قبل از خرید پرده به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکات خرید پرده

پرده علاوه بر پوشش پنجره و تنظیم نور، یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی منزل به شمار می‌آید که جلوه کم‌نظیری به فضا می‌بخشد. نکته مهم در انتخاب پرده مناسب برای پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق کودک هماهنگی آن با سبک دکوراسیون، اجزا و وسایل دیگر موجود در منزل است. قبل از خرید پرده باید به نکاتی توجه کرد که در این مقاله به آنها می‌پردازیم.

پرده‌ها در هر فضایی که نصب شوند، به هر حال پس از مدتی کثیف می‌شوند. برای شستشوی پرده به‌ویژه اگر پرده‌های منزل شما جنس حساسی دارند، ریسک نکنید و آن را به خدمات شستشوی پرده بسپارید.

تناسب پرده با فضای مورد نظر

انتخاب پرده برای پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب باید بر اساس ویژگی‌های فضای مورد نظر انجام شود. پرده‌ای که برای سالن پذیرایی انتخاب می‌کنید، باید جلوه زیبایی به فضا ببخشد. سایر اجزای دکوراسیون پذیرایی از جمله فرش، مبلمان و تزئینات داخلی مانند کاغذ دیواری را در نظر بگیرید. اگر پارچه مبلمان شما طرح‌دار است، شاید بهتر باشد پرده‌ای ساده انتخاب کنید. 

پرده‌های مخمل علاوه بر ظاهر زیبا، پوشانندگی خوبی دارند و دید از ساختمان‌های دیگر را محدود می‌کنند. در صورت انتخاب پرده مخمل، معمولا برای زیر آن پرده تور یا حریر نازک در نظر رفته می‌شود تا در طول روز بتوان از نور طبیعی برخوردار شد.

معمولا برای آشپزخانه از پرده‌های زبرا کرکره یا پشت دری استفاده می‌شود. پرده‌های زبرا در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی در بازار موجود هستند و به راحتی می‌توانید پرده‌ای متناسب با فضای آشپزخانه انتخاب کنید. این پرده‌ها کمتر آلودگی و چربی را به خود جذب می‌کنند و به راحتی شسته می‌شوند.

اتاق خواب، مکانی دنج و آرام برای استراحت، خواب و تجدید قوا است. اگر به نور زیاد حساس هستید از پارچه‌هایی با رنگ‌های تیره استفاده کنید تا فضا تاریک‌تر شود. برای اتاق کودکان، طرح‌های شاد و یا طرح انیمیشن‌های مورد علاقه کودکان را انتخاب کنید تا برایشان جذابیت داشته باشد.

جنس و رنگ پرده

قبل از خرید پرده حتما درباره جنس آن تحقیق کنید. جنس پرده علاوه بر تاثیری که در جلوه و زیبایی آن دارد؛ زمان شستشوی آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر جنس پرده از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، پس از شستشو جلوه خود را از دست می‌دهد و شما را مجبور به صرف هزینه مجدد خواهد کرد. 

برای انتخاب رنگ پرده سالن پذیرایی حتما به تناسب رنگ آن با دیگر وسایل و اجزای دکوراسیون داخلی منزل دقت کنید. طراحان داخلی توصیه می‌کنند از رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا به راحتی با رنگ دیگر وسایل هماهنگ شود.

اگر پارچه مبلمان منزل شما طرح‌دار است یا از کاغذ دیواری طرح‌دار برای پوشش دیوارها استفاده کرده‌اید، پارچه پرده را‌ ساده انتخاب کنید. طبیعی است پرده طرح‌دار در فضای ساده جلوه بیشتری خواهد داشت.

یکی از کاربردهای مهم پرده، حفظ دمای داخل منزل است. پرده‌های ضخیم نظیر پرده مخمل از ورود سرما به داخل منزل جلوگیری می‌کنند و در فصل گرما نیز به حفظ خنکی باد کولر در فضا کمک می‌کنند. ممکن است مایل باشید از پرده نازک برای پوشش پنجره اتاق‌ها استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید پرده نازک حتما باید دارای نوار سربی باشد تا اصطلاحا به خوبی، ریزش داشته باشد و نمای زیبایی به محیط ببخشد.

نکته دیگری که درباره پرده‌های نازک حائز اهمیت است، چروک شدن آن است. پرده‌ای انتخاب کنید که پس از شستشو، کمتر چروک شود و نیاز به اتو کردن نداشته باشد. اگر پرده را پس از شستشو به صورت نمناک نصب کنید به میزان زیادی از چروک شدن آن جلوگیری می‎‌کنید.

اگر پنجره شما مدت زیادی در معرض نور خورشید است؛ حتما پرده‌ای باکیفیت خریداری کنید تا در اثر تابش نور دچار رنگ‌پریدگی و پوسیدگی نشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 40 درصدی

برای بهره مندی از تخفیف 40 درصدی خدمات هم اکنون با ما تماس بگیرید