نکاتی کلیدی برای تمیز کردن مبلمان در منزل

شستشوی مبلمان در منزل

 این روزها کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که در آن هیچ مبلمانی وجود نداشته باشد. حتی در اکثر منازل، دو دست مبل به چشم می‌خورد؛ مبلمان استیل برای پذیرایی از مهمان و مبل راحتی برای بخش نشیمن و دور هم جمع شدن اعضای خانواده. مبل‌ها از هر جنسی که باشند، پس از گذشت مدتی کثیف خواهند شد؛ به ویژه اگر رفت‌وآمد بیشتری داشته باشید یا بچه‌های کم سن و سال در خانه داشته باشید. اگر لکه‌ها سرسخت هستند؛ بهتر است شستشوی مبل را به خدمات مبل‌شویی بسپارید؛ اما اگر کثیفی سطحی است، آن‌ها را در منزل تمیز کنید. برای تمیز کردن مبلمان در منزل باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد..

نکات مهم در تمیز کردن مبلمان در منزل

در ابتدا لازم است که سطح مبلمان، گوشه‌ها، درزها و کناره‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید. آلودگی و ذرات گرد و غبار بیشتر در این قسمت‌ها جمع می‌شوند و در طول زمان باعث ایجاد لکه روی پارچه مبل خواهد شد. با این کار لکه‌های کم‌رنگی که زیر گرد و غبار پنهان شدند؛ مشخص و در مرحله بعد به راحتی تمیز خواهند شد.

آگاهی از جنس پارچه مبل برای استفاده صحیح از شوینده‌های مناسب ضرورت دارد. معمولا کدهایی روی پارچه بالش مبل حک شده که راهنمای خوبی برای شماست. کد W شستشو با محلول بر پایه آب را نشان می‌دهد. کد S استفاده از شوینده عاری از آب و کد WS استفاده از شوینده بر پایه آب یا حلال را توصیه می‌کند. اگر پارچه مبل دارای کد X باشد؛ باید شست‌وشوی آن را به خدمات مبل‌شویی و افراد متخصص سپرد و یک مبلمان جدید بسیاری زیاد شده است و تمیز کردن آن کار مشکلی است ما روش شستشوی مبل چستر در منزل را نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

انتخاب شوینده مناسب شستشوی مبل

در مرحله بعد مهم است که نوع لکه را مشخص کنید و بر اساس آن شوینده مناسب را انتخاب کنید. درباره لکه‌های سرسخت مثل لکه قهوه یا لکه خون می‌توانید از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. شاید فکر کنید، بوی سرکه تند و قوی است؛ اما مطمئن باشید که پس از استفاده، این بو از بین خواهد رفت. ابتدا کمی جوش شیرین را روی سطح پارچه بریزید؛ سپس کمی سرکه را روی آن اسپری کنید و چند دقیقه زمان بدهید. پس از آن با یک دستمال محل لکه را تمیز کنید.

ما در یک مقاله در مورد پاک کردن لکه خون بروی فرش پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

اما اگر لکه‌ها با این روش از بین نرفتند؛ استفاده از هیدروژن پراکسید بهترین راه است. پیش از استفاده از هر شوینده‌ای باید تست نقطه‌ای انجام دهید تا مطمئن شوید؛ رنگ پارچه از بین نمی‌رود، لک نمی‌شود و در مجموع شوینده مورد نظر به پارچه آسیبی نمی‌رساند. تست نقطه‌ای را روی بخش کوچکی از مبل مانند پشت مبل که در معرض دید نیست؛ انجام داده و  کمی صبر کنید تا از آسیب نرساندن آن مطمئن شوید.

بهتر است لکه‌های معمولی و کم‌رنگ را با استفاده از یک دستمال یا حوله میکروفایبر و آب گرم تمیز کنید. تا آنجا که امکان دارد از شوینده‌ها و مواد شیمیایی استفاده نکنید. اما اگر لکه‌ها سرسخت بودند؛ ترکیب آب گرم، شوینده و حوله میکروفایبر مشکل را برطرف خواهد کرد. شوینده‌های چند منظوره انواع لکه‌ها را از بین می‌برند.

تمیز کردن سطح مبلمان

اگر قصد دارید که کل سطح مبلمان را تمیز کنید؛ بهتر است کمی صابون را در ظرف آبی قرار دهید و با کمک یک دستمال یا تور نرم، کف حاصل از آن را روی سطح پارچه بکشید و به آرامی مبلمان را تمیز کنید. مراقب باشید که پارچه خیس نشود و در جهت بافت پارچه، آن را تمیز کنید تا به پارچه آسیبی نرسد.

اگر مبلمان راحتی شما دارای روکش است؛ می‌توانید روکش را جدا کرده و آن را در ماشین لباس‌شویی بشویید. اما به این نکته توجه داشته باشید شستشوی زیاد روکش‌ها در ماشین لباس‌شویی به کیفیت پارچه آسیب می‌زند و در نهایت مجبور به تعویض پارچه مبل خواهید شد. شاید بهتر باشد؛ برای نظافت بهتر، روکش‌ها را به خشک‌شویی ببرید تا بهتر تمیز شوند.

ما یک مقاله در مورد شستشوی مبل پارچه ای در منزل داریم که می توانید آن را مطالعه کنید.

نحوه خشک کردن مبلمان پس از شستشو

روش موثر دیگر برای تمیز کردن مبلمان در منزل استفاده از بخارشوی است. پس از استفاده از جاروبرقی و تمیز کردن ذرات گرد و غبار و از بین بردن لکه‌ها، با بخارشوی سطح مبلمان را تمیز کنید. پس از شستشوی مبل اجازه دهید که در معرض هوا خشک شوند. استفاده از پنکه، سشوار و باز کردن درها و پنجره‌ها فرآیند خشک شدن مبلمان را سرعت می‌بخشد.

برای جلوگیری از کثیف شدن مبلمان بهتر است هر هفته سطح پارچه، گوشه‌ها ودرزهای آن را جاروبرقی کنید و اگر مایعی روی مبل ریخت فورا آن را پاک کنید تا از لکه شدن آن جلوگیری کنید. البته در نظر داشته باشید که برای استفاده از بهترین دستگاه‌ها، مواد شوینده و تجربه بهترین متخصصان در پایتخت کافی است که با قالیشویی بانو به عنوان فعال‌ترین قالیشویی تهران در این زمینه، تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 40 درصدی

برای بهره مندی از تخفیف 40 درصدی خدمات هم اکنون با ما تماس بگیرید