آموزش نحوه ضدعفونی کردن مبلمان

ضدعفونی کردن مبلمان

این روزها که بیماری کرونا همه‌گیر شده است و امکان دارد که در هر خانه‌ای یک فرد مبتلا به این بیماری وجود داشته باشد؛ طبیعی است که این ویروس در همه جای خانه‌ها پخش شده باشد. البته که می‌توانید روی میزها و اپن آشپزخانه، دستگیره‌ها و حتی لوازم بهداشتی شخصی خود و فرد بیمار را به سادگی ضدعفونی کنید. اما آیا مبلمان خانه هم قابل تمیز کردن است؟ بله. یکی از روش‌های شستشوی مبل و ضدعفونی کردن آن، استفاده از خدمات معتبرترین و بهترین قالیشویی ها است. اما به غیر از این خدمات حرفه‌ای، برای ضدعفونی کردن مبلمان می‌توانید از تکنیک‌های زیر هم استفاده کنید.

ضدعفونی کردن مبلمان

بیشتر افراد به دنبال راه‌های سریع، ارزان و مؤثر برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن اثاثیه و لوازم خانه هستند. با این حال، اغلب آن‌ها قربانی تبلیغات اغواکننده شرکت‌هایی می‌شوند که ادعا می‌کنند محصول‌شان ضدعفونی‌کننده ناب و خالصی است. این در حالی است که عملا شاید این چنین نباشد. روش زیر راهی مطمئن برای ضدعفونی کردن مبلمان بدون آسیب رساندن به بافت آن است و روش های برای ضدعفونی فرش با ضدعفونی مبلمان متفاوت است.

تمیز کردن بخش پارچه‌ای مبل

حتما به صورت دوره‌ای و هر ۱ الی ۲ هفته یک بار روی مبلمان و تمام درزهای آن را جارو بکشید. گرد و خاک‌ها، ذره‌های ریزی هستند که همراه با میکروب می‌توانند به لایه‌های عمیق مبلمان نفوذ کنند؛ مگر اینکه با جاروبرقی مکرر کشیده شوند.

اگر به طور مرتب ذرات گرد و خاک آلوده به میکروب را از روی مبل پاک نکنید؛ به ویژه در شرایطی که رطوبت زیاد است، میکروارگانیسم‌های مضر می‌توانند در داخل مبلمان رشد کنند. تمیز کردن مبلمان سفید بسیار حساس هستند و بیشتر لکه و گرد و غبار را به خود می گیرند و باید بیشتر تمیز شوند و مراقبت کنید.
بعد از جارو کردن، قسمت‌های پارچه‌ای که قابل جدا کردن هستند؛ کوسن‌ها را جدا کرده و در ماشین لباسشویی بشویید. برای دیگر قسمت‌ها نیز از مواد شوینده و تمیزکننده‌های مخصوص اثاثه یا صابون مایع و آب و یا مواد شوینده‌ای که بر پایه آب هستند استفاده کنید.
قبل از خرید مواد شوینده، برچسب موجود روی بسته‌بندی آن را بررسی کنید. زیرا هر رو مبلی ممکن است به یک سری مواد شوینده حساس باشد. قبل از شروع روند شستشو، محلول تمیزکننده را روی قسمت کوچکی از پارچه مبل امتحان کنید. اگر آن قسمت تغییر رنگ نداد و آسیب ندید، می‌توانید روند شستشو را آغاز کنید.
مواد شوینده را به طور یکنواخت با یک اسکاچ تمیز روی مبل پخش کنید. سپس ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کرده تا ماده شوینده درون پارچه حل شود و خاک و چربی معلق آن را بیرون بیاورد. کف باقی‌مانده را با یک پارچه تمیز پاک کنید. اجازه دهید پارچه مبلمان کاملاً خشک شده تا از ایجاد یک محیط مرطوب برای رشد میکروارگانیسم‌ها جلوگیری شود. این مراحل نه تنها ویروس‌ها و باکتری‌ها را می کشد، بلکه گرد و خاک را نیز از پارچه بیرون می‌آورد.
اگر نگران عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی هستید و یک فرد مبتلا به کرونا در خانه دارید؛ حتما برای شستشوی مبل از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

ما یک مقاله در مورد شستشوی مبل پارچه ای در منزل نوشته ایم که می توایند آن را مطالعه کنید.

تمیز کردن بخش چوبی مبل

مبل‌هایی که روکش پلاستیکی دارند و اصلا پارچه‌ای در آن‌ها به کار نرفته را می‌توانید با سم پاشی مواد ضدعفونی‌کننده یا پاک کردن سطح آن با یک دستمال مرطوب ضد میکروبی، تمیز کنید.

در مورد مواد دیگر مانند چوب، انجام این کار منطقی نیست. برای شستن این مبل‌ها بهتر است از یک محلول شوینده ملایم استفاده کنید. البته این محلول‌ها به طور معمول،صد در صد میکروب‌ها را از بین نمی‌برند. اما با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی ۶۰ درصد الکل، می‌توانید چوب این مبل‌ها را عاری از باکتری و ویروس کنید.

ما در یک مقاله به موضوع روش تمیز کردن بخش های چوبی مبل پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

کافیست که با یک تکه پنبه آغشته به این محلول تمام قسمت‌های چوبی مبل را خیس کرده و اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود. امیدواریم که با استفاده از این روش، ضدعفونی کردن یا شستشوی مبل و رعایت اصول بهداشت شخصی، در این روزها بتوانید از خود و خانواده‌تان در برابر ابتلا به این ویروس ناشناخته کرونا جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 40 درصدی

برای بهره مندی از تخفیف 40 درصدی خدمات هم اکنون با ما تماس بگیرید