از بین بردن چرک پرده های سفید

کثیفی و چرک پرده های سفید یکی از مشکلات رایج خانم‌های خانه‌دار است
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
۰ ۰ رای
رتبه بندی
پرده‌ها یکی از آسیب‌پذیرترین وسایل خانه در مقابل آلودگی و چرک هستند. آنها هر روز در معرض گرد و خاک و آلودگی‌های محیط قرار گرفته، بنابراین باید به صورت دوره‌ای شسته شوند. پس طبیعی است که شستشوی پرده (به خصوص اگر رنگ‌شان سفید باشد.) به یکی از کارهای روتین خانم‌های خانه تبدیل شود. بیشتر خانم‌های خانه‌دار این سوال را در ذهن دارند که چطور می‌توان چرک پرده های سفید را از بین برد و مجددا آنها را به شکل اول درآورد؟
در خانه‌هایی که یکی از اعضای آن سیگاری است و یا پرده آشپزخانه درست در نزدیکی اجاق گاز نصب شده؛ چرک شدن پرده‌ها مشکل رایجی است.

چگونه می توان چرک پرده های سفید را پاک کرد؟

همان‌طور که می‌دانید کار شستشو پرده یک کار ظریف است و باید توسط متخصص و با مواد شوینده مناسب انجام شود. بنابراین در درجه اول توصیه می‌کنیم که کار شستشوی پرده‌های خانه، به خصوص آنهایی که از پارچه ظریف و گران قیمت دوخته شده‌اند را به قالیشویی بسپارید. اما اگر هر چند هفته یک بار مجبور هستید پرده‌های سفید خانه را بشویید؛ دستورالعمل زیر بهترین توصیه ما به شماست.

  • یک سطل پلاستیکی بزرگ را با آب سرد کافی پر کنید. به حدی که پرده‌ها بتوانند آزادانه درون سطل حرکت کنند.
  • سپس پرده‌ها را در سطل خیس کرده و اجازه دهید یک روز در آب خیس بخورند. هر زمان که فرصت کردید، پرده را درون آب بچرخانید.
  • اگر آب درون سطل کثیف شد آن را عوض کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که با وجود پرده، آب داخل سطل بعد از چند ساعت شفاف مانده باشد. اگر پرده‌ها زیاد چرک باشند؛ ممکن است مرحله خیس خوردن‌شان تا ۱ هفته طول بکشد.
  • پرده‌ها را از آب بیرون آورده و آب اضافه آنها را بگیرید.
  • مجددا ظرف را با آب سرد پر کنید و چند قاشق محلول سفید کننده داخلش بریزید. اجازه دهید پرده‌ها چند ساعتی در این ترکیب بمانند. اگر نمی‌خواهید از سفیدکننده استفاده کنید کافیست که یک قاشق جوش شیرین و سرکه به آب اضافه کنید.
  • اگر بعد از چند ساعت هنوز لکه‌ای روی پارچه است، این کار را مجددا تکرار کنید.
  • بعد از آبکشی پرده، آن را درون ماشین لباسشویی انداخته و از مواد شوینده ملایم و برنامه پرده‌شوی ماشین برای شستشو استفاده کنید. برای این که چرک پرده های سفید کاملا از بین برود، آنها را تک تک بشویید و از حداکثر ظرفیت ماشین استفاده نکنید.
  • اگر ماشین لباسشویی ندارید می‌توانید این مرحله را با پودر لباسشویی دستی و در لگن انجام دهید.
  • بعد از تکمیل شدن روند شستشو، پرده‌ها را سریع از ماشین لباسشویی خارج کرده و زیر نور آفتاب خشک کنید. البته اگر پرده را درست روی طناب پهن نکرده باشید، چروک می‌شود و قبل از نصب باید اتو شود. بنابراین اگر نمی‌خواهید از اتو استفاده کنید؛ پرده را به صورت ایستاده از جایی آویزان کنید تا خشک شود.

چند نکته مهم

قبل از شستشوی پرده به این روش حتما موادی که برای شستشو استفاده می‌کنید را روی قسمتی از پارچه امتحان کنید. به خصوص اگر برای بار اول است که پرده‌ها را در خانه و به این روش می‌شویید. اگر پرده آسیبی ندید؛ می‌توانید آن را با این شیوه تمیز کنید.
نکته بعدی این است که شستن پرده ۱۰۰ درصد پنبه با آب گرم یا قرار دادن آن در خشک‌کن لباسشویی ممکن است موجب آب‌رفتن پارچه شود. بنابراین همیشه هنگام شستن پارچه‌های پنبه‌ای از آب سرد استفاده کنید؛ و آنها را آویزان کنید تا خشک شوند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
قالیشویی بانو

برای بررسی کارشناسی شستشو قـالی شما با ما تماس بگیرید.

لوگوی قالیشویی بانو - فوتر

فرش‌ها، مبلمان و حتی موکت‌ها، محصولات ارزشمند و البته حساسی هستند. الیشویی بانو در خدمت شماست تا تجربه‌ای خوب و دلنشین از شستشوی فرش، موکت و مبلمان خود داشته باشید. ما با تجربه سال‌ها فعالیت در این زمینه، این اطمینان را به شما می‌دهیم که از مجموعه خدمات قالیشویی بانو رضایت کامل داشته باشید.