راهنمای شستشوی پرده مخمل در منزل

شستشوی پرده مخمل

استفاده از مبلمان و پرده‌های مخمل در عمارت‌ها و کاخ‌ها از دیرباز متداول بوده است؛ زیرا که زیبایی کم‌نظیر مخمل به دکوراسیون داخلی جلوه‌ای خاص می‌بخشد. در حال حاضر انواع مخمل برای روکش مبلمان و پرده ارائه می‌شود که قابلیت هماهنگی با فضای مدرن و سنتی را دارد. اگر پرده مخمل را برای سالن پذیرایی خود انتخاب کرده نکات شستشوی پرده مخمل که در این مقاله ارائه می‌شود را به خاطر بسپارید.

چرا پرده مخمل؟

پارچه مخمل از ابریشم پنبه و کتان در عرض ۱.۵ و ۳ متر تولید می‌شود. این پارچه از زمان‌های گذشته پارچه‌ای اشرافی به حساب می‌آید و در کاخ‌ها، عمارت‌ها و سالن‌های مجلل برای پرده و مبلمان استفاده می‌شود. معمولا پرده مخمل برای جلوه بخشیدن به فضا در کنار پرده‌های پارچه‌ای از جمله پرده کتان، تور، ساتن، حریر و… به کار برده می‌شود. پارچه مخمل در رنگ‌های بسیار متنوع در بازار وجود دارد و به راحتی می‌توان آن را با هر رنگ دکوراسیون هماهنگ کرد.

اگر مایل هستید هنگام صبح در اتاق خواب نور کمتری وجود داشته باشد حتما پرده مخمل را انتخاب کنید. پرده مخمل با بافت ضخیم و متراکم از نفوذ نور به داخل اتاق جلوگیری می‌کند. پرده مخمل باید با دقت شسته شود تا به بافت پارچه آسیب نرسد. معمولا قیمت پارچه‌های مخمل، گران است و برای جلوگیری از هزینه اضافی بهتر است که در شستشوی آن دقت شود.

مراحل شستشوی پرده‌های مخمل

بهتر است قبل از شستشو ابتدا گرد و خاک روی پرده را به کمک جاروبرقی تمیز کنید. قدرت مکش دستگاه را در پایین‌ترین حالت انتخاب کنید تا به بافت پارچه آسیب نرسد. معمولا پارچه‌های مخمل دارای برچسبی هستند که اطلاعاتی درباره نحوه شستشو و خشک کردن آن را در اختیار افراد قرار می‌دهد. قبل از شستشوی پرده مخمل به این اطلاعات توجه کنید.

پس از گرفتن آلودگی‌ها، لکه‌های ایجادشده روی پرده خود را نشان می‌دهند. بهتر است قبل از شستن کل پرده، ابتدا لکه‌ها را با کمک صابون با دست بشویید. صابون را در آب ولرم قرار دهید و کف حاصل از آن را به کمک یک دستمال نخی تمیز روی لکه‌ها بکشید. این کار را به آرامی انجام دهید تا پرزهای مخمل از بین نرود.

پس از اینکه لکه‌ها را تمیز کردید، حالا نوبت شستن کل پرده است. شما می‌توانید پرده‌های مخمل را به دو روش دستی یا با استفاده از ماشین لباس‌شویی بشویید.

ما یک مقاله در مورد روش شسشتوی پرده حریر نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

شستشوی پرده‌های مخمل به روش دستی

شستن پرده‌های مخمل به صورت دستی، احتمال آسیب رسیدن به بافت پرده را کاهش می‌دهد. برای شستن پرده مخمل با دست، ابتدا تشت بزرگی را با آب سرد پر کنید و پرده را در آن قرار دهید تا خاک موجود در بافت پرده خارج شود.

مجددا در تشت، آب سرد را با مقداری شوینده ملایم مانند شوینده‌های مایع مخصوص شستشوی لباس مخلوط کنید و سپس پرده را در آن به اصطلاح خیس کنید. سپس به آرامی و بدون چنگ زدن پرده را بشویید و آبکشی کنید. پرده مخمل به دلیل ضخامت و نوع بافت پارچه سنگین است و شستشوی پرده در منزل ممکن است که کمی سخت باشد. برای راحتی و اطمینان خاطر بیشتر، شستشوی پرده مخمل خود را به مراکز خدمات قالیشویی و خشکشویی پرده بسپارید.

شستشوی پرده‌های مخمل با ماشین لباس‌شویی

برای شستن پرده در ماشین لباس‌شویی ابتدا پرده را فقط با آب سرد و دور ملایم دستگاه بشویید تا گردوخاک موجود در بافت پرده خارج شود. سپس مانند شستشوی دستی از یک شوینده ملایم استفاده کنید و پرده را بشویید. شوینده‌های ملایم به رنگ و بافت پارچه آسیبی نمی‌رسانند.

هیچ‌گاه از آب گرم برای شستن پرده مخمل استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است آن را از شکل طبیعی خارج کند. بهتر است از خشک‌کن برای گرفتن آب اضافی پرده استفاده نکنید. استفاده از خشک‌کن باعث جمع‌شدن پارچه مخمل شود. پس از آبکشی، آب اضافی پرده را با فشار دست بگیرید و آن را همانطور که خیس است، نصب کنید تا چروک نشود. به خاطر داشته باشید که پرده‌ مخمل نباید اتو کشیده شود زیرا به بافت آن آسیب می‌رسد.

2 پاسخ

  1. ببخشید چطوری لباسشویی رو طوری تنظیم کنیم که بدون خشک کردن پرده مخمل کارش تموم شه اخه انتهای همه ی برنامه ها خشک کن داره بدون این مرحله که لباسشویی دربش باز نمیشه با اب داخل لگن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.