چرا فرش در زمان شستشو پاره می شود

دلایل پارگی فرش در زمان شستشو

فرش ها یکی از لوازمی هستند که در هر منزلی یافت می شود و با توجه به محل قرارگیری آن و پر رفت و آمد بودن محیط قرارگیری، به شدت در معرض آسیب و آلودگی قرار دارند. به همین دلیل برای مراقبت و نگهداری از آن ها باید نکات و مواردی را رعایت نمایید. ما تلاش کردیم تا نکات و مواردی در خصوص علت های پارگی فرش در زمان شستشو را در اختیار شما قرار دهیم. تا با رعایت این موارد و آشنایی با این علت ها بهترین عملکرد و مراقبت را از فرش های خود داشته باشید.

علت ها و دلایل پاره شدن فرش در زمان شستشو

عوامل و دلایل متفاوتی هستند که در زمان شست و شو سبب پارگی فرش می شود. کهنگی و پوسیدگی بافت فرش، استاندارد نبودن الیاف فرش، استفاده از شوینده های غیر استاندارد و نامناسب، حمل و نقل نامناسب و غیر حرفه ای، استفاده از دستگاه های شست و شوی نامناسب و … از جمله این موارد می باشند.

چگونه از آسیب فرش در زمان شستشو جلوگیری کنیم

راه کارها و روش های مختلفی وجود دارد تا با رعایت آن ها بتوان از آسیب دیدگی فرش جلوگیری نمود. به عنوان مثال می توان به شست و شوی به اندازه فرش ها، استفاده از شوینده های مناسب و استاندارد و تست کردن آن در تکه از فرش به دلیل عدم رنگ دهی و عدم آسیب به بافت فرش و … اشاره نمود که رعایت کردن این موارد در زمان شست و شو می تواند از آسیب رسیدگی بافت و الیاف آن جلوگیری نمایید.

نگهداری درست از فرش

نگهداری از فرش های ماشینی و فرش های دستباف با یکدیگر متفاوت است و هر کدام نیاز به مراقبت های خاصی دارد. زیرا الیاف به کار رفته در بافت و تولید آن ها با یکدیگر متفاوت است. اما به منظور مراقبت کلی از فرش ها بهتر است آن ها را همیشه تمیز و منظم نگه دارید.برای انجام این کار نیز از کشیدن جاروبرقی استفاده کنید. در صورت مشاهده و ایجاد لکه بر روی فرش بهتر است سریعاً اقدام به پاک کردن آن نمایید. زیرا ماندگاری لکه بر روی فرش به بافت آن آسیب می زند. همچنین برای از بین بردن لکه های فرش از شوینده های مناسب استفاده نمایید.

کهنگی فرش و پوسیدگی الیاف

در برخی از موارد فرش های کهنه به مرور زمان و مراقبت نادرست دچار پوسیدگی می شوند. اما افراد آگاهی درستی از این امر نداشته و در زمان شست و شو با روشی غیر اصولی و نامناسب شسته می شود که سبب آسیب دیدگی و پارگی بافت و الیاف فرش می گردد. به منظور جلوگیری از این آسیب دیدگی بهتر است از یک قالیشویی کمک بگیرید یا در صورت شست و شوی فرش خود در منزل از قالیشویی آنلاین کمک بگیرید.

جلوگیری از رطوبت و خیس ماندن فرش

خیس ماندن و ماندگاری رطوبت بر روی فرش باعث پوسیدگی و آسیب به بافت فرش می شود. به منظور بر طرف نمودن این امر بهتر است بعد از شست و شوی فرش خود آن را در فضایی باز و در آفتاب قرار دهید تا به خوبی خشک شود تا رطوبتی بر روی آن باقی نماند. برخی از قالیشویی ها نیز با استفاده از دستگاه ها اقدام به خشک نمودن آن می نمایند تا رطوبت فرش به خوبی از بین برود. اما در هر صورت بهتر است پس از دریافت فرش خود آن را باز کنید تا هوا بخورد و رطوبت باقی مانده بر روی آن به خوبی از بین برود.

الیاف نامناسب و غیر استاندارد

فرش ها و قالی ها در انواع جنس ها و مدل ها بافته و تولید می شوند. برخی از این فرش ها در ساخت خود از الیاف نامناسب و غیر استانداری استفاده شده است. این فرش ها شاید در زمان خرید دارای قیمت بسیار پایین تری باشند اما به دلیل کیفیت پایین و غیر استانداردی که دارند خیلی زود دچار آسیب و خرابی می گردند. بیشترین آسیب را نیز در زمان شست و شو می بینند.

شوینده غیر استاندارد

یکی از عوامل مهمی که در زمان شست و شوی فرش ها باید به آن توجه نمود، شوینده های مورد استفاده برای شستن فرش می باشد. در زمان انتخاب قالیشویی خود حتما به صداقت قالیشویی توجه داشته باشید. برخی از شرکت های فرش شویی سودجو تبلیغات شوینده های غیر استاندارد و نامناسب را تنها به دلیل کسب سود برای خود انجام می دهند. استفاده از این شوینده های نامناسب سبب آسیب رسیدن به فرش می شود. پس بهتر است دقت بیشتری کنید. گاهی ارزانترین قالیشویی ممکن است بهترین عملکرد را نیز داشته باشد.

استفاده از شوینده معتبر و استاندارد

همان گونه که پیش تر به آن اشاره نمودیم مواد شوینده مناسب و استاندارد از عواملی است که عدم استفاده از آن سبب آسیب به بافت فرش می گردد. به همین دلیل در زمان شستشوی فرش به کیفیت و کارایی و مواد شوینده مورد استفاده آن ها نیز توجه داشته باشید تا نتیجه بهتر و مناسب تری را دریافت نمایید.

حمل و نقل نامناسب

یکی دیگر از مواردی که ممکن است به فرش ها آسیب وارد کند، حمل و نقل نامناسب آن ها می باشد. برخی از قالیشویی ها با ارائه خدمات نامناسب و حمل و نقل غیر استاندارد سبب وارد شدن آسیب به فرش و بافت آن می شوند.

استفاده از تجهیزات قدیمی و کهنه

برخی از شرکت های شستشو از امکانات و تجهیزات قدیمی و کهنه ای استفاده می کنند. این دستگاه ها و تجهیزات در اثر گذشت زمان و به مرور کیفیت و کارایی خود را از دست می دهند و استفاده از آن ها ممکن است به بافت و الیاف فرش آسیب وارد کند.

مشاوره و کمک از قالیشویی با تجهیزات مدرن

به منظور شستشوی مناسب و خوب فرش های خود بهتر است از کسانی که تجربه کافی در این زمینه را دارند کمک بگیرید و شما می توایند از بسیاری از شرکت های که خدمات شستشوی فرش را انجام می دهند مشاوره رایگان دارند که به راحتی به شما مشاوره مناسب و درستی می دهند همچنین قالیشویی بانو به عنوان ارزانترین قالیشویی با بالاترین کیفیت خدمات در تهران شناخته می شود و آماده ارائه خدمات مشاوره ای به مشتریان خود می باشد. به منظور دریافت خدمات ارائه شده توسط این کمپانی می توانید با کارشناسان آن تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *