چگونه کیسی فرش را در خانه برطرف کنیم؟

کیسی فرش

فرش یکی از اجزای اصلی دکوراسیون منزل است که ممکن است ظاهر آن به دلایل مختلف تغییر کند. یکی از مشکلات شایع به ویژه پس از شستشوی فرش، چین‌خوردگی یا در اصطلاح کیسی فرش است که ظاهر نازیبایی به فرش می‌دهد. چین‌خوردگی فرش در طول زمان، عمر مفید آن را نیز کاهش می‌دهد. در این مقاله با این مشکل فرش آشنا می‌شویم و راه‌های برطرف کردن آن را یاد می‌گیریم.

کیسی فرش به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟

حتما برای شما هم پیش آمده که فرش منزلتان دچار چین‌خوردگی و چروک شود. به برجستگی و چروکی که روی فرش ایجاد می‌شود به اصطلاح کیسی می‌گویند. کیسی یا چین‌خوردگی، قالی را بیشتر در معرض ساییدگی و فرسایش قرار می‌دهد و علاوه بر ظاهر نازیبا باعث می‌شود که عمر مفید آن کاهش یابد.حالا ببینیم چین‌خوردگی فرش به چه دلایلی ایجاد می‌شود:

 • مهم‌ترین دلیل این اتفاق، رول کردن نامناسب پس از شستشوی فرش است. بدیهی است قالیپس از شستشو به دلیل جذب آب سنگین می‌شود. در این هنگام اگر به درستی رول نشود فشار زیادی به آن وارد شده و در قسمت‌هایی چین می‌خورد.
 • یکی از دلایل عمده چروک شدن فرش مربوط به دار قالی است. اگر زیر دار دارای لبه‌های تیز یا برآمدگی باشد یا کاملا مدور نباشد، باعث می‌شود فرش در هنگام لوله شدن، فشار زیادی را دریافت کند و شکل طبیعی آن دچار تغییر شود. به هم خوردن تراکم چله از دلایل دیگر ایجاد چروک و چین خوردگی در فرش است. زمانی که ساده‌بافی فرش انجام می‌شود؛ اگر چله‌ها جمع شوند و نظم تراکم آنها به هم بخورد کیسی در فرش به وجود می‌آید.
 • اگر اشیای اضافه در هنگام چله‌کشی در بین تارهای فرش قرار داشته باشد یا زمان پایین‌کشی فرش از روی دار وسیله‌ای در بین تارها وجود داشته باشد، فرش دچار چین‌خوردگی می‌شود.
 • همچنین اگر در بافت فرش مواد نامرغوب یا مواد مصنوعی به کار رفته باشد، در اثر تغییرات محیطی نظیر دما یا تابش خورشید، این مواد واکنش داده و جمع می‌شوند؛ در نتیجه برآمدگی روی سطح فرش ایجاد می‌شود.
 • گاهی فرش‌ها به دلیل قرار نگرفتن صحیح مبلمان یا وسایل دیگر روی فرش یا راه رفتن زیاد روی فرش دچار کیسی می‌شوند. گستردن فرش در فضایی محدود و کوچک‌تر از متراژ فرش باعث چین خوردن آن خواهد شد.
 • ممکن است بخواهید به طور موقت فرش را جمع کنید. حتما به خاطر داشته باشید فرش را تا نزنید و حتما رول کنید. تا زدن فرش باعث شکستگی فرش و چروک شدن آن خواهد شد.

در یک مقاله به صورت مفصل به موضوع “رفع شکستگی فرش” پرداختیم.

روش‌های برطرف کردن کیسی فرش

بهتر است در هنگام خرید فرش به اندازه کافی دقت کنید و فرش را کاملا وارسی کنید تا دارای چین‌خوردگی نباشد؛ اما اگر پس از اینکه فرش را پهن کردید یا پس از شستشوی فرش، کیسی در آن مشاهده کردید با این روش‌ها آن را برطرف کنید.

 • آسان‌ترین راه برای از بین بردن چروک فرش، راه رفتن روی آن است. فقط توجه داشته باشید که فرش باید به طور کامل و بدون هیچ مانعی در اطرافش، روی سطح پهن شود. پس از راه رفتن روی فرش به مرور زمان، کیسی آن از بین می‌رود.
 • راه موثر دیگر برای از بین بردن چروک فرش قرار دادن اجسام سنگین مانند مبل، گلدان، میز و… روی قسمت چین‌خورده فرش است.
 • همچنین با رول کردن معکوس فرش نیز می‌توان چین‌خوردگی آن را برطرف کرد.
 • اگر می‌خواهید به سرعت چروک فرش را برطرف کنید؛ پارچه نخی نمداری را روی قسمت مورد نظر قرار دهید، سپس آن را اتو بکشید. درجه حرارت اتو زیاد نباشد که به بافت فرش آسیبی نرسد.
 • استفاده از بخارشوی نیز در برطرف کردن چروک فرش بسیار موثر است. برای این کار پس از آماده کردن بخارشوی با استفاده از سری مخصوص قسمت مورد نظر را صاف کنید.

  و در آخر اگر می‌خواهید که فرش خود را به مراکز قالیشویی بسپارید؛ در نظر داشته باشید که از خدمات بهترین قالیشویی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 40 درصدی

برای بهره مندی از تخفیف 40 درصدی خدمات هم اکنون با ما تماس بگیرید