چند روش مفید برای تمیز کردن پرده کرکره ای

تمیز کردن پرده کرکره ای
تمیز کردن پرده‌ها به خصوص اگر به صورت کرکره‌ای باشند یکی از آن کارهایی است که بسیاری از افراد هنگام گردگیری خانه آن را فراموش می‌کنند. با این حال پرده‌ها محل خوبی برای تجمع گرد و غبار داخل خانه و دوده خارج از خانه است. بنابراین شستن پرده برای تمیز نگه داشتن خانه بسیار مهم است. یکی از سوالاتی که بسیاری از خانم‌ها در ذهن خود دارند، این است که چطور پرده کرکره ای را تمیز کنند.
برای تمیزکاری اساسی پیشنهاد اول ما تماس با یک قالیشویی معتبر است. قالیشویی‌ها معمولا از مواد شوینده مخصوص و با روشی کاملا محتاطانه، بدون این که پرده‌ها آسیب ببینند، آن‌ها را می‌شویند. اما اگر زیاد وسواس دارید و می‌خواهید در خانه تکانی هفتگی، دستی هم به سر و گوش پرده‌های خانه بکشید، کافیست که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.
خوشبختانه تمیز کردن پرده کرکره ای کار دشواری نیست. البته اگر بدانید که روش اصولی برای انجام این کار چیست و باید از چه موادی استفاده کنید؟ بیشتر پرده‌های کرکره‌ای از چوب یا پلاستیک ساخته شدند. بنابراین ما در این مقاله به روش تمیز کردن هر دو این پرده‌ها اشاره می‌کنیم.

ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن پرده‌ها

روش‌ها و ابزاری که برای تمیز کردن پرده در منزل استفاده می‌کنید؛ بستگی به این دارد که چه میزان گرد و غبار روی آن نشسته و یا چقدر لکه دارد. صرف نظر از ماده‌ای که پرده خانه شما از آن ساخته شده است، برای انجام این کار نیاز به ابزار زیر دارید:

 • جاروبرقی
 • پارچه میکروفایبر
 • محلول شیشه‌شوی

تمیز کردن ساده پرده کرکره ای

بیشتر آلودگی‌ها و لکه‌هایی که روی پرده مشاهده می‌کنید، ناشی از گرد و غبار است. فراموش نکنید که گرد و غبار را نباید هرگز با آب تمیز کنید. بنابراین بهتر است با استفاده از روش خشک آن‌ها را از روی پرده پاک کنید. برای تمیز کردن پرده‌های چوبی و پلاستیکی از روش زیر استفاده کنید:
پرده‌ها را در حالت باز بگذارید و گرد و غبار آن را با این دستمال میکروفایبر از چپ به راست تمیز کنید. سپس پرده را کاملا بچرخانید و طرف دیگر را نیز به همین شیوه تمیز کنید. بعد از تمیز کردن پرده، زمین پر از گرد و خاک می‌شود. برای این که این گرد و خاک مجددا روی پرده‌ها ننشیند، آن را با جاروبرقی جمع کنید.

روش فوق‌العاده برای تمیز کردن پرده‌های بسیار کثیف

اگر پرده‌های خانه شما به شدت کثیف شده‌اند، برای تمیز کردن‌شان به تلاش بیشتری احتیاج دارید. با این حال فرایند کلی تمیزکاری، بستگی به این دارد که پرده از جنس پلاستیک است یا چوب.

چگونه پرده‌های پلاستیکی را تمیز کنیم؟

 • ابتدا با استفاده از روشی که در بالا توضیح دادیم، گرد و خاک پرده را از بین ببرید.
 • بعد پرده را باز کنید و وان حمام یا یک لگن بزرگ را با آب گرم پر کنید.
 • اجازه دهید پرده حداقل به مدت یک ساعت در وان خیس بخورد.
 • سپس آن را از وان خارج کرده و با پارچه میکروفایبر گرد و غبار باقی مانده را پاک کنید.
 • قبل از نصب مجدد، اجازه دهید پرده کاملا خشک شود. بهترین روش برای خشک کردن پرده کرکره ای، آویزان کردن آن در فضای باز است. این پرده‌ها باید در مجاورت هوا خشک شوند.

چگونه پرده‌های چوبی را تمیز کنیم؟

 • ابتدا با استفاده از روش ساده‌ای که در بالا توضیح دادیم، گرد و خاک سطحی پرده را پاک کنید.
 • سعی کنید، گرد و غبار اضافی را با استفاده از جاروبرقی از بین ببرید.
 • کار تمیز کردن پرده‌های چوبی را با یک محلول شیشه‌شوی و یک پارچه میکروفایبر به پایان برسانید. ابتدا یک طرف کرکره‌ها را با پارچه و محلول تمیزکننده پاک کنید و با ۱۸۰ درجه چرخش، طرف دیگر آنها را تمیز کنید.

مسئله مهمی که در مورد پرده‌های کرکره‌ای وجود دارد، این است که معمولا این مدل پرده‌ها خیلی سریع غبار را به خود جذب می‌کنند. بنابراین سعی کنید هر چند هفته یک‌بار آن‌ها را تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *