چگونه بهترین سایز فرش بر اساس متراژ خانه بخریم؟

روش انتخاب فرش بر اسا متراژ

انتخاب فرش با سایز و اندازه درست موجب می شود تا فضای شما زیباتر و شکیل تر به نظر برسد. از طرف دیگر انتخاب سایز مناسب فرش می تواند به بزرگ تر یا کوچک تر نشان دادن فضا کمک کند و بین چیدمان مبلمان و لوازم خانه هارمونی بیشتری ایجاد کند. اما چطور یک فرش با ابعاد مناسب انتخاب کنیم؟ برای نشیمن های بزرگ یا کوچک چه فرش هایی انتخاب کنیم تا جلوه زیباتری داشته باشد؟ در این مقاله می توانید با روش های صحیح انتخاب فرش بر اساس متراژ خانه آشنا شوید، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع سایز فرش برای دکوراسیون داخلی

فرش جلوه بی نظیری به فضا می بخشد و تأثیر فوق العاده ای بر دکوراسیون داخلی منزل دارد. انتخاب یک فرش با اندازه نامناسب می تواند جلوه و زیبایی محیط منزل را تا میزان زیادی کاهش دهد و فضای شما را زشت و ناهماهنگ نشان دهد سایز و اندازه فرش شما باید نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد.
از طرف دیگر فرم فرش نیز باید با توجه به فرم فضا انتخاب شود. درواقع شما باید فرم و متراژ فرش را با توجه به فرم و اندازه فضای خود انتخاب نمایید. معمولاً بهتر است برای نشیمن هایی با متراژ ۱۲ متر با ابعاد ۳ در ۴، از فرش های ۹ متری استفاده شود. برای اتاق خواب ۱۲ متری با ابعاد ۶ در ۲ نیز باید از فرش با اندازه کوچک تر استفاده کنید.
رایج ترین انواع سایز فرش معمولاً از نیم متر تا ۱۲ متر هستند که با ابعاد مختلف در بازار ارائه می شوند و شما می توانید با در نظر گرفتن جزئیات فضای خود از فرش مناسبی استفاده کنید.

چگونه اندازه مناسب فرش برای پذیرایی یا نشیمن را انتخاب کنیم؟

پذیرایی یکی از مهم ترین بخش های خانه است که انتخاب سایز فرش در این فضا می تواند روی چیدمان مبلمان و همچنین بزرگ تر به نظر رسیدن آن تأثیر زیادی بگذارد. قبل از هر چیزی شما باید فرش پذیرایی را در اندازه ای انتخاب کنید که بتوانید مبلمان را در محدود فرش قرار دهید.
اگر فضای نشیمن شما کوچک است، می توانید از فرش ۶ متری استفاده کنید و برای نشیمن های بزرگ نیز باید فرش را طوری انتخاب نمایید که پایه های جلوی مبل روی لبه فرش قرار بگیرد و فرش شما زیر مبل نرود. برای این فضاها فرش های ۶ تا ۹ متری گزینه های مناسبی هستند. اگر هم متراژ نشیمن شما خیلی زیاد است و فضای بیشتری در دسترس دارید می توانید از فرش هایی با اندازه بزرگ تر استفاده کنید و مبل را روی فرش قرا دهید. توجه داشته باشید که استفاده از فرش های کوچک برای نشیمن هایی با اندازه و متراژ بزرگ به هیچ عنوان مناسب نیست و جلوه نامناسبی به فضا می بخشد.

روش انتخاب اندازه مناسب فرش برای اتاق خواب

فرش یکی از مهم ترین عناصری اتاق خواب است که سبب ایجاد گرمی و آرامش بیشتر در آن می شود. معمولاً انتخاب سایز فرش اتاق خواب به اندازه اتاق شما وابسته است. بهتر است فرش شما از پایه های جلویی میز پاتختی کنار تخت شروع شود و به هیچ عنوان زیر تخت قرار نگیرد. معمولاً فرش های ۶ متری برای اتاق خواب گزینه مناسبی هستند، اما به هر حال امروزه همه اتاق خا پتانسیل قرار دادن این اندازه فرش را ندارند. در این شرایط می توانید از فرش های کوچک و انواع قالیچه های متناسب با اندازه اتاق خودتان استفاده کنید. برای اتاق خواب کودک و نوزاد نیز بهتر است حتماً از یک فرش برای وسط اتاق و بعد از تخت خواب استفاده کنید تا کودک بتواند به راحتی در این فضا بازی کند.

انتخاب سایز فرش برای راهرو و ورودی ها

انتخاب فرش برای راهرو و ورودی خانه یکی دیگر از چالش برانگیزترین فضاهایی است که نیاز به فرش دارد. در فضای راهرو بهتر است از فرش های پوستی یا فرش های گرد و مربعی استفاده کنید. انجام این کار موجب می شود تا فضای راهرو و ورودی شما از حالت خطی و کشیده خارج شود و فرم بهتری به خود بگیرد. برای بخش ورودی منزل نیز پیشنهاد می شود از قالیچه های متری و خطی متناسب با فضا استفاده کنید. معمولاً فرش های ۸۰ سانتی متری با طول ۲/۵ تا ۳ متر برای بخش ورودی منزل که حالت راهرو دارد گزینه مناسبی هستند. در غیر این صورت می توانید از قالیچه های کوچک برای بخش جلوی درب استفاده کنید.

انتخاب سایز فرش برای آشپزخانه

برای آشپزخانه بهتر است از فرش های ماشینی استفاده کنید و آن را طوری انتخاب کنید که کل فضا را پوشش دهد و تنها ۱۰ سانتی متر فاصله لا کابینت ها داشته باشد. اگر دوست دارید یک فرش کوچک تر در آشپزخانه قرار دهید، می توانید از یک فرش یا فرم آشپزخانه خودتان یا به شکل دایره استفاده نمایید.

نکات اندازه‌گیری فرش برای همه نقاط منزل

برای انتخاب فرش در فضاهای مختلف باید مساحت فضا و اتاق خود را مد نظر قرار دهید و به شکل و فرم فضا نیز توجه داشته باشید. کاربرد فضا در کنار چیدمان لوازم نیز می تواند در انتخاب اندازه فرش شما بسیار مؤثر باشد. توجه داشته باشید که برای اندازه گیری فرش باید بین فرش و دیوارها حتماً حدود ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر فضا باشد. در برخی موارد می توانید این فضا را کوچک تر و در حدود ۲۰ سانتی متر نیز در نظر بگیرید.

عوامل اثرگذار بر ابعاد فرش

شکل فضا، مساحت و متراژ فضای موردنظر و همچنین نحوه قرار گرفتن لوازم و مبلمان نقش مؤثری برای انتخاب ابعاد فرش دارد. از طرف دیگر سبک دکوراسیون و همچنین نوع کاربردی که این فضا دارد نیز می تواند بر ابعاد فرش تأثیر بگذارد.

نکات چیدمان فرش در منزل

  • توجه داشته باشید که فرش شما نباید زیر پایه مبلمان و زیر تخت قرار بگیرد.
  • بهتر است فرم فرش را با توجه به فرم فضا انتخاب کنید.
  • در زمان انتخاب ابعاد فرش حتماً به سبک دکوراسیون فضا توجه داشته باشید.
  • سعی کنید فرش را طوری انتخاب کنید که در کنار پایه مبل و یا بعد از تخت شما قرار بگیرد.

سخن نهایی

انتخاب فرش با ابعاد مناسب همانند تمیزی فرش ها می تواند به شکل قابل توجهی روی زیبایی فضای شما تأثیر بگذارد. اگر در طول سال برای تمیزی و از بین بردن لکه های روی فرش و قالی نیاز به یک قالیشویی معتبر و متخصص داشتید، می توانید از خدمات قالیشویی بانو برای این امر کمک بگیرید و ظاهری زیبا و در عین حال تمیز و درخشان به فرش های خود ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.