چگونه فرش را براق و روشن کنیم

ترفند براق کردن فرش

فرش را می‌توان به عنوان یکی از نمادهای اصلی فرهنگ ایرانی دانست که جای پای ثابتی در تمام خانه‌های کشور دارد. فرش یکی از اولین چیزهایی است که مردم در هنگام ورود به خانه شما می‌بینند و همه ما می‌دانیم که لکه‌ها و گرد و خاک روی آن به سادگی به چشم می‌آیند. در صورتی که فرش رنگ روشن‌تری داشته باشد، آلودگی‌ها بیش از پیش خود را نشان خواهند داد. برق انداختن فرش یکی از روش‌هایی است که می‌تواند چنین مشکلاتی را رفع کند. 

در گذشته راه‌های زیادی برای تمیزکاری و برق انداختن فرش در دسترس نبود، اما اکنون قضیه کاملا تغییر یافته است. در حال حاضر، محلول‌های خانگی متعددی وجود دارند که با مواد ساده درست شده و فرش را کاملا براق می‌کنند. در این مطلب تعدادی روش و راهکار بسیار ساده را به همراه یکدیگر مرور خواهیم کرد تا هر زمان که خواستید، فرش خود را مثل روز اول نو کنید. در صورت وجود هرگونه سوال، با مشاورین قالیشویی بانو تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

براق کردن فرش به چه معناست

از آنجا که رنگ‌های فرش بیشترین نقش را در زیبایی و ظرافت آن ایفاء می‌کنند، فرایند براق نمودن فرش نیز به دنبال همین هدف است. برق انداختن فرش در واقع به مجموعه‌ای از کارهای بسیار ساده گفته می‌شود که باعث حذف آلودگی‌های مختلف از سطح و بافت داخلی فرش شده و جلوه بسیار زیبایی به آن می‌بخشند، به گونه‌ای که فرش مثل روز اولش برق بزند. این کارها ترکیب رنگ‌ها را بیش از پیش روشن می‌سازند تا در نهایت فرشی یکدست در اختیار داشته باشید.

روشهایی برای براق کردن یا تمیز کردن فرش

هرچه بیشتر منتظر بمانید تا لکه و آلودگی‌های فرش را برطرف کنید، کار شما مشکل‌تر خواهد بود. این امر تقریبا در مورد تمامی آلودگی‌ها صادق است، چرا که مواد آلاینده زمان بیشتری را برای واکنش با الیاف فرش در اختیار داشته و پیوند بیشتری با آن‌ها ترتیب خواهند داد. با این وجود، اگر به محض مشاهده لکه‌ و آلودگی شروع به تمیز کردن آن‌ها کنید، رسیدگی به هرگونه مشکل بسیار ساده‌تر خواهد بود. در ادامه چند روش ساده برای براق کردن فرش را با هم خواهیم دید که در مواقع ضروری مطمئنا به کار شما خواهند آمد.

تمیز کردن فرش با بخارشو

بخارشو یکی از دستگاه‌هایی است که قابلیت‌های زیادی مانند شستشوی آسان و سریع فرش را در اختیار شما قرار می‌دهد. این دستگاه قادر است که آلودگی‌ها را به خوبی از الیاف زیرین فرش بیرون کشیده و از بین ببرد که به نوبه خود باعث براق کردن فرش می‌شود. امروزه فروشگاه‌های تجهیزاتی زیادی وجود دارند که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کرده و بخارشو را با قیمتی منصفانه برای چند ساعت کرایه کنید.

تمیز کردن فرش با بخارشو
برق انداختن فرش با استفاده از بخار شو

برای کار با دستگاه بخارشو، مخزن آن را با آب ولرم پر کرده و مایع شوینده مناسب با الیاف فرش خود را داخل آن بریزید. توجه داشته باشید که همیشه مقدار کمتری از میزان توصیه شده را داخل دستگاه بریزید. سطح فرش را در ابتدا جاروبرقی کشیده و سپس آن را به خوبی با استفاده از بخارشو تمیز کنید. در نهایت درب و پنجره‌ها را باز بگذارید تا تمام رطوبت فرش خشک شود و باعث نو کردن فرش می شود.

تمیز کردن لبه ‌های فرش

اگرچه بیشتر ما اهمیت لبه های فرش را نادیده می‌گیریم، اما این بخش از فرش سهم بسیار زیادی در دوام و زیبایی آن دارد. برای اینکار ابتدا یک پارچه را در اطراف لبه‌ها پهن کنید تا مانع از پاشیدن آب به اطراف شود. محلولی از آب و پودر ماشین لباسشویی تهیه کرده و با استفاده از یک فرچه لبه‌های فرش را به آرامی تمیز کنید. در نهایت آن را با استفاده از دستمال کاغذی یا هر پارچه نرم دیگر خشک کنید.

جارو کشیدن فرش

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش ظرافت و دوام فرش‌ جارو کشیدن آن‌ است. جارو کشیدن فرش به صورت مداوم (هفته‌ای سه تا پنج بار) موجب براق شدن فرش شده و در همان حال بسیاری از آلودگی‌های موجود در الیاف قالی را به صورت کامل بیرون می‌کشد.

براق کردن فرش با جارو کشیدن

لکه بری فرش

لکه‌ها بزرگ‌ترین دشمن الیاف فرش به حساب می‌آیند و ظاهر آن را نیز به شیوه‌ای قابل توجه برهم می‌زنند. راه‌های زیادی برای برطرف کردن انواع لکه با استفاده از مواد ساده وجود دارد که بسیاری از اوقات نادیده می‌گیریم. 

پیشنهاد ویژه مطلب : تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش در خانه

برخی از راه‌حل‌های ساده برای پاک کردن لکه های فرش بدین صورت هستند:

  • جوش شیرین

یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین مواد برای لکه بری فرش جوش شیرین است که تقریبا در تمامی خانه‌ها نیز پیدا می‌شود. مقدار کمی جوش شیرین را روی لکه های فرش بپاشید و اجازه دهید که به مدت ۱۰ دقیقه روی آن باقی بماند. برای این کار به یک پاکت کامل جوش شیرین نیاز خواهید داشت. جوش شیرین لکه‌ها را به خود جذب کرده و از بین بردن آن‌ها را بسیار ساده‌تر می‌سازد. پس از ۱۰ دقیقه، تنها فرش را جاروبرقی بکشید. مخلوط جوش شیرین با سرکه سفید نیز بسیار کارآمد است.

تمیز کردن فرش با جوش شیرین
براق کردن فرش با محلول جوش شیرین
  • تمیز کردن فرش با سرکه

سرکه سفید بوی بد را از بین می‌برد و بسیاری از لکه های بجا مانده توسط مواد غذایی را از الیاف فرش پاک می‌کند. برای این منظور، سرکه و آب را به مقدار مساوی با هم مخلوط کرده و سپس روی لکه های فرش اسپری کنید. پس از چند دقیقه، فرش را با استفاده از پارچه سفید یا حوله کاغذی پاک کنید. خانه برای مدتی کوتاه بوی سرکه خواهد داد، اما به سرعت برطرف می‌شود.

تمیز کردن فرش با سرکه
برق انداختن فرش با سرکه
  • استفاده از نشاسته ذرت

اگر به دنبال راهی جدید برای برطرف کردن لکه ها و برق انداختن فرش خود هستید، نشاسته ذرت می‌تواند گزینه‌ای جالب باشد. یک سوم فنجان نشاسته ذرت را به همراه دو فنجان جوش شیرین مخلوط کرده و سپس روی فرش بپاشید. اجازه دهید که پودر به مدت چند دقیقه روی فرش بماند و سپس آن را به خوبی جاروبرقی کنید.

استفاده از نشاسته ذرت برای پاکسازی فرش

  • استفاده از شامپو فرش

شامپو فرش سال‌هاست که به عنوان گزینه‌ای کارآمد برای برطرف کردن انواع لکه و آلودگی به مردم توصیه می‌شود. این محصولات پرمصرف می‌توانند سطح فرش را در مدت زمانی بسیار کوتاه شستشو داده و جلوه‌ای زیبا به فرش ببخشند. اما به یاد داشته باشید که بعضی از شامپو فرش‌ها دارای موادی شیمیایی هستند که می‌توانند برای بعضی از الیاف یا حتی سلامتی شما خطرساز باشند. بنابراین همیشه ترکیبات محصول را پیش از خریداری مطالعه کنید. همچنین فرش‌های دستباف و نفیس با بیشتر شامپو فرش‌ها سازگاری ندارند و بهتر است که از ترکیبات طبیعی برای تمیزکاری آن‌ها استفاده کنید.

مطالب ویژه پیشنهادی: نکات مهم استفاده از شامپو فرش

استتفاده از شامپو فرشکردن
براق کردن فرش با استفاده از شامپو فرش

خلاصه ای از روشهای براق کردن فرش :

براق کردن فرش باعث می شود تا ظاهر خانه و منزل شما چند برابر شود و رنگهای قالی روشن تر از قبل می شود و ما در این مقاله سعی کردیم از روشهای که باعث می شود تا براق نمودن فرش برای شما کار ساده و بدون دردسری باشد و اگر سخت است می توانید از خدمات بهترین قالیشویی تهران استفاده کنید همچنین محلولهای معرفی شده است که باعث نو شدن فرش مثل روز اول می شود و اگر شما محلول یا کار خاصی می کنید که ما در این مقاله به ان اشاره نکردیم در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالیشویی بانو

برای مشاوره قالیشویی با کارشناسان ما تماس بگیرید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لوگوی قالیشویی بانو - فوتر

کارخانه قالیشویی بانو به پشتوانه سال‌ها فعالیت، تجربه و با تکیه بر تخصص کارکنان خود، آماده ارائه کلیه خدمات شستشوی فرش، مبل، موکت و پرده با بهترین کیفیت به مشتریان خود است. ما در قالیشویی بانو با استفاده از به‌روزترین و بهترین تجهیزات و مواد شستشو، این اطمینان را به شما می‌دهیم که از مجموعه خدمات این کارخانه رضایت کامل داشته باشید.

© تمامی حقوق برای قالیشویی بانو محفوظ است.