راهنمای شستشوی پرده در منزل

شستشوی پرده در منزل

پرده یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی است که زیبایی خاصی به فضای منزل می‌بخشد. پرده‌ها در انواع مختلف برای فضاهای متفاوت نظیر پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب استفاده می‌شوند تا علاوه بر تنظیم نور و دیده نشدن فضای داخل، خانه را دلنشین‌تر کنند. اما طبیعی است که پس از گذشت مدتی پرده‌ها کثیف می‌شوند. برای شستشوی پرده در منزل باید نکاتی را در نظر گرفت تا آسیبی به پارچه آن نرسد و بافت و فرم پرده حفظ شود.

شستشوی منظم پرده‌ها در فواصل زمانی کم کمک می‌کند تا رنگ پرده کدر نشود و کیفیت پرده حفظ شود. به ویژه در شهرهای بزرگ با هوای آلوده، پرده‌ها زودتر کثیف می‌شوند و اگر به موقع شسته نشوند، پارچه پرده کدر می‌شود. از سوی دیگر برای افرادی که به گرد و غبار آلرژی دارند؛ شستشوی پرده‌ها اهمیت زیادی دارد تا از بروز حساسیت در آنها جلوگیری کند.

برای شستشوی پرده در منزل باید به جنس آن توجه شود. اگر پرده‌های منزل شما از جنس ساتن، ابریشم و مخمل است و یا مدل خاصی دارد؛ بهتر است که شستشوی آن را به خدمات پرده‌شویی بسپارید. اما اگر قصد دارید که پرده‌ها را در منزل بشویید؛ روش‌هایی که در ادامه می‌آید را به کار ببرید.

شستشوی پرده

پرده‌ها ازجمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین فاکتورهای زیبایی و جذابیت منازل هستند و می‌توانند نقش ویژه‌ای در دکوراسیون داشته باشند. ازآنجایی‌که پرده‌ها همیشه مورد استفاده قرار می‌گیرند پتانسیل بالایی در کثیف شدن و جذب گردوغبار دارند و این می‌تواند باعث ظاهر زشت و ناپسند آن‌ها شود. امروزه انواع پرده‌های مختلف ازجمله پرده‌های پارچه‌ای، پرده زبرا، پرده حصیری، پرده توری، پرده لوردراپه، پرده پلیسه، پرده کریستالی، پرده شید و … مورد استفاده قرار می‌گیرند که هرکدام برای محیط‌های مختلفی مناسب هستند. شستشوی پرده‌ها و تمیز بودن آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و روش‌های مختلفی برای هرکدام از انواع پرده‌ها وجود دارد. در ادامه مطلب به بررسی روش‌های مختلف شستشوی پرده و همچنین نکات و ترفندهای آن پرداخته خواهد شد.

نکات مهم درباره شستشوی پرده

همان‌طور که گفته شد امروزه از انواع پرده‌های مختلف با مشخصات و ویژگی‌های منحصربه‌فردی استفاده می‌شود و هرکدام از آن‌ها مناسب محیط‌های مختلفی هستند. برای شستشوی پرده لازم است که به نکات و فاکتورهای مختلفی توجه شود. از مهم‌ترین نکاتی که برای شستشوی انواع پرده‌ها باید به آن‌ها توجه داشت می‌توان موارد زیر را عنوان نمود:

 • حداقل باید ماهی یک‌بار پرده‌ها توسط جاروبرقی گردگیری شوند.
 • برای آنکه گردوغبار، مو و ذرات چسبیده به پرده به‌خوبی تمیز شوند می‌توان از برس‌های مخصوص استفاده کرد.
 • برای شستشوی پرده‌های سبک می‌توان از ماشین لباسشویی استفاده کرد و پرده‌های ظریف باید به‌صورت دستی شسته شوند تا دچار آسیب نشوند. البته در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی باید از دور کند استفاده کرد و دمای آب کم باشد.
 • استفاده از بخارشوی برای شستن پرده‌های ضخیم و سنگین بهترین و مؤثرترین کار است.
 • برای شستشوی هر نوع پرده‌ای باید از روشی متناسب با نوع و جنس آن استفاده کرد.
 • به‌صورت کلی بهتر است که هر هفته یک‌بار پرده‌ها به‌خوبی تکان داده شوند تا هرگونه گردوغبار احتمالی از آن‌ها جدا شود.
 • چنانچه پرده‌ها دارای بافت ظریف و حساسی هستند و ممکن است توسط جاروبرقی آسیب ببینند بهتر است از روش خشک‌شویی استفاده کرد و قبل از خشک. چروک شدن آن‌ها را آویزان کرد.

روش شستن انواع پرده

امروزه افراد می‌توانند بر اساس سلیقه، نوع دکوراسیون منازل، موقعیت و محل جغرافیایی و … از انواع پرده‌های مختلف استفاده کنند. برای شستشوی انواع پرده‌ها لازم است که ابتدا حتماً به جنس و نوع آن توجه شود و از مواد شوینده مناسبی استفاده کرد که باعث آسیب و خسارت به بافت آن نشود.

شستشوی پرده‌های توری

برای شست‌وشوی پرده‌های توری، ابتدا آنها را با آب سرد بشویید تا گرد و غبار و دوده‌ها از پرده خارج شود. سپس مجددا پرده‌ها را با پودر لباس‌شویی بشویید. انتخاب درست مواد شوینده مناسب برای شستشوی پرده علاوه بر تمیزی باعث بیشتر شدن عمر پرده خواهد شد.

برای سفید شدن پرده‌های توری از سفیدکننده استفاده نکنید؛ بلکه مقداری جوش شیرین به میزان پودر شستشو اضافه کنید. برای تمیز شدن پرده، بهتر است پس از آنکه گرد و غبار آن را با آب سرد شستید؛ پرده را چند ساعت با پودر لباس‌شویی خیس کنید و سپس بشویید. با این کار تمام آلودگی‌ها و لکه‌های روی پرده از بین خواهد رفت.اگر پرده توری شما ظریف و نازک است و جنس حساسی نظیر ابریشم دارد، بهتر است که آن را با دست و شوینده مناسب بشویید؛ اما اگر پرده از جنس پلی‌استر باشد، می‌توان آن را به راحتی با ماشین لباس‌شویی شست.بعضی پرده‌های توری دارای آستر هستند. شستشوی این پرده‌ها را به خدمات پرده‌شویی در یکی از بهترین قالیشویی‌ ها بسپارید تا آسیبی به آن وارد نشود.

شستن پرده‌های پارچه‌ای

تعدادی از پرده‌های پارچه‌ای در اثر شستشو دچار آسیب می‌شوند و بهترین کار این است که این نوع از پرده‌ها توسط خشک‌شویی تمیز شوند. پارچه‌هایی مانند ساتن، مخمل، ابریشم و … باید بعد از شستشو اتو شوند، البته زمانی که هنوز مرطوب هستند آویزان شوند نیازی به اتو نیست. برای اتو کردن پرده‌ها نیز باید به جنس پارچه توجه کرد و دمای اتو را دقیق انتخاب کرد.

پرده‌های پلیسه

شستن پرده‌های پلیسه سخت‌تر از پرده‌های پارچه‌ای و توری است و برای این کار لازم است که از اسفنج مرطوب، آب و محلول‌های شستشو استفاده شود و با استفاده از اسفنج تمامی قسمت‌های پرده کاملاً تمیز شوند. همچنین استفاده از جاروبرقی می‌تواند روش خوبی برای تمیز کردن این نوع از پرده‌ها باشد و در حالت آویزان باید پرده‌ها را جارو کرد. این پرده‌ها نباید کاملاً در آب فرو بروند چراکه زیبایی‌های چین و واچین آن‌ها به هم می‌خورد

پرده‌های چوبی

برای شستن پرده‌های چوبی نباید بیش‌ازحد از آب استفاده کرد چراکه ممکن است آسیب‌ها و خسارت‌های متعددی ببینند. استفاده از برس نرم و آب خیلی کم می‌تواند به‌خوبی این پرده‌ها را تمیز کرند. به‌صورت کلی نباید شستن این پرده‌ها را طول داد چون ممکن است رنگ و لعاب خود را از دست بدهند

پرده‌های آلومینیومی

پرده‌های آلومینیوم نیز از کاربردی‌ترین پرده‌ها هستند و بهترین روش شستشوی آن‌ها استفاده از اسپری‌های تمیزکننده است هرچند می‌توان از شوینده‌های مختلف نیز استفاده کرد. بعد از اسپری کردن مواد شوینده می‌توان از یک دستمال تمیز برای پاک کردن پرده استفاده نمود و این کار را تا تمیز شدن کامل پرده تکرار کرد.

شستشوی پرده آکریلیک

پرده‌های آکریلیک به سادگی چروک می‌شوند و بهتر است که از محل نصب جدا نشوند و در حالت آویزان شسته شوند. برای این کار می‌توان محلول‌های پاک‌کننده را به سرتاسر پرده اسپری کرد و با استفاده از یک دستمال کتان سفیدرنگ آن‌ها را تمیز کرد و اجازه داد که پرده کاملاً خشک شود

شستشوی انواع پرده نخی

برای شستن پرده‌های نخی باید توجه داشت که قبل از دوخت پرده حتماً آن را در محلول آب‌نمک خیساند تا بعداً آب نرود. شستن پرده‌های نخی را می‌توان به هم صورت دستی و هم به‌صورت ماشینی انجام داد و بعد از اتو کردن آن‌ها را دوباره نصب نمود.

بهترین مواد شوینده پرده

چوب، فلز، پارچه، پلاستیک، پلیمرها و … ازجمله موادی هستند که امروزه در تولید انواع پرده‌ها استفاده می‌شوند. هرکدام از این مواد دارای ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی منحصربه‌فردی هستند و لازم است که از مواد شوینده مختلفی برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کرد. انتخاب بهترین ماده شوینده اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه ممکن است بعضی از پرده‌ها توسط مواد شوینده خاصی دچار آسیب، تغییر رنگ و خسارت شوند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از خدمات خشک‌شویی و قالیشویی برای شستن پرده‌ها حضور متخصصان و تکنسین‌ها باتجربه است که می‌توانند بهترین و مناسب‌ترین ماده شوینده و روش شستشو را برای پرده‌های مختلف انتخاب کنند.

شستشوی پرده‌های پارچه‌ای با ماشین لباسشویی

پرده‌های پارچه‌ای انواع مختلفی دارند. پرده‌های سنگین، مدل‌دار، نفیس و دارای پارچه‌های خاصی نظیر مخمل و ابریشم را نمی‌توان در منزل شست. بهتر است این پرده‌ها را به خدمات پرده‌شویی بسپارید تا از تغییر رنگ و از بین رفتن کیفیت آن جلوگیری شود.

اما پرده‌های پارچه‌ای معمولی را می‌توان با ماشین لباس‌شویی و شوینده‌های مناسب شست. بهتر است از آب سرد برای شستشو استفاده کنید تا اگر جنس پارچه به‌گونه‌ای است که آبرفت داشت، پرده کوتاه نشود. دور ماشین لباس‌شویی را با سرعت آهسته انتخاب کنید تا به پارچه پرده آسیبی نرسد. پس از شستشو، فورا آن را از دستگاه خارج کرده و آویزان کنید تا چروک نشود.

بهتر است پرده را در حالی که مرطوب است نصب کنید تا دیگر نیازی به اتو کشیدن نداشته باشد. اگر پرده دارای چروک بود، برای اتو کردن حتما از دمای متناسب با جنس پارچه استفاده کنید. درصد استفاده از نایلون در بعضی پرده‌ها زیاد است و ممکن است دمای بالای اتو آن را بسوزاند.

شستشوی پرده‌های حساس را جدی بگیرید 

اگر پارچه پرده ظریف و حساس است بهتر است آن را با دست بشویید. در یک تشت بزرگ آب مقداری پودر صابون بریزید و پرده را در آن خیس کنید. سپس به آرامی آن را با دست بشویید و آبکشی کنید. پرده‌های زبرا، لوردراپه و پلیسه‌ای را هم نمی‌توان با لباس‌شویی شست و باید با دست شسته شوند.برای شستشوی پرده در منزل می‌توان از بخارشوی هم استفاده کرد. برای نتیجه بهتر ابتدا گرد و غبار روی پرده را با استفاده از جاروبرقی بگیرید و سپس  بخارشوی را از جهت بالا به پایین روی پرده حرکت دهید تا پرده تمیز شود.

قیمت شستشوی پرده

اگرچه شستن بسیاری از پرده‌ها کار سختی نیست و می‌توان به سادگی و با روش‌های خانگی آن‌ها را تمیز کرد اما تعدادی از پرده‌های به تخصص و مهارت بالایی نیاز دارند و لازم است که توسط شرکت‌های نظافتی، قالیشویی‌ها یا خشک‌شویی‌های شسته شوند. همچنین ممکن است افراد وقت کافی برای شستشوی پرده نداشته باشند و یا حجم پرده‌ها بسیار بالا باشد. برای تعیین قیمت شستشوی انواع پرده‌ها لازم است که به فاکتورهای مختلفی توجه شود که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • اندازه و متراژ پرده‌ها و همچنین تعداد آن‌ها
 • نوع پرده‌ها و پارچه‌های آن‌ها
 • مدل دوخت و تولید پرده‌ها
 • قیمت مواد شوینده مورد استفاده در عملیات شستشو
 • محل شستشو (شستشو در منزل یا کارگاه)
 • هزینه‌های حمل‌ونقل و …

شستن پرده در خانه یا قالیشویی کدام بهتر است؟

همان‌طور که گفته شد امروزه می‌توان از انواع مختلفی از پرده‌ها در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، هتل‌ها و … استفاده کرد که هرکدام از آن‌ها از مواد مختلفی تولید شده و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. شستشوی بسیاری از این پرده‌ها نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد و افراد عادی ممکن است ناخواسته موجب آسیب دیدن یا بدفرم شدن آن‌ها شوند به همین دلیل بهتر است که از خدمات شرکت‌های قالیشویی استفاده شود. تعدادی از پرده‌های پارچه‌ای، چوبی، آلومینیومی و … نیز وجود دارند که حتی افراد عادی هم می‌توانند به سادگی و با رعایت نکات مختلف آن‌ها را تمیز کنند به همین دلیل نیازی به صرف هزینه‌های اضافی و استفاده از خدمات قالیشویی نیست.

خشک‌شویی پرده

می‌توان گفت یکی از بهترین روش‌های تمیز کردن انواع پرده‌ها استفاده از خدمات خشک‌شویی است. به‌صورت کلی استفاده از خدمات خشک‌شویی برای تمیز کردن پرده‌ها می‌تواند کمک زیادی سلامت پرده و تمیزی کامل آن‌ها بکند. متخصصان خشک‌شویی می‌توانند بر اساس جنس و الیاف پرده‌ها از مواد شوینده مناسبی استفاده کنند و بدون آنکه به بافت آن‌ها آسیبی وارد کنند آن‌ها را کاملاً تمیز می‌کنند. خشک‌شویی پرده همچنین از تغییر رنگ، چروک شدن و گسترش لکه‌های مختلف جلوگیری می‌کند.

جمع بندی

پرده‌ها ازجمله لوازم کاربردی در دکوراسیون منازل به شمار می‌روند و زیبایی و جذابیت آن‌ها به میزان تمیزی و شفافیتشان بستگی دارد. هرچند که پرده‌ها برخلاف فرش، گلیم، مبل و … کمتر کثیف می‌شود اما لازم است که برای تمیزی و شستشوی آن‌ها به نکات و پارامترهای مختلفی توجه کرد و متناسب با نوع و مدل پرده، جنس و الیاف و … از مواد شوینده و روش‌های مختلف استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *