شستشوی مبل مخمل در منزل

شستشوی مبل مخمل

هر مبلمانی پس از مدتی کثیف شده و نیاز به نظافت دارد. تمیز کردن به‌موقع مبلمان بر عمر مفید آن می‌افزاید و شما را از صرف هزینه برای تعویض رویه مبل یا خرید مبلمان جدید بی‌نیاز می‌کند. برای شستشوی مبل مخصوصا اگر دارای پارچه حساسی باشد؛ باید دقت زیادی به خرج داد تا آسیبی به آن وارد نشود. شستشوی مبل مخمل ریزه‌کاری‌هایی دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

ابتدا سطح مبل و گوشه‌ها و درزهای آن را کاملا با جاروبرقی جارو کنید تا گردوغبار از سطح آن زدوده شود و لکه‌هایی که از قبل روی مبل ایجاد شده، خود را نشان دهند. برای این کار می‌توانید از سری مخصوص گردگیری جاروبرقی که مخصوص مبلمان و پرده در نظر گرفته شده، استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید این کار را به آرامی انجام دهید تا پرزهای ظریف پارچه مخمل مبل آسیبی نبیند.

شوینده طبیعی برای شستشوی مبل مخمل در منزل

برای تمیز کردن مبل‌ها نیاز به یک شوینده دارید تا به وسیله آن پارچه مبل را تمیز و لکه‌زدایی کنید. اگر می‌خواهید برای شستشوی مبل مخمل خود از یک محلول شوینده طبیعی استفاده کنید؛ ترکیب آب‌لیمو، آب و جوش شیرین به صورت معجزه‌آسایی مبل شما را تمیز می‌کند.فقط این نکته را در نظر داشته باشیدکه برای شستشوی مبل با هر شوینده‌ای، ابتدا مقداری از آن را بر قسمت کوچکی از پارچه مبل که در معرض دید نیست امتحان کنید تا از آسیب نرساندن شوینده به مبلمان اطمینان حاصل کنید.

حالا برای استفاده از فرمول خانگی موثر برای لکه‌زدایی، مقداری آبلیمو را با کمی آب و جوش شیرین در ظرفی مخلوط کنید. سپس با یک اسفنج نرم یا یک تکه پارچه نخی، مقداری از محلول را به آرامی روی سطح مبل و روی لکه‌ها بکشید. این کار باید به آهستگی انجام شود تا به بافت حساس و ظریف مخمل آسیبی وارد نشود. پس از آن باید اجازه دهید مبل خشک شود. سپس روی آن را با یک برس و یا جاروبرقی جارو کنید تا خواب مبل به حالت اولیه خود برگردد.

شستشوی مبل مخمل با آب و صابون در خانه

اگر مواد مذکور در دسترستان نبود، استفاده از محلول آب و صابون را امتحان کنید. صابون‌های ملایم فاقد مواد شیمیایی قوی هستند و ضمن برخورداری از قدرت پاک‌کنندگی بالا، آسیبی به پارچه مخمل مبل نمی‎‌رسانند. آب و صابون را در ظرف کوچکی مخلوط کنید تا صابون در آب کف کند. سپس با یک اسفنج یا یا پارچه نخی مقداری از کف را بردارید و به روی سطح مبل مخصوصا روی لکه‌ها بکشید و ببینید چطور لکه‌ها و آلودگی‌ها از بین می‌روند. البته شما در عین حال می‌توانید از خدمات بهترین قالیشویی تهران جهت شستشوی هر نوع مبلی استفاده کنید.

برای از بین بردن لکه‌های سمج ممکن است مجبور باشید این روش را چند بار تکرار کنید. سپس اجازه دهید مبلمان خشک شود. اگر قرار است مهمان به منزل شما بیاید و برای خشک شدن مبل عجله دارید می‌توانید از سشوار یا پنکه استفاده کنید.

اگر لکه‌های مقاومی روی مبل مخملتان ایجاد شده که حتی بعد از شستشو با محلول صابون هم اثرش باقی مانده؛ بهتر است که از شامپوی مخصوص شستشوی مبل استفاده کنید. اما همانطور که پیش از این نیز گفته شد؛ حتما ابتدا مقدار کمی از شوینده مورد نظر را بر بخشی از پارچه مبل که نامعلوم است، امتحان کنید تا بتوانید با خیال راحت کل رویه مبل را با آن شوینده تمیز کنید.

ما یک مقاله در مورد شستشوی مبل پارچه ای در منزل نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

خشک شدن مبلمان مخمل

خشک شدن مبل مخمل به دلیل ضخامت پارچه طول می‌کشد. برای سرعت بخشیدن به آن می‌توانید پنجره‌ها را باز کنید یا از سشوار یا پنکه استفاده کنید. تا زمان خشک شدن کامل مبلمان از نشستن روی آن خودداری کنید. سپس لازم است با یک برس نرم پرزهای ظریف پارچه مخمل را در جهت خواب پارچه مرتب کنید تا مبل‌ها جلوه اولیه خود را به دست آورند. 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.