روش پاک کردن لکه خون از روی فرش

پاک کردن لکه خون از روی فرش

خون دماغ شدن افراد، بریده شدن دست و اعضای بدن و … از جمله مواردی هستند که همیشه امکان به وجود آمدن آنها وجود دارد و ممکن است خون ریخته شده بر روی سطوح مختلفی همچون لباس، موکت، فرش، مبل، قالی و … بریزد. بعد از آنکه خون ریخته شده بر روی سطوح خشک شود به سختی می توان آن را پاک کرد. خون از جمله ماندگارترین لکه ها بر روی سطوح مختلف است و حتی ممکن است بعد از شستشو فرش نیز به صورت کامل از بین نرود. لکه های خون به دلیل داشت مواد پروتئینی و آنزیم ها به راحتی به سطوح مختلف همانند فرش ها چسبیده و بعد از خشک شدن به سخت پاک می شوند. در ادامه مطلب به نحوه پاک کردن لکه خون از روی فرش پرداخته خواهد شد.

مراحل پاک کردن لکه خون روی فرش

به صورت کلی برای پاک کردن هر نوع لکه ای از روی فرش و قالی لازم است که مراحل مختلفی انجام شود و شستشو فرش و تمیز کردن لکه خون نیز مستثنی نیست. به صورت کلی روش های مختلفی برای تمیز کردن لکه های خون از روی فرش ها وجود دارد. اولین کاری که فرد برای تمیز کردن خون از روی فرش باید انجام دهد جمع کردن مقادیر اضافی خون ریخته شده روی فرش با استفاده از یک پارچه تمیز می باشد. در مرحله بعدی باید از محلول های پاک کننده و یک حوله مرطوب برای پاک کردن لکه استفاده شود.

باید توجه داشت که نباید حوله را روی فرش مالید و فقط باید رطوبت قالی را با آن گرفت. استفاده محلول سرکه سفید و یک حوله مرطوب می تواند نقش پررنگی در تمیز شدن خون داشته باشد. بعد از این مرحله می تواند از یک اسفنج مرطوب شده با آب سرد، مواد روی فرش را تمیز کرد و در نهایت با استفاده از حوله یا پنکه فرش را خشک کرد.

استفاده از محلول آب سرد و نمک

در این روش مقداری آب سرد و نمک را با هم مخلوط کرده و با استفاده از آب پاش آن را روی لکه های خون بپاشید. البته می توان که محل لکه را در آب خیساند. محلول آب و نمک تاثیر بسیار زیادی در تمیز کردن لکه های خون دارد. این کار باید چندین مرتبه تکرار شود تا لکه های خون نرم شده و سپس می توان با استفاده از وسایلی همچون قاشق آن را جمع کرد تا زمانی که لکه های خون به صورت کامل از روی فرش تمیز شود.

استفاده از هیدروژن پراکساید

یکی دیگر از روش هایی که می تواند در تمیز کردن فرش از لکه های خون موثر باشد استفاده از هیدورژن پراکساید است. البته استفاده از این ماده نیاز به مهارت دارد و ممکن است که به فرش آسیب وارد کند. برای تمیز کردن خون باید مقداری از این ماده را بر روی محل لکه اسپری کرد و با استفاده از یک دستمال نرم و آب سرد آن را تمیز کرد.

استفاده از پودر بچه برای تمیز کردن لکه خون

قبل از شستشو فرش برای تمیز کردن لکه های خون از روی فرش می توان از محلول پودر بچه و آب نیز استفاده کرد. در این روش باید با استفاده از پودر بچه و مقداری آب، یک خمیر ساخت و آن را بر روی لکه خون قرار داد تا خشک شود و سپس خمیر خشک شده را از فرش جدا کرد. بعد از جدا کردن خمیر می توان از یک دستمال مرطوب و آب سرد برای تمیز کردن کامل لکه استفاده کرد. همچنین اگر پودر بچه در دسترس نبود می توان از نشاسته ذرت یا آرد ذرت استفاده نمود

پاک کردن لکه خون خشک شده از فرش

همانطور که گفته شد بهترین کار برای تمیز کردن خون ریخته شده بر روی فرش این است که بلافاصله بعد از ریختن آن را تمیز کرد. چنانچه لکه خون خشک شد می توان از مقداری ترد کننده گوشت (بدون طعم) استفاده کرد و آن را با آب سرد مخلوط نمود و سپس این ترکیب را بر روی لکه خشک شده ریخت. این مخلوط باید به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بر روی لکه بماند و مواد ترد کننده پروتئین موجود در خون ریخته را شده بشکند. این کار باعث می شود که شستشو فرش ساده تر شود. چنانچه لکه خون همچنان خیس بود می توان مقداری نمک یا شکر بر روی آن ریخت و اجازه داد که خشک شود و سپس با استفاده از یک برس آن را تمیز کرد.

پاک کردن خون تازه از روی فرش

بهترین کار در تمیز کردن خون بر روی هر سطحی مانند فرش، مبل، قالی، موکت و … این است که بلافاصله بعد از ریخته شدن خون اقدام به تمیز کردن آن نمود. زمانی که خون تازه بوده و هنوز خشک نشده باشد می توان با استفاده از محلول آب و نمک سرد، صابون رختشویی و مایع ظرفشویی، دستمال مرطوب و … به راحتی آن را تمیز کرد. به صورت کلی پاک کردن خون تازه از سطح فرش در همان لحظه ریخته شدن کار ساده ای است و استفاده از اسکاچ و کف و سایر مواد گفته شده می تواند بهترین نتیجه را داشته باشد. در کل نباید اجازه داد که لکه های خون خشک شوند و بلافاصله آن را تمیز کرد در غیر اینصورت تمیز کردن و شستشو فرش کار سختی خواهد بود.

پاک کردن لکه خون از روی فرش ماشینی

برای تمیز کردن فرش های ماشینی قبل از شستشو فرش از لکه های خون می توان از مواد مختلفی همچون جوش شیرین، سرکه و نمک استفاده کرد. در این فرش ها می توان یک پارچه تمیز را به کمی سرکه سفید آغشته کرد و سپس کمی نمک بر روی لکه خون پاشید. باید پارچه را به آرامی بر روی لکه کشید تا تمیز شود و این کار باید آنقدر تکرار شود که اثری از خون بر روی فرش باقی نماند. می توان به جای نمک مقداری جوش شیرین بر روی لکه پاشید و سپس آن را دستمال کشید. این کار به خوبی فرش های ماشینی را تمیز می کند. چنانچه لکه خون بر روی فرش ماشینی خشک و سفت شده بود می توان از بخار شوی استفاده کرد و سپس با استفاده از دستمال آن را تمیز کرد.

ما یک مقاله در مورد روش های استفاده از بخار شویی برای تمیز کردن فرش نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

پاک کردن لکه خون از روی فرش دستباف

فرش های دستبافت از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند و لازم است که توجه بیشتری به آنها شود چرا که در صورت آسیب دیدن با کاهش ارزش و قیمت زیادی مواجه می شوند و زیبایی خود را از دست خواهند داد. برای تمیز کردن خون از این فرش ها نباید به هیچ عنوان عجله داشت. نباید هیچگونه فشاری به این فرش ها وارد کرد و یا نمک و جوش شیرین زیادی به آنها پاشید. چرا که حساسیت و ظرافت بالایی دارند و ممکن است آسیب ببینند.
برای تمیز کردن این فرش ها همچنین نباید از بخار و آب گرم استفاده کرد چرا که رنگ الیاف فرش های دستبافت طبیعی است و این کار باعث پخش شدن رنگ آنها خواهد شد و به فرش آسیب های جدی وارد می شود. بهترین کار برای تمیز کردن فرش دستبافت استفاده یک حوله نرم و تمیز است و چنانچه لکه همچنان پاک نشد می توان از جوش شیرین استفاده نمود. چنانچه از جوش شیرین یا نمک برای تمیز کردن فرش دستبافت استفاده می شود باید حتما مقادیر اضافی آن تمیز شود. مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی و یا صابون های رخت شویی و … نیز می توانند برای تمیز کردن لکه خون از فرش های دستبافت استفاده کرد.

جمع بندی نهایی

به صورت کلی بهترین کار برای تمیز کردن خون ریخته شده بر روی انواع فرش ها این است که بلافاصله این کار انجام شود و چنانچه لکه خون خشک شده بود از مواد و ابزارهای مختلفی می توان استفاده کرد. در نهایت اگر با به کارگیری تمامی روش های عنوان شده لکه های خون تمیز نشد می توان از خدمات قالیشویی هایی معتبر و مطمئن استفاده کرد و اقدام به شستشو فرش نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *