راهنمای شستشوی پرده توری سفید در خانه

شستشوی پرده توری
شستشوی پرده توری سفید در مقایسه با سایر انواع پرده‌ها از حساسیت بیشتری برخوردار است. پرده‌های توری بیش از سایر پرده‌ها مستعد آسیب دیدن و پاره شدن هستند. از سویی رنگ سفید آنها، احتمال چرک مرده شدن و رنگ گرفتن را در هنگام شستشوی نادرست بالا می‌برد. همه این موارد باعث می‌شود تا شستشوی این پرده‌ها، نیازمند دقت و حساسیت بیشتری باشد. در این نوشته وب‌سایت قالیشویی بانو، به بررسی این موضوع پرداختیم.

شستشوی پرده توری سفید با ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی قدیمی و سطلی، قاتل پرده‌های توری بودند. اما ماشین لباسشویی‌های مدرن، آسیب کمتری به آنها می‌زنند. با این وجود هنوز هم شستشوی پرده سفید توری با ماشین لباسشویی کمی ریسک دارد. بنابراین اگر پرده ارزشمند و گران‌قیمتی دارید، این کار را به شما توصیه نمی‌کنیم.
اما اگر قصد انجام این کار را دارید؛ به دقت در برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی خود به دنبال یک برنامه مناسب باشید. همان‌طور که گفته شد ماشین‌های لباسشویی جدید در این زمینه، برنامه‌های مناسبی دارند.

شستشوی پرده توری سفید با دست

راه مطمئن‌تر شستشوی این گونه پرده‌ها با دست است. این کار کمی پرزحمت‌تر بوده، اما نتیجه بهتری خواهد داشت. در ادامه مراحل انجام کار را به‌طور خلاصه شرح داده‌ایم.

  1. ابتدا پرده‌ها را با دقت و آهسته از قلاب‌های آن آزاد کنید.
  2. یک سطل آب داغ با همراه مقدار کافی مواد شوینده و ترجیها کمی آمونیاک را با یک‌دیگر مخلوط کنید.
  3. حالا پرده را به آرامی درون سطح آب داغ قرار دهید.
  4. با دست و به آرامی پرده را در آب چنگ بزنید. در این مرحله مراقب باشید که به هیچ‌وجه خشونت به خرج ندهید، تا پرده آسیب نبند.
  5. بگذارید پرده در این وضعیت به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه باقی بماند.
  6. حالا می‌توانید پرده را به کمک شیر آب گرم به‌طور کامل آبکشی کنید.
  7. در آخر اگر احساس می‌کنید، پرده هنوز آن‌طور که باید تمیز نشده؛ دوباره مراحل بالا را تکرار کنید.
  8. پس از شستشوی پرده، آن را کاملا باز کرده و به کمک حوله آب آن را بگیرید. برای گرفتن آب پرده به هیچ‌وجه از روش فشار و پیچاندن آن استفاده نکنید.
  9. بهترین روش خشک کردن پرده سفید توری نیز پهن کردن کامل آن در برابر نور خورشید است.

سفید کردن پرده لک شده

شستشوی پرده توری سفید گاهی با هدف لکه‌بری انجام می‌شود. در واقع هر چقدر هم که به خوبی از این پرده‌ها مراقبت کنید؛ پس از چند سال، این پرده‌ها شفافیت، سفیدی و درخشندگی سابق خود را از دست می‌دهند.
در این شرایط می‌توان با بهره بردن از مواد سفیدکننده قوی‌تر شیمیایی یا طبیعی، تا حدود زیادی از شر لکه‌‎های گوناگون راحت شد.
در مرحله اول، شستشوی با سرکه سفید را به شما پیشنهاد می‌کنیم. یک لیوان سرکه سفید را با یک لیتر آب سرد مخلوط کنید. این نسبت را به اندازه یک سطل افزایش دهید؛ و پرده‌ها را به مدت چند دقیقه در آن بخوابانید. در این شرایط می‌توانید، پرده را با دست و به آرامی شستشو دهید و در نهایت با آب سرد آبکشی کنید.
احتمالا نتیجه این کار رضایت‌بخش خواهد بود؛ اما اگر از نتیجه راضی نبودید، ناامید نشوید. در این شرایط می‌توانید ادامه شستشوی پرده سفید توری را با آب گرم، مقدار کمی جوش شیرین و نمک ادامه دهید.
نکته نهایی اینکه برای شستشوی پرده تا جای ممکن از مواد سفیدکننده (وایتکس) استفاده نکنید. این مواد به راحتی می‌توانند موجب پوسیدگی و کدر شدن پرده‌های توری شوند. هرچند در نهایت و اگر راه‌کارهای بالا موثر نبودند؛ ترکیب رقیقی از وایتکس و آب سرد، می‌تواند در شستشوی پرده توری سفید معجزه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.