چگونه فرش را تا یا لوله کنیم؟

روش لوله کردن و تا کردن فرش چگونه است

تا کردن یا لول کردن فرش به روش صحیح می ‌تواند از فرش شما در برابر آسیب محافظت کند. در واقع برای حمل و نگهداری فرش های ماشینی و دستباف باید آنها را تا لول کنیم. این کار موجب می شود تا حجم فرش کاهش پیدا کند و فرایند حمل و نقل و نگهداری فرش راحت تر انجام شود. اما چطور فرش را لوله یا تا کنیم؟ آیا چیزی در مورد نحوه بسته بندی کردن فرش موقع اسباب کشی می ‌دانید؟ در این مقاله می توانید با هر آن چیزی که لازم است درباره تا کردن و لوله کردن فرش بدانید آشنا شوید.

چرا باید فرش لوله یا تا کنیم؟

به طور معمول برای نگهداری و حمل فرش آن ها را به صورت لوله شده و یا تا کرده در می آورند. این کار موجب می شود تا حجم فرش کاهش پیدا کند و نگهداری و حمل آن راحت تر انجام شود. از طرف دیگر بسیاری از افراد به دلیل عدم وجود فضای کافی برای استفاده از فرش آن را به صورت لوله شده کرده در گوشه ای از خانه قرار می دهند.

روش صحیح تا زدن فرش

به منظور تا زدن فرش ابتدا باید فرش را به صورت پشت و رو روی زمین صاف کنید. فرش را به صورت عرضی به سه قسمت تقسیم نمایید.
حال لبه راست یا چپ فرش را به اندازه یک سوم فرش تا بزنید. لبه دیگر فرش را طوری تا کنید تا یک سوم پایانی فرش روی قسمت تا خورده واقع شود و فرش مثل یک مستطیل بلند و باریک شود.
با کمک دست ها فرش را صاف کنید و سپس طول فرش را به چهار قسمت مساوی تقسیم نمایید. حال می‌توانید فرش را بر خلاف جهت پرزهای فرش را بزنید. در انتها نیست باید فرش را با یک طناب محکم ببندید تا باز نشود. توجه داشته باشید که نگهداری فرش به صورت تا کرده برای مدت طولانی می تواند به بافت آن آسیب برساند؛ بنابراین بهتر است بعد از جابجایی به سرعت فرش را باز کنید.

روش صحیح لوله کردن فرش

مهم ترین نکته ای که باید در مورد لوله کردن فرش بدانید این است که فرش شما ما نباید به صورت فشرده نشود. لایه های فرش باید با دقت و بدون فشار اضافی به صورت لوله در آیند.
بهتر است فرش را با قطر حداقل ۴۰ سانتیمتر لول کنید. برای این کار فرش را کاملاً صاف روی زمین پهن نمایید. بهتر است یک نفر در قسمت بالا و یک نفر در قسمت پایین فرش قرار بگیرد و سپس دو فرد همراه با هم و به آرامی شروع به لول کردن فرش نمایند. توجه داشته باشید که میزان فشار و مقدار تا شدن فرش در دو طرف آن باید به صورت کاملاً یکسان و یکنواخت انجام شود و هر جای کار لول کردن فرش کج شد باید برگردید و این کار را دوباره تکرار کنید. بعد از اتمام کار فرش را به طناب مناسب ببندید و محکم کنید.

نکاتی که در زمان لوله کردن فرش باید توجه کرد

  • بعد از لول کردن یا تا کردن فرش به هیچ عنوان را با فشار زیاد نبندید. این کار موجب می شود تا فرش شما فرم و شکل خود را از دست بدهد و بد شکل شود.
  • توجه داشته باشید که در زمان لول کردن فرش به هیچ عنوان نباید خیس یا مرطوب باشد، این کار موجب ایجاد بوی بد و کپک روی فرش می شود.
  • اگر قرار است فرش لوله شده برای مدت طولانی به همین صورت نگهداری کنید بهتر است به منظور جلوگیری از بید زدن فرش حتماً لابه لای فرش از نفتالین استفاده کنید.
  • توجه داشته باشید که فرش لوله شده باید هر از چند گاهی باز شود و هوا به لایه‌های میانی فرش برخورد کند این کار است تخریب تار و پود فرش و همچنین تجمع رطوبت در فرش جلوگیری می کند.
  • قبل از لول کردن فرش حتماً سطح آن را با استفاده از جارو از آلودگی و گرد و غبار تمیز نمایید و اجازه دهید فرش شما برای چند ساعت در هوای آزاد هوا بخورند.
  • به یاد داشته باشید که لوله کردن فرش باید در جهت خواب فرش انجام شود.

نحوه بسته بندی فرش برای اسباب کشی

برای اسباب کشی فرش بهتر است آن را لول کنید و با استفاده از طناب ببندید تا موقع حمل و نقل آسیبی به فرش وارد نشود. به یاد داشته باشید که فرش را بعد از لول کردن حتماً داخل یک کاور مخصوص پلاستیکی یا پارچه ای قرار دهید یا در صورت امکان دور فرش را با سلفون بپوشانید تا فرش شما در معرض آلودگی و گرد و غبار قرار نگیرد.

جمع بندی نهایی

لول کردن و تا کردن فرش معمولاً زمانی انجام می شود که شما قصد حمل و انتقال فرش ها را داشته باشید و یا دیگر فضای مناسب برای پهن کردن فرش را نداشته باشید. توجه داشته باشید که لول کردن فرش به شیوه نادرست می تواند به تار و پود فرش آسیب برساند و ظاهر فرش شما را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر اگر فرش های شما نیاز به شستشو و انتقال به قالیشویی دارند، می توانید تنها با یک تماس با قالیشویی بانو فرآیند حمل و انتقال فرش ها را انجام دهید.

2 پاسخ

  1. سلام
    چند فرش داشتم به یک قالیشویی دادم به صورت لوله برد و لوله برگرداند اما وقتی پهن کردم متوجه شدم هنگام شست و شو چهار تا کرده بودند و از چندین جا حالت شکستگی پیدا کرد. دو سال گذشت کم کم حالت عادی پیدا کرد. چه ضمانتی هست قالیشویی بانو نیز همین کار را نکند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.