چگونه کیسی فرش را در خانه برطرف کنیم ؟

کیسی فرش
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
۰ ۰ رای
رتبه بندی

فرش یکی از اجزای اصلی دکوراسیون منزل است که ممکن است ظاهر آن به دلایل مختلف تغییر کند. یکی از مشکلات شایع به ویژه پس از شستشوی فرش، چین‌خوردگی یا در اصطلاح کیسی فرش است که ظاهر نازیبایی به فرش می‌دهد. چین‌خوردگی فرش در طول زمان عمر مفید آن را نیز کاهش می‌دهد. در این مقاله با این مشکل فرش آشنا می‌شویم و راه‌های برطرف کردن آن را یاد می‌گیریم.

کیسی فرش به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟

حتما برای شما هم پیش آمده که فرش منزلتان دچار چین‌خوردگی و چروک شود. به برجستگی و چروکی که روی فرش ایجاد می‌شود کیسی می‌گویند. کیسی یا چین‌خوردگی فرش آن را بیشتر در معرض ساییدگی و فرسایش قرار می‌دهد و علاوه بر ظاهر نازیبا باعث می‌شود عمر مفید فرش کاهش یابد.

حالا ببینیم چین‌خوردگی فرش به چه دلایلی ایجاد می‌شود. مهم‌ترین دلیل این اتفاق پس از شستشوی فرش رول کردن نامناسب فرش است. بدیهی است فرش پس از شستشو به دلیل جذب آب سنگین می‌شود. در این هنگام اگر به درستی رول نشود فشار زیادی به آن وارد شده و در قسمت‌هایی چین می‌خورد.

یکی از دلایل عمده چروک شدن فرش مربوط به دار قالی است. اگر زیر دار دارای لبه‌های تیز یا برآمدگی باشد یا کاملا مدور نباشد، باعث می‌شود فرش در هنگام لوله شدن فشار زیادی را دریافت کند و شکل طبیعی آن دچار تغییر شود.

به هم خوردن تراکم چله از دلایل دیگر ایجاد چروک و چین خوردگی در فرش است. زمانی که ساده‌بافی فرش انجام می‌شود اگر چله‌ها جمع شوند و نظم تراکم آنها به هم بخورد کیسی در فرش به وجود می‌آید.

اگر اشیای اضافه در هنگام چله‌کشی در بین تارهای فرش قرار داشته باشد یا زمان پایین‌کشی فرش از روی دار وسیله یا شیئ‌‌ای در بین تارها وجود داشته باشد، فرش دچار چین‌خوردگی می‌شود.

اگر در بافت فرش مواد نامرغوب یا مواد مصنوعی به کار رفته باشد، در اثر تغییرات محیطی نظیر دما یا تابش خورشید، این مواد واکنش داده و جمع می‌شوند در نتیجه برآمدگی روی سطح فرش ایجاد می‌شود.

گاهی فرش‌ها به دلیل قرار نگرفتن صحیح مبلمان یا وسایل دیگر روی فرش یا راه رفتن زیاد روی فرش دچار کیسی می‌شوند. گستردن فرش در فضایی محدود و کوچک‌تر از متراژ فرش باعث چین خوردن آن خواهد شد.

ممکن است بخواهید به طور موقت فرش را جمع کنید. حتما به خاطر داشته باشید فرش را تا نزنید و حتما رول کنید. تا زدن فرش باعث شکستگی فرش و چروک شدن آن خواهد شد.

راه‌های برطرف کردن کیسی فرش

بهتر است در هنگام خرید فرش به اندازه کافی دقت کنید و فرش را کاملا وارسی کنید تا دارای چین‌خوردگی نباشد، اما اگر پس از اینکه فرش را گستردید یا پس از شستشوی فرش کیسی در آن مشاهده کردید با این راه‌ها آن را برطرف کنید.

آسان‌ترین راه برای از بین بردن چروک فرش راه رفتن روی آن است. فقط توجه داشته باشید فرش باید به طور کامل و بدون هیچ مانعی در اطرافش، روی سطح پهن شود. پس از راه رفتن روی فرش به مرور زمان کیسی آن از بین می‌رود.

راه موثر دیگر برای از بین بردن چروک فرش قرار دادن اجسام سنگین مانند مبل، گلدان، میز و… روی قسمت چین‌خورده فرش است. با رول کردن معکوس فرش نیز می‌توان چین‌خوردگی آن را برطرف کرد.

اگر می‌خواهید به سرعت چروک فرش را برطرف کنید پارچه نخی نمداری را روی قسمت مورد نظر قرار دهید، سپس آن را اتو بکشید. درجه حرارت اتو زیاد نباشد که به بافت فرش آسیبی نرسد. استفاده از بخارشوی نیز در برطرف کردن چروک فرش بسیار موثر است. برای این کار پس از آماده کردن بخارشوی با استفاده از سری مخصوص قسمت مورد نظر را صاف کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
قالیشویی بانو

برای بررسی کارشناسی شستشو قـالی شما با ما تماس بگیرید.

لوگوی قالیشویی بانو - فوتر

فرش‌ها، مبلمان و حتی موکت‌ها، محصولات ارزشمند و البته حساسی هستند. الیشویی بانو در خدمت شماست تا تجربه‌ای خوب و دلنشین از شستشوی فرش، موکت و مبلمان خود داشته باشید. ما با تجربه سال‌ها فعالیت در این زمینه، این اطمینان را به شما می‌دهیم که از مجموعه خدمات قالیشویی بانو رضایت کامل داشته باشید.