چگونه لکه گواش را از روی فرش پاک کنیم؟

نحوه پاک کردن لکه گواش از روی فرش

فرش‌ها از جمله لوازمی هستند که همواره مورد استفاده قرار گرفته و پتانسیل بالایی برای جذب انواع آلودگی‌ها را دارند. لکه‌های رنگی از جمله لکه‌هایی هستند که می‌توانند به سختی تمیز شوند و ممکن است باعث آسیب دیدن فرش‌ها شوند. گواش یکی از انواع لوازم نقاشی است که می‌تواند در خلق آثار هنری نقش ویژه‌ای داشته باشد اما ریخته شدن آن بر روی فرش‌ها می‌تواند چالش‌های متعددی برای افراد ایجاد کند. در ادامه مطلب به بررسی بهترین روش‌های پاک کردن لکه گواش از سطح فرش پرداخته خواهد شد.

گواش چیست و چه کاربردی دارد؟

گواش در حقیقت نوعی رنگ است که حاصل حل شدن رنگ‌دانه‌ها در آب است و از مواد مختلفی همچون صمغ عربی، گلیسیرین، کربنات کلسیم و PL تولید می‌شوند. گواش‌ها انواع مختلفی دارند و می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده در هنر نقاشی
  • استفاده در طراحی و نقاشی فرش‌ها
  • استفاده در کارهای هنری و تزئینات جواهرات
  • استفاده در کارهای مینیاتوری و صنعت چوب

یکی از مورادی که بسیار ممکن است باعث کثیف شدن فرش شود کودک یا فرزندان می باشند چون بسیاری از کارهای خلاقانه کودکی را بروی فرش اتاق کودک یا منزل انجام می دهند و یکی از مورادی که نقاشی و لکه جوهر، لکه اسلیم و سایر وسایل بازی کودکانه این لکه ها ممکن است چندین سال پاک نشود و اثر آن بروی فرش بماند و ما در این مقاله آن را بررسی کرده ایم.

روش‌های پاک کردن گواش از روی فرش

همان‌طور که گفته شد گواش یک وسیله کاربردی در نقاشی است و ممکن است در بسیاری از منازل که کودک یا نوجوان دارند وجود داشته باشد به همین دلیل ریخته شدن آن بر روی فرش، موکت، مبل و … می‌تواند احتمال زیادی داشته باشد و برای پاک کردن آن می‌توان از روش‌ها و مواد مختلفی استفاده کرد. از جمله رایج‌ترین روش‌های پاک کردن لکه گواش از سطح فرش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پاک کردن گواش با صابون

برای پاک کردن لکه‌های گواش از روی فرش‌ها با استفاده از صابون ابتدا باید صابون را رنده کرد. البته باید توجه داشت که این روش برای تمیز کردن لکه‌های تازه گواش است و باید بلافاصله بعد از ریخته شدن گواش اقدام به تمیز کردن آن نمود. صابون رنده شده را باید در داخل آب حل کرده و به خوبی مخلوط کرد تا کامل کف کند و سپس باید محلول کف را بر روی لکه ریخت و با استفاده از یک مسواک یا اسفنج اقدام به تمیز کردن آن نمود. بعد از تمیز کردن لکه می‌توان جای آن را با آب شست و در صورت تمیز شدن محل لکه نیازی به شستشوی فرش نیست. چنانچه مدت زمان کمی از لکه گواش گذشته باشد می‌توان از آب ولرم به جای آب سرد برای تمیز کردن آن استفاده کرد.

پاک کردن گواش با استون

از دیگر روش‌های پاک کردن لکه گواش از سطح فرش می‌توان به استفاده از استون اشاره کرد. در این روش ابتدا باید یک قاشق ماده شوینده را در مقداری آب حل کرده و با استفاده از یک پارچه تمیز اقدام به تمیز نمودن محل لکه کرد. نباید در این روش فشار زیادی به محل لکه وارد کرد چرا که ممکن است باعث تغییر رنگ فرش و آسیب دیدن آن شود. بعد از آنکه به‌وسیله شوینده رنگ لکه کاهش پیدا کرد می‌توان از استون برای رفع کامل لکه استفاده کرد. برای این منظور باید با استفاده از یک پارچه تمیز مقداری استون را به محل لکه زد تا به تدریج رنگ لکه را از بین ببرد. این مراحل باید تا زمان از بین رفتن کامل لکه‌ها تکرار شود.

از بین بردن لکه رنگ روغنی از روی فرش

برای پاک کردن رنگ‌های روغنی از روی فرش نیز می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد اما اگر رنگ روغنی ریخته شده بر روی فرش زیاد باشد ابتدا باید با استفاده از یک چاقو یا قاشق آن را جمع‌آوری کرد. برای جمع‌کردن لکه رنگ نباید از دستمال استفاده کرد چرا که بیشتر به الیاف فرش نفوذ می‌کند. بعد از تمیز کردن لکه روغن می‌توان از مقداری مایع ظرف‌شویی و آب گرم استفاده کرد و اقدام به تمیز نمودن فرش کرد. این روش ممکن است برای نتیجه مطلوب نیاز به تکرار داشته باشد. چنانچه رنگ روغنی ریخته شده روی فرش خشک شده باشد می‌توان از الکل استفاده کرد و آن را تمیز نمود. اگر برای تمیز کردن رنگ‌های روغنی از روی فرش از مواد شوینده شیمیایی استفاده می‌شود حتماً باید به دستورالعمل استفاده از آن توجه داشت و قبل از استفاده آن را بر روی گوشه‌ای از فرش تست کرد چرا که تعدادی از این مواد می‌توانند باعث تغییر رنگ فرش‌ها شوند.

اتاق کودکان یکی از کثیف ترین فرش های منزل را دارد و حتما باید شستشوی فرش کودک را هر ۶ ماه یک بار انجام شود و حتما تمیز شوند چون بسیار در معرض آلودگی است و برای جلوگیری از این اتفاق می توانید به قالیشویی یا افراد با تجربه بسپارید که شما را از نگرانی خلاص می کنند.

چگونه گواش خشک شده را از روی فرش پاک کنیم؟

همان‌طور که گفته شد بهترین روش برای تمیز کردن لکه‌های ناشی از گواش بر روی فرش این است که اجازه نداد لکه‌ها خشک شوند و بلافاصله باید اقدام به تمیز کردن آن کرد. برای تمیز کردن لکه‌های خشک شده گواش از روی فرش‌ها می‌توان از انواع حلال‌های مختلف استفاده کرد. آب، صابون، استون، شاپان و تینر از رایج‌ترین موادی هستند که به عنوان حلال گواش شناخته می‌شوند و می‌توان از آنها برای تمیز کردن لکه‌های گواش استفاده کرد. البته باید توجه داشت در صورت استفاده از هر کدام از این حلال‌ها باید دقت و حساسیت زیادی داشت چرا که ممکن است تعدادی از این حلال‌ها به بافت و رنگ فرش‌ها آسیب وارد کنند.
محلول‌های مورد استفاده برای پاک کردن گواش از روی فرش می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و از ترکیب مواد مختلفی ساخته شوند بنابراین حتماً باید به خواص شیمیایی محلول‌ها و اثرات آنها بر روی فرش توجه ویژه‌ای داشت. هرچند که روش‌های گفته شده می‌توانند نتیجه مناسبی برای پاک کردن لکه گواش از سطح فرش داشته باشند اما افراد می‌توانند با دریافت مشاوره از قالیشویی آنلاین و تجربه نیروهای متخصص به بهترین شکل ممکن این لکه‌ها را از بین ببرند.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن لکه گواش از روی فرش

برای پاک کردن لکه گواش از سطح فرش می‌توان از مواد مختلفی استفاده کرد اما مهم‌ترین لوازم برای تمیز کردن این لکه‌ها شامل مواردی همچون پارچه‌های تمیز، مسواک، محلول‌های مختلف، آب، سطل و … اشاره کرد.

پاک کردن لکه گواش از روی مبل

مبل‌ها می‌توانند از مواد مختلفی همچون چرم، پلاستیک، پارچه و … تولید شوند و ریخته شدن لکه‌های گواش روی هر کدام از این مواد می‌تواند اثرات مختلفی داشته باشد. برای تمیز کردن لکه گواش از روی مبل نیز می‌توان از مواد و محلول‌های مختلفی استفاده کرد که رایج‌ترین آنها شامل شامپو فرش‌ها، مایع ظرف‌شویی، استون، صابون و … می‌باشند. برای تمیز کردن لکه گواش از روی مبل نیز لازم است که حتماً به اثرات حلال‌ها توجه ویژه‌ای شود چرا که ممکن است بعضی از مواد به مبلمان آسیب وارد کنند.

جمع‌بندی نهایی

ریخته شدن لکه گواش بر روی فرش‌ها می‌تواند چالش‌ها و مشکلاتی برای افراد ایجاد کند چرا که در صورت خشک شدن لکه، تمیز کردن آن به سختی انجام می‌شود. برای پاک کردن لکه گواش از سطح فرش می‌توان از مواد و محلول‌های مختلفی استفاده کرد که مهم‌ترین آنها صابون، استون، تینر و شاپان هستند و هر کدام از آنها دارای خواص و قابلیت‌های منحصربه‌فردی هستند.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.