معرفی ۴ دستگاه قالیشویی پرکاربرد

دستگاه قالیشویی
انواع دستگاه قالیشویی کار شستشوی فرش را سریع‌تر، ساده‌تر و اصولی‌تر می‌کند. در گذشته‌ایی نه‌چندان دور، شستشوی قالی، حتی در کارگاه‌های بهترین قالیشویی ها نیز، با دست انجام می‌شد. هنوز هم در برخی از کارگاه‌های کوچک‌تر، انجام این کار توسط نیروی انسانی و به صورت دستی انجام می‌شود. اما در کارگاه‌های بزرگ قالیشویی، شستشوی فرشبه صورت دستی تقریبا منسوخ شده  و هر کارگاهی بنابر روش کار خود، از یک یا چند نمونه دستگاه قالیشویی استفاده می‌کند.
در این نوشته وب‌سایت قالیشویی بانو، شما را با ۴ دستگاه پرکاربرد در زمینه شستشوی انواع فرش آشنا می‌کنیم.

دستگاه گرد و خاک گیر

از بین بردن و زدودن گرد و خاک از قالی‌ها، بخش بسیار مهمی از فرآیند شستشوی فرش است. این کار کمک می‌کند تا فرش‌ها در مراحل بعدی بهتر و ساده‌تر تمیز شوند. دستگاه گرد و خاک گیر یکی از انواع دستگاه قالیشویی است که تمام ذرات ریز و گرد و خاک‌های موجود در سطح و داخل فرش را می‌زداید.
این دستگاه به کم سیلندرهای خود، می‌تواند ارتعاشات قابل تنظیمی را در فرش ایجاد کند. این ارتعاشات موجب بیرون زدن و جدا شدن گرد و خاک‌ها و ذرات ریز آلودگی، از فرش می‌شود. در همین حین، سیستم مکش دستگاه، گرد و خاک ایجاد شده را جذب می‌کند. امکان تنظیم توان دستگاه در این روش اجازه می‌دهد؛ انواع فرش‌های ماشینی و دستباف با هر میزان ظرافتی را به‌طور کامل گردگیری کرد.

قطار شستشو

این دستگاه مهم‌ترین دستگاهی است که در هر کارگاه قالیشویی بزرگی باید وجود داشته باشد. قطار شستو به نوعی اصلی‌ترین وظیفه، یعنی شستشوی فرش را انجام می‌دهد. فرآیندهای متعددی در این دستگاه تعریف شده تا بتواند بخش بزرگی از فرآیند شستشوی فرش را انجام دهد.
در قطار شستشو، مراحل شستشو، آب‌گیری و جمع کردن فرش انجام می‌شود. یک قطار شستشوی استاندارد، چند ویژگی مهم دارد. در درجه اول این دستگاه باید به پمپ‌هایی برای تزریق مواد شوینده به میزان تعریف شده، مجهز باشد. در درجه دوم این دستگاه باید بتواند با بازیافت آب مصرفی، شستشوی فرش را با کمترین میزان مصرف آب انجام دهد. تنظیم اندازه برس‌ها با اندازه فرش، از دیگر ویژگی‌های مهم در قطار شستشو است.

این دستگاه‌ها از نظر ظرفیت کار بر اساس دو ویژگی دسته‌بندی می‌شوند. در درجه اول عرض ورودی دستگاه است که مشخص می‌کند، حداکثر اندازه فرش ورودی به آن چقدر است. در درجه دوم نیز میزان متراژ شستشو در ساعت است.

دستگاه آب‌گیری

این دستگاه ساده‌ترین دستگاهی است که در هر کارگاه قالیشویی احتمالا وجود دارد. دستگاه آب‌گیری به کمک نیروی گریز از مرکز، کار می‌کند. فرش شستشو داده شده به صورت لول شده در محفظه این دستگاه قرار گرفته و با سرعتی بالا (تا حدود ۱۵۰۰ دور در دقیقه) شروع به چرخ می‌کند؛ تا آب فرش به‌طور کامل از آن خارج شود.
وجود دستگاه آب‌گیری کمک می‌کند تا فرش‌ها با سرعت بسیار بیشتری خشک شوند.

خشک کن

در کارگاه‌های قالیشویی بزرگ، وجود بخشی برای خشک کردن فوری فرش‌ها از ضروریات است. خشک کردن فوری فرش‌ها علاوه بر اینکه موجب تسریع کار می‌شوند؛ در حفظ سلامت و بهداشت فرش نیز موثر هستند.
پرکاربردترین سیستم خشک کن در قالیشویی‌ها، لوله خشک کن است. این لوله‌ها ‌به‌طور افقی نصب می‌شوند و معمولا در فضایی مجزا قرار داده شده و از جنس فولاد زد زنگ هستند. فرش‌ها با قرار گرفتن روی این لوله‌ها در مدت کوتاهی خشک می‌شوند.
اتاق خشک کن نیز، یک روش دیگر برای خشک کردن قالی است. در این اتاق، به کمک افزایش دما و ایجاد شرایط تهویه، طی کمتر از چند ساعت، فرش را خشک می‌کنند.
در نهایت در میان انواع دستگاه قالیشویی، تجهیزات دیگری نیز وجود دارد. میز بسته‌بندی قالی شسته شده و ترولی حمل فرش از این جمله هستند؛ که بنابر فراخور و نیاز کارگاه از آنها استفاده می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالیشویی بانو

برای مشاوره قالیشویی با کارشناسان ما تماس بگیرید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لوگوی قالیشویی بانو - فوتر

کارخانه قالیشویی بانو به پشتوانه سال‌ها فعالیت، تجربه و با تکیه بر تخصص کارکنان خود، آماده ارائه کلیه خدمات شستشوی فرش، مبل، موکت و پرده با بهترین کیفیت به مشتریان خود است. ما در قالیشویی بانو با استفاده از به‌روزترین و بهترین تجهیزات و مواد شستشو، این اطمینان را به شما می‌دهیم که از مجموعه خدمات این کارخانه رضایت کامل داشته باشید.

© تمامی حقوق برای قالیشویی بانو محفوظ است.