پرده آماده چیست؟

پرده آماده چیست؟

پرده‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ارکان دکوراسیون در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری شناخته می‌شوند و می‌توانند نقش پررنگی در زیبایی و جذابیت محیط داشته باشند. پرده‌های آماده که با نام پرده پانچی نیز شناخته می‌شوند از جمله محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع پرده‌ها هستند که به دلیل داشتن مزیت‌های متعددی همچون نصب سریع و راحت، قیمت مناسب، تنوع و … بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند. در ادامه مطلب بررسی خواهد شد پرده آماده چیست، چند نوع بوده و از چه مزیت‌هایی برخوردار است.

پرده آماده چیست؟

در حقیقت پرده ابزاری است که می‌تواند از ورود نور زیاد به داخل ساختمان جلوگیری کند، از فرش و مبلمان و … در برابر نور محافظت کند و حریم شخصی داخل ساختمان را حفظ نماید. پرده آماده به نوعی پرده گفته می‌شود از قبل دوخته شده و آماده نصب است و افراد می‌توانند برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان خود از آن‌ها استفاده کنند. در اصل پرده آماده پرده‌ای است که بعد از دوخته شدن حلقه‌هایی بر روی آن تعبیه شده و بلافاصله بعد از خرید به راحتی نصب خواهد شد.

معرفی انواع پرده آماده

پرده‌های آماده همانند سایر پرده‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی شود. به صورت کلی پرده‌های آماده در مقایسه با پرده‌های دیگر تنوع کمتری دارند اما به دو دسته اصلی پرده‌های چاپی و پرده‌های ساده تقسیم می‌شوند.

 1. پرده‌های چاپی به پرده‌هایی گفته می‌شوند که تصاویر مختلفی بر روی آن‌ها چاپ شده باشد. این پرده‌ها می‌توانند از مواد و متریال های مختلفی ساخته شوند.
 2. پرده‌های ساده نیز به نوعی از پرده‌های آماده گفته می‌شوند که از پارچه‌های مختلفی همچون پارچه مخمل، پارچه کتان، پارچه حریر و … ساخته شده باشند.

پرده‌های آماده می‌توانند بر اساس فاکتورهایی همچون جنس پرده، نحوه نصب، اندازه و ابعاد و … در دسته‌های مختلفی قرار بگیرند و دسته‌بندی شوند و هر کدام از آن‌ها می‌تواند برای محیط‌های مختلفی مناسب باشد.

مزایای استفاده از پرده آماده

وجود پرده در منازل، ادارات و … از الزامات است چرا که می‌تواند دکوراسیون داخلی را تحت تأثیر قرار بدهد و به زیبایی و جذابیت محیط کمک زیادی کند. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از پرده‌های آماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از این پرده‌ها می‌تواند در زمان افراد صرفه‌جویی قابل توجهی بکند چرا که فرد می‌تواند بدون هیچ صرف زمانی می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرده مناسب با دکوراسیون مورد نظر خود را خریداری کند.
 • نصب این پرده‌ها برخلاف پرده‌های معمولی می‌تواند بسیار راحت‌تر باشد و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.
 • این پرده‌ها از نظر رنگ، طرح، ابعاد و اندازه و … تنوع بالایی دارند و افراد می‌توانند متناسب با سلیقه، میزان بودجه، نوع دکواسیون و … اقدام به خرید کنند.
 • این پرده‌ها در مقایسه با پرده‌های معمولی و سفارشی صرفه اقتصادی بیشتری دارند و می‌توانند در صرفه‌جویی در هزینه‌ها موثر باشند.
 • این پرده‌ها برای انواع فضاها از جمله اتاق خواب، پذیرایی، اتاق کودک، اتاق کار و … مناسب باشند و سازگاری بالایی با انواع دکوراسیون ها دارند.
 • نگهداری، نظافت و شستشوی پرده آماده ساده‌تر است.

پرده آماده چیست؟

ابعاد پرده آماده

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای دسته‌بندی پرده‌های آماده ابعاد و اندازه‌های آن‌ها است. در حقیقت می‌توان این پرده‌ها را در انواع اندازه‌های مختلف خریداری کرد اما معمولاً در دو اندازه استاندارد وجود خواهند داشت. عرض پرده‌های آماده می‌توانند در دو سایز ۱۴۰ و ۳۰۰ سانتی‌متری وجود داشته باشند اما ارتفاع آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد

پرده‌هایی با عرض ۱۴۰ سانتی‌متر

پرده‌های ۱۴۰ سانتی‌متری از متداول‌ترین پرده‌های آماده به شمار می‌روند و می‌توانند انواع مختلفی همچون پرده‌های ساده و پرده‌های چاپی داشته باشند.

پرده‌هایی با عرض ۳ متر (۳۰۰ سانتی‌متر)

این پرده‌ها هم برای پنجره‌های بزرگ مناسب هستند و عرض آن‌ها ثابت بوده و میزان ارتفاع آن‌ها متفاوت و متغیر خواهد بود.

مهم‌ترین نکات در نصب پرده‌های آماده

 برای نصب و استفاده از پرده‌های آماده همانند انواع پرده‌های دیگر لازم است که به نکات و موارد مختلفی توجه داشت که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • از آنجایی که حلقه‌ها در زمان نصب پرده از داخل میله عبور می‌کنند به همین دلیل پرده‌های ۱۴۰ سانتی‌متری می‌توانند حداکثر عرض ۱ متر را پوشش بدهند.
 • چنانچه فرد می‌خواهد پرده با چین مناسب نصب شود بهتر است از چین ۲ برابر استفاده کند به این معنی که هر پرده ۱۴۰ سانتی‌متری ۷۰ سانتیمتر عرض پنجره را پوشش دهد. به عنوان نمونه برای پوشش یک پنجره ۲ متری بهتر است از ۳ قواره پرده استفاده شود که از زیبایی بیشتری برخوردار باشد.
 • پرده‌هایی که دارای عرض ۳۰۰ سانتی‌متر هستند می‌توانند برای پوشش پنجره‌های ۲ متری مناسب باشند تا زیبایی بیشتری داشته باشند.

راهنمای خرید پرده آماده

برای خرید پرده‌های آماده لازم است که نکات و فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت تا بتواند بهترین کارایی و کاربرد را داشته باشد. از مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید پرده باید به آن توجه داشت می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • جنس پرده باید به گونه‌ای باشد که بتواند به‌خوبی میزان ورود نور به محیط را کنترل کند و استفاده از آن راحت باشد. همچنین رنگ و طرح پرده باید متناسب با نوع دکوراسیون داخلی بوده و از سازگاری بالایی برخوردار باشد.
 • ابعاد و اندازه‌های پرده باید متناسب با اندازه پنجره‌ها باشد و همان‌طور که در بخش قبلی گفته شد میزان چین خوردن پرده در نظر گرفته شود.
 • نحوه شستشوی پرده و نظافت آن باید در نظر گرفته شود.
 • کیفیت پرده، برند و شرکت تولید کننده آن اهمیت بالایی دارد و دوخت پرده باید به گونه‌ای باشد که از استحکام و زیبایی کافی برخوردار باشد.
 • نحوه نصب و استفاده از پرده باید در نظر گرفته شود.
 • قیمت پرده نیز باید در نظر گرفته شود.

پرده‌های آماده اگرچه از نظر قیمت می‌توانند بسیار به‌صرفه‌تر از انواع پرده‌ها باشند اما قیمت آن‌ها نیز تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی خواهد بود که مهم‌ترین آن‌ها شامل مواردی همچون جنس پرده، رنگ و طرح پرده، نحوه دوخت و کیفیت آن، برند و شرکت سازنده، ابعاد و اندازه‌های پرده، نحوه نصب و استفاده، فروشگاه عرضه‌کننده، کاربرد پرده و محل استفاده و … هستند.

پرده آماده چیست؟

جمع‌بندی نهایی

پرده‌های آماده از جمله پرده‌هایی هستند که به دلیل صرفه‌جویی در زمان و قیمت، داشتن تنوع بالا و … از محبوبیت بالایی برخوردارند و می‌توانند در محیط‌های مختلفی استفاده شوند. این پرده‌ها می‌توانند انواع مختلفی همچون پرده‌های چاپی و پرده‌های ساده داشته باشند و در اندازه‌های استاندارد ۱۴۰ و ۳۰۰ سانتی‌متر تولید شده و در ارتفاع‌های مختلفی وجود دارند. از قالیشویی تهران که دارای اعتبار بالایی است می توان به قالیشویی بانو اشاره کرد که می توانید شستشویی انواع مبل، فرش، پرده و … را با خیالی راحت به او بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *