۱۰ اشتباه رایج در شستشوی فرش و قالی!

10 اشتباه رایج شستشوی فرش

فرش‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان دکوراسیون و تزئین داخلی منازل به شمار می‌روند و به دلیل آنکه همواره مورد استفاده قرار می‌گیرند پتانسیل بالایی در جذب آلودگی دارند و بعد از مدتی حتماً نیاز به شستشو پیدا خواهند کرد. شستشوی فرش می‌تواند به شکلی سنتی و یا با استفاده از دستگاه‌های مدرن در قالیشویی‌ها انجام شود. مجموعه‌ای از اشتباهات در شستن فرش‌ها وجود دارند که می‌توانند باعث آسیب دیدن فرش و تغییر شکل و ظاهر آن‌ها شوند به همین دلیل لازم است که در زمان شستن انواع فرش‌ها از این اشتباهات اجتناب کرد. در ادامه مطلب به بررسی ۱۰ اشتباه رایج در شستشوی فرش پرداخته می‌شود.

بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در شستشوی فرش اتفاق می‌افتد

در اصل فرش در فرهنگ ایرانی به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه تزئینی منزل شناخته می‌شود به همین دلیل تمیز و سالم ماندن آن اهمیت بسیار زیادی دارد. هرچقدر که از فرش‌ها به شکل منظم نگهداری شود بازهم بعد از مدتی نیاز به شستشو پیدا می‌کنند اما ممکن است در زمان شستن آنها دچار اشتباهات متعددی شوند. از مهم‌ترین و رایج‌ترین اشتباهاتی که در زمان شستشوی فرش رخ می‌دهند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

سابیدن زیاد و با شدت فرش

جنگیدن با لکه‌ها و آلودگی‌ها و سابیدن بیش‌ازحد فرش یک اشتباه رایج در شستشوی فرش است که می‌تواند باعث آسیب دیدن نخ خاب و بافت آن شود. اگرچه برای تمیز شدن کامل فرش نیاز به سابیدن آن وجود دارد اما داشتن وسواس وارد کردن فشار بیش‌ازحد می‌تواند در نهایت به از بین رفتن بافت فرش ختم شود. در حقیقت سابیدن بیش‌ازحد می‌تواند به مرور زمان الیاف را پوسیده کند. انتخاب وسایل و شوینده‌های مناسب باعث می‌شود که نیاز به سابیدن فرش کمتر شود و در نهایت آسیبی به آن وارد نشود.

شوینده بی‌کیفیت

امروزه مواد شوینده از تنوع و تعدد بالایی برخوردار هستند به همین دلیل لازم است که حتماً در انتخاب و استفاده از آن‌ها دقت و حساسیت بالایی داشت. استفاده از شوینده‌های نامرغوب اشتباه رایج در شستشوی فرش است که ممکن است آسیب‌ها و خسارت‌هایی جدی و غیرقابل‌برگشت به آن‌ها وارد کند. قبل از استفاده از هرگونه مواد شوینده برای شستشوی فرش حتماً باید دستورالعمل آن‌ها مطالعه شده و اثرات آن بر روی گوشه‌ای از فرش تست شود.

پاک نکردن سریع لکه بر روی فرش

ریخته شدن مواد مختلفی همچون چربی، خون، غذا، جوهر، نوشیدنی، بستنی، چای و قهوه و … بر روی فرش‌ها امری طبیعی است و ممکن است بارها اتفاق بیفتد. چنانچه لکه‌ها به سرعت و قبل از خشک و کهنه شدن تمیز نشوند شستشوی آن‌ها می‌تواند چالش‌های متعددی به همراه داشته باشد. تعدادی از لکه‌ها اگر برای مدت زیادی بر روی فرش باقی بمانند می‌توانند باعث تغییر رنگ فرش و آسیب دیدن آن شوند به همین دلیل حتماً باید لکه‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز شوند.

استفاده بیش‌ازحد آب برای پاک کردن لکه

استفاده بیش‌ازحد از آب نیز دیگر اشتباه رایج در شستشوی فرش است که می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود. در حقیقت برای شستشوی فرش باید از آب برای خیس کردن، شستن و در نهایت آب کشیدن آن استفاده کرد و لزومی ندارد که چندین بار فرش آبکشی شود. استفاده بیش‌ازحد از آب می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین گره‌های فرش و بدفرم شدن بافت و حتی نرم‌تر شدن لکه پخش شدن آن شود و حتی در تعدادی از فرش‌ها باقی ماندن زیاد آب بر روی فرش می‌تواند منجر به تغییر رنگ آن شود.

پهن کردن فرش رطوبت دار

یکی از بدترین و رایج‌ترین اشتباهاتی که افراد در زمان شستشوی فرش‌ها انجام می‌دهند پهن کردن فرش مرطوب است. زمانی که فرش به صورت کامل خشک نشده باشد می‌تواند پتانسیل بالایی برای جذب میکروب، آلودگی و حشرات داشته باشد و به سرعت می‌تواند درگیر مشکلاتی همچون بیدخوردگی شود. به هیچ عنوان نباید از فرش‌های مرطوب استفاده کرد و یا آنکه فرش در محیط مرطوب قرار بگیرد.

ما یک مقاله نوشته ایم که در مورد روش های خشک کردن فرش مرطوب می باشد که می توانید آن را مطالعه کنید.

جارو نکردن فرش

یک اشتباه رایج در شستشوی فرش که معمولاً توسط افراد تکرار می‌شود عدم جارو کردن فرش قبل از شستشو است. در اصل تعدادی از افراد تصور می‌کنند که زمانی که فرش شسته می‌شود دیگر نیازی به جارو کردن آن نیست درحالی‌که اگر گردوغبار و آلودگی‌های مختلف بر روی فرش وجود داشته باشد در زمان خیس کردن و شستن ممکن است به بافت و الیاف فرش نفوذ کنند. همچنین جارو کردن فرش‌ها می‌تواند عملیات شستشو را ساده‌تر کرده و نیاز به مواد شوینده و آب را کاهش بدهد.

ما یک مقاله در مورد روش های صحیح کشیدن جاروبرقی نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

استفاده نکردن از خدمات قالیشویی‌های معتبر

همان‌طور که گفته شد فرش‌ها را می‌توان به روش‌های سنتی و مدرن شستشو داد. کسانی که دانش، مهارت و تجربه کافی برای شستشوی فرش ندارند نباید اقدام به چنین کاری بکنند چرا که ممکن است فرش‌های گران‌قیمت مانند فرش‌های دستبافت و عتیقه دچار آسیب و خسارت شود. همچنین انتخاب قالیشویی نیز اهمیت بالایی دارد و چنانچه افراد از خدمات این شرکت‌ها استفاده می‌کنند حتماً باید به مجوزهای رسمی، سابقه فعالیت آن‌ها، تجهیزات و دستگاه‌ها، مواد شوینده مورد استفاده و … توجه داشته باشند تا احتمال آسیب دیدن فرش را به کمترین میزان خود تقلیل بدهند

استفاده از بخار شویی برای طولانی‌مدت

هرچند که بخارشویی می‌تواند به‌خوبی انواع لکه‌ها را از بین ببرد اما این روش علاوه بر هزینه‌بر بودن می‌توان معایب و ایراداتی نیز داشته باشد. در حقیقت استفاده بیش‌ازحد از بخارشویی فرش می‌تواند باعث تغییر رنگ و تداخل رنگ خصوصاً در فرش‌های دستبافت با الیاف و رنگ‌های طبیعی شود. بخار آب دارای دمای بالایی است و این دمای بالا می‌تواند به راحتی باعث تداخل رنگ‌های فرش شود.

استفاده بیش‌ازحد شامپو فرش

یک اشتباه رایج در شستشوی فرش استفاده بیش‌ازحد از محصولات شوینده است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هرچقدر از مواد شوینده بیشتری استفاده کنند، لکه‌ها و آلودگی‌های فرش بهتر و سریع‌تر تمیز می‌شوند درحالی که چنین باوری کاملاً اشتباه است. مواد شوینده معمولاً از قدرت اسیدی و بازی ویژه‌ای برخوردارند و اگر بیش‌ازحد استفاده شوند می‌توانند باعث آسیب دیدن بافت فرش شوند و باقی ماندن مواد شوینده در بافت فرش می‌تواند باعث جذب آلودگی‌های بیشتر شود.

اشتباهات رایج در شستشوی فرش در قالیشویی

اگرچه بهترین روش برای شستشوی انواع فرش‌ها استفاده از خدمات قالیشویی است اما در این شرکت‌ها نیز ممکن است اشتباهاتی در زمان شستشوی فرش‌ها رخ بدهد که در نهایت باعث آسیب دیدن و تغییر رنگ آن‌ها شوند. از جمله مهم‌ترین اشتباهات رایج در شستن فرش‌ها در شرکت‌های قالیشویی می‌توان به عدم جارو کردن فرش‌ها قبل از شستشو، عدم بررسی اولیه فرش از نظر آسیب‌دیدگی و خسارت، عدم استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های مطمئن و معتبر، شستن فرش توسط نیروهای غیرمتخصص، عدم کاور کشیدن فرش و … اشاره کرد.

جمع‌بندی نهایی

فرش‌ها به عنوان یکی از لوازم و ارکان اصلی دکوراسیون داخلی منازل مستعد جذب آلودگی‌های زیادی هستند و بعد از مدتی نیاز به شستشو پیدا می‌کنند. از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین اشتباهات رایج در شستن فرش‌ها می‌توان به موارد مختلفی همچون استفاده از مواد شوینده نامناسب، عدم جارو کردن فرش، استفاده بیش‌ازحد از آب و شوینده‌ها، جنگیدن با لکه‌ها و سابیدن بیش‌ازحد، پاک نکردن سریع لکه‌های روی فرش و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *