کپک زدن فرش چگونه از بین می رود؟

از بین بردن کپک روی فرش در منزل

تشکیل کپک روی فرش یکی از مشکلاتی است که موجب ایجاد بوی بد و نامطبوع روی فرش می شود و می تواند به بافت و تار و پود فرش شما آسیب وارد کند. از طرف دیگر این کپک ها برای سلامت بسیار مضر هستند و می توانند موجب بروز بیماری در انسان و حیوانات خانگی مان شوند. اما آیا می دانید که فرش چرا کپک می زند و مهم ترین علت به جا ماندن رطوبت در بافت فرش چیست عوارض کپک زدن فرش چیست و چه مضراتی دارد؟ چطور می توان از کپک زدن فرش جلوگیری نمود و کپک های ایجاد شده روی فرش را برطرف نمود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین روش های از بین بردن کپک فرش آشنا کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

کپک فرش چیست و چگونه ایجاد می شود؟

همانطور که می دانید کپک نوعی قارچ ذره بینی است که در سر ایجاد رطوبت ایجاد می‌شود. کپک ها می توانند در همه جای خانه و حتی روی سطح فرش و تار و پود آن نیز رشد کنند در مراحل اولیه قارچ ها با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما رشد قارچ ها موجب می‌شود تا الیاف فرش آسیب ببیند و در معرض پوسیدگی قرار بگیرد.
مهم نیست این سفر شما از پشم باشد یا پنبه، در هر صورت فرش ها در صورت قرار گرفتن در شرایط نامساعد ممکن است کپک بزنند و این موضوع می تواند خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند. معمولاً فرش هایی که از تار و پود پنبه تشکیل شده‌اند، بعد از کپک زدن به طور کامل از بین می روند. اما فرش هایی که تار و پود آن ها از پنبه و پشم است تنها بخش پنبه آن آسیب می بیند.

از بین بردن کپک روی فرش در منزل

به منظور از بین بردن کپک روی فرش روش های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. در اکثر مواقع شما در مراحل ابتدایی می توانید خودتان در خانه و با استفاده از تکنیک های خانگی جلوی آسیب و پوسیدگی فرش را بگیرید. توجه داشته باشید که اگر فرش شما آسیب دیده است و پوسیدگی روی تار و پود آن تاثیر گذاشته بهتر از هرچه سریع تر از این متخصص برای شناسایی و مرمت کمک بگیرید.

مراحل از بین بردن قارچ و کپک فرش

برای تمیز کردن فرش از کپک ابتدا باید تمام درها و پنجره ها را باز کنید تا فرش شما در معرض جریان هوا قرار بگیرد این کار هم رطوبت موجود در فرش را کاهش می دهد و هم از بین رفتن بوی نامطبوع فرش کمک می کند. برای تمیز کردن فرش می‌توانید از شوینده های شیمیایی مناسب استفاده کنید.
قرار دادن فرش در معرض نور خورشید برای یک تا دو روز می تواند در از بین بردن کپک و قارچ های موجود در فرش کمک زیادی کند. توجه داشته باشید که اگر رطوبت به عمق فرش شما رسوخ کرده باشد به این سادگی برطرف نخواهد شد. یکی دیگر از روش های مؤثر برای از بین بردن رطوبت و کپک فرش استفاده از جوش‌شیرین است. جوش شیرین رطوبت را به خود جذب می کند و بوی بد فرش را از بین می برد. برای این کار باید مقداری جوش شیرین روی مرحله کپک‌زده بریزید کمی صبر کنید و سپس برش جاروبرقی بزنیم. اسپری کردن مقداری سرکه سفید روی محل کپک زده فرش نیز می تواند به تمیز کردن آن کمک کند.
روش بعدی که می توانید از آن برای از بین بردن کپک فرش استفاده کنید به کار بردن یک شوینده ضد قارچ است برای این کار باید شوینده ها و اسپری های ضد قارچ را از فروشگاه معتبر خریداری نمایید و طبق دستورالعمل آن عمل کنید

عوارض فرش کپک زده

از مهم ترین عوارض فرش کپک زده می توان با بروز مشکلات تنفسی گرفتگی بینی خس خس سینه حساسیت های پوستی ناراحتی های چشمی و حتی سرفه و مشکلات ریوی اشاره کرد از طرف دیگر کپک روی فرش می‌تواند برای کودکان و همچنین حیوانات خانگی و افراد مسن بسیار مضر باشد و ناراحتی های جدی تری را ایجاد کند و برای انتخاب فرش برای اتاق کودک یا افراد مسن به مشکل خودره اید باید یک سری نکات را رعایت کنید نرم بودن یکی از دلایل آن می باشد و احتمال کپک زدن آن کمتر می شود.

مضرات کپک روی فرش و موکت

زمانی که فرش شما کپک می زند در مراحل اولیه ممکن است در ظاهر فرش چیز قابل مشاهده نباشد اما این موضوع می تواند موجب پوسیده شدن تار و پود فرش از بین رفتن تدریجی فرش شما شود. در واقع کپک زدن فرش به معنی پوسیدگی تدریجی نخ های به کار رفته در تار و پود فرش است و از بین رفتن تار و پود فرش می تواند ظاهر شما را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهد.

جلوگیری از ایجاد کپک فرش

به طور کلی باید بدانید که کپک ها در شرایط مرطوب و در مکان هایی که دارای رطوبت هستند رشد می کنند از همین رو بهتر است از فرش در مکان های مرطوب مثل حمام و آشپزخانه اجتناب کنید بعد از خیس شدن فرش ریختن آب روی آن به صورت فرش را تمیز کنید و در معرض هوا قرار دهید.با توجه به اینکه آشپزخانه قلب منزل است، همیشه در معرض آلودگی است و پاک کردن لکه از روی فرش آشپزخانه کار همیشگی خانم های منزل است و به همین دلیل رطوبت دارد بهتر است حتما خشک شود بعد در پهن شود بهتر است در اتاق هایی که رطوبت زیادی دارند فرش پهن نکنید. استفاده از تهویه مناسب و باز کردن درب و پنجره می تواند به از بین بردن رطوبت کمک زیادی کند.

ما یک مقاله در مورد انتخاب فرش آشپزخانه نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

جمع بندی نهایی

باید قبول کنید که از بین بردن کپک فرش کار چندان ساده‌ای نیست و زمانی فرش شما با این مشکل مواجه شد بهتر است هر چه زودتر متخصص کمک بگیرید. قالیشویی بانو از معتبرترین قالیشویی های تهران است که با استفاده از تجهیزاتی مدرن و کادری مجرب خدماتی باکیفیت به مشتریان ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *