شود و در نهایت با استفاده از آب معمولی محل لکه کاملا شستشو داده شود و خشک شود.

پاک کردن لکه ادرار کودک از فرش

از آنجایی که کودکان در سنین پایین به صورت کامل اختیار اعصاب خود را تحت کنترل ندارند بارها و بارها نادانسته و ناخواسته بر روی فرش ها، لحاف، تخت خواب و … ادرار می کنند؛ و همیشه خانواده ها در زمان انتخاب فرش برای اتاق کودک این مشکل را در نظر می گیرند بعد اقدام به خرید می کنند چون باید فرش کودک همیشه تمیز و لطیف باشد پس به همین علت برای پاک کردن لکه ادرار کودکان از سطح فرش نیز همانند سایر لکه ها باید در سریع ترین زمان ممکن اقدام به تمیز کردن آن نمود. قبل از آنکه ادرار کودکان بر روی فرش خشک شود لازم است که توسط یک حوله یا دستمال تمیز خشک شود. برای این کار فقط کافی است حوله یا دستمال را بر روی محل لکه فشار داده و برداشت. این عمل باید تا زمان خشک شدن لکه انجام شود در صورت مرطوب بودن قالی ممکن کپک زدن فرش وجود دارد.

بعد از انجام این مرحله می توان از هر کدام از محلول های شامپو فرش، محلول مایع ظرفشویی و سرکه سفید، محلول آب، وایتکس و سرکه سفید، محلول آب اکسیژنه و … برای تمیز کردن کامل لکه استفاده کرد. برای این کار فقط کافی است یک دستمال تمیز را به محلول مورد نظر آغشته کرده و محل لکه را با آن تمیز کرد و در نهایت با شستشو کامل آن با آب معمولی و خشک کردن آن از لکه شدن و بو گرفتن آن جلوگیری کرد.

رفع بوی بد ادرار از فرش

لکه ادرار کودکان یا حیوانات خانگی در کنار ظاهر و رنگ نامناسبی که در فرش، قالی، موکت، مبل و … ایجاد می کنند می توانند بوی بسیار نامطبوعی نیز داشته باشد. بهترین و مناسب ترین روش برای از بین بردن بوی بد لکه های ادرار از فرش استفاده از آب و شستشوی کامل محل لکه و استفاده از خدمات قالیشویی است. اگرچه آب معمولی نمی تواند اثرات و رنگ لکه های ادرار را از بین ببرد اما به خوبی بوی نامطبوع آن را از بین می برد. می توان محل لکه فرش را برای مدتی در داخل یک تشت پر از آب قرار داد تا بوی آن از بین برود و در نهایت خشک شود. همچنین می توان از پارچه های تمیز و مرطوب نیز برای از بین بردن بوی بد فرش استفاده کرد اما این کار باید بارها و بارها تکرار شود تا بوی نامطبوع به صورت کامل حذف شود یکی دیگر از لکه های که بسیار بوی نامطبوعی دارد شیر می باشد بعد از تمیز کردن لکه شیر بروی فرش همچنان بوی بد دارد.

ما در یک مقاله به موضوع رفع بوی بد فرش می پردازیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

چنانچه امکان شستشو فرش برای پاک کردن لکه ادرار از سطح آن فراهم نبود می توان از محلول های مختلفی استفاده کرد. بهترین و کاربردی ترین محلول ها برای از بین بردن بوی بد لکه های ادرار از فرش ها شامل محلول آب و سرکه، محلول آمونیاک، آب اکسیژنه و اسپری آماده اشاره کرد.

  • همچنین می توان از نور خورشید برای از بین بردن بوی نامطبوع ادرار از فرش استفاده کرد و بعد از تمیز کردن لکه به کمک محلول های مختلف و شستن محل لکه، فرش را برای مدت زیادی زیر نور آفتاب قرار دارد.
  • یک روش دیگر برای از بین بردن بوی بدن لکه ادرار استفاده از مخلوط آرد و جوش شیرین است. در این روش مقداری از این مخلوط را به مدت ۲۴ ساعت روی لکه قرار داده و بعد از آن اقدام به تمیز کردن و شستن محل لکه نمود تا بوی آن از بین برود.

جمع بندی نهایی

یکی از مشکلاتی که افراد در منازل خود با آن دست و پنجه نرم می کنند پاک کردن لکه ادرار از سطح فرش ها است. چنانچه لکه های ادرار کودکان و حیوانات سریعا تمیز نشود ممکن است علاوه بر ظاهر نامناسب باعث بوی بسیار بد و آزاردهنده ای شود. برای تمیز کردن این لکه ها می توان از محلول هایی مانند شامپو فرش، محلول آمونیاک، محلول آب اکسیژنه، محلول پراکسید هیدروژن و آمونیاک و … استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.